Medonosno bilje

Tema bi trebala da se zove medonosne biljke i drveće od biljaka moja lična preporuka je Perko i Facelija,a od drveća Evodija,Madjarske sorte bagrema(a ima ih nekoliko vrsta prvenstveno selekcija radjena na visok prinos meda i brz rast)Sibirski Brest,Sofora,Rogač itd,ali tim redosledom što se tiče medonosnog drveća jer je po brzini rasta drveta i cvetanja...
 
Ja danas krenuo na pecanje i kad sam zabacio vidim prolecu pcele pored mene i cuje se zujanje a kad sam pogledao u vis video sam da je neko drvo cvetalo i da ima pcela na njemu, snimio sam video pa ako neko moze da mi kaze na osnovu videa koje je to drvo.


 
Ja danas krenuo na pecanje i kad sam zabacio vidim prolecu pcele pored mene i cuje se zujanje a kad sam pogledao u vis video sam da je neko drvo cvetalo i da ima pcela na njemu, snimio sam video pa ako neko moze da mi kaze na osnovu videa koje je to drvo.


po cvastima bi rekao da je brest jer je i kod mene procvetao i juče su išle na njega
 
Danas sam primetio da pčele vole cvet maka, kakva su vaša iskustva sa ovom biljkom?
smiley.gif
.
Koliko sam video sakupljaju polen sa cveta.

 
Da, samo što se mak gaji sporadično kod nas, pa se ne mogu ni izdvojiti neka posebna iskustva. Meni je nazanimljivije što nose polen sa bulke, koji je inače crne boje. Taj polen sa bulke inače zna veoma često da zbuni pčelare kad vide da pčele unose polen crne boje u košnicu.
 
Kad sam bio klinac bio mi je zanimljiv bršljen kako se penje i hvata za sve. Posadim ja u dvorištu pored drvene bandere... Sada ima oko 20godina, mnogo lepo izgleda, u osnovi ima nekoliko glavnih stabala debelih po 7-8cm i skinuo je zicu sa bandere:osmeh:. Ali najbitnije je da ga svakog septembra pcele rado posecuju u velikom broju i to traje oko 5 nedelja.
Takodje sam primetio po šumama gde ga ima da citavi rojevi zuje oko drveca.







- - - - - - - - - -

Jos jedna zanimljiva baštenska biljka(kojoj ne znam ime). Pčele je posecuju krajem leta i u jesen pošto dugo cveta. Cvet je preko dana zatvoren, pa se pčele uvlače u njega, a preko noci se otvori. Pčele ga posećuju i u sumrak, do samog mraka, sto se moze videti na slikama. Prošle godine sam nakupio semena pa ove godine sejem svuda redom :osmeh:







 
To je Anđeoska truba, zovu je još i Đavolja jer se može koristiti i kao otrov
 
-datura stramonium-Tatula ,ne bih ti preporocio bas njeno sirenje ,otrovna je i tesko se iskorenjuje kasnije.
 
Mi kazemo smrdljivi cicak... kako uzeti mladicu lipe i posaditi? Ispod starih stabala ima mladica ali kako ih iskopati kad je sve tvrdo.
 
To razumem, ali mi se cini da je tvrdo od starih izdanaka koji se godinama kose sa travom...
 
Nazad
Vrh