Orezivanje Kajsije

radza

Član
Učlanjen(a)
4 Apr 2010
Poruka
29
Lokacija
Feketic
pozz svima...
Imam tek posadjen vocnjak kajsija,pa bih zeleo da cujem vase savete i iskustva...sto se tice rezidbe?!
 
Ako si sadio jesenas onda si trebao u martu blagu korekciju gde treba ,pa malo krajem maja ako ima neka slomljena grancica ili suva...Neznam kad si sadio,ja sam posadio 500 komada jesenas
 
nisam...sad pre nekih mesec dana....ja sam posadio 520 komada...koje si sorte sadio?
 
Pozdrav. Da se i ja malo ukljucim. Ja sam jesenas posadio 780 kajsija, primilo se 100 %. Sto se tice rezidbe ako nisi nista uradio do sada moj je savet da ne diras nista do avgusta. Ako nisi strucan moj je savet nadji nekog da ti to lepo formira.
 
Pozdrav...
Pa nisam bas strucan ali polako ucim..:)
Uradio sam prvu rezidbu....ostavljao sam po 3,4 grane i na nekih 30 cm odp.sam ih skracivao...
mada dosta njih kazu da bi trebala da bude jos jedna rezidba u maj,jun....pa sada neznam....sta ti mislis?
i jos bi hte da pitam na koliko odprilike bih treao da ih zalivam...jeste da je bilo dosta kise,ali kazu da treba??
 
Ja imam posadjenih 500 kom,ns 4,ns6,ns rodna i kasnocvetna.Za 10-15 dana cu malo da ih orezem i da ih prskam etiolom za svaki slucaj!
 
zelena rezidba se vrsi leti da stablo stigne da se oporavi pre nego listovi opadnu avgust je ok, zalivanje nepotrebno a posebno ne na ovako vreme zamislite kajsiju u turskoj kakve vrucine su tamo.
imali neko od vas nesto od literature u digitalnoj formi bio bih zahvalan posto bas nema mnogo da se nadje o kajsiji.
 
stvarno ne znam druze, ja imam par knjiga i nedavno sam uzeo knjigu sto je dr.Keserovic napisao...nije losa.......mislim da je to poslednje izdanje
 
Rezda kajsije, čiji su autori prof.dr Zoran Keserović i prof.dr Bogoljub Đurić, je jako dobra knjiga iz koje se može mnogo toga naučiti. Inače, postoje 3 rezidbe kajsije, zimska i 2 letnje. U zimskoj se vrši izbacivanje prevelikih i nepotrebnih grana, grana koje se ukrštaju, zasenjuju jedna drugu. Ne bi trebalo da bude više od 15% odbačene drvne mase. Letnje rezidbe se izvode u toku vegetacije, kao korekcija zimske. Treba ih obaviti u optimalnim rokovima, da bi rane koje nastanu mogle da zarastu do kraja vegetacionog perioda. U njima se vrši prekraćivanje novonastalog porasta za 1/3 ili 1/2, kako bi se potencirao razvoj rodnih elemenata za narednu godinu. Takođe, u rezidbi posle berbe, uklanjaju se sve oštećene i slomljene grane, one koje smetaju pri prolasku mehanizacije. Pri ovome se podrazumeva da se ne vrši prekraćivanje, već samo svođenje na granu manje bujnosti ili eventualno izabacivanje celih, zavisno od situacije.
 
FruitBoy da li kajsiju treba prskati u cvetu?...naravno pre cveta i posle cveta . Postoje oprecna misljenja oko toga.Zahvaljujem prijatelju...
 
Pa u principu imaš tretiranja. Eo, ovako bi trebalo da izgleda program zaštite:
1. Pred kretanje vegeracije, protiv pruzrokovača šupljikavosti lista bakarnim preparatima
2. Pred cvetanje protiv sušenja grana i grančica i monilije nekim fungicidom
3.Precvetavanje protiv prouzrokivača monilije u sušenja grana i grančica
4.Plod veličine lešnika- protiv protiv prouzrokovača šupljikavosti lista i truleži plodova
Kasnije postoje i tretmani po potrebi
 
Nazad
Vrh