Torpedo

Pre neki dan pao pazar :ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 00:22 ---------- Prethodna poruka je at 00:20 ----------

Jos jedna
 
Jeste, od Krkljusa, svaka cast Mindjusar:bravo:!!! Jel znas coveka, kako si ga prepoznao?
 
Evo uljanih filtera kako su kod mene postavljeni!
photo0013.jpg

photo0012.jpg
 
Ohooo vidi pa ima jos ljudi na ovom forumu koji su zaostanuti sa znanjem kao i ja pa koriste uljni precistac vazduha.... I kako ste zadovoljni sa njima,zasto ste izbacili suve?
 
Ja ovde ne vidim uljane filtere nego vazdušne sa uljnim kupatilom.Možda grešim neka me neko ispravi nisam dovoljno edukovan oko Deutz motora.
Ima dosta ovde zaostalih ljudi samo to nije za ponos nego za sramotu.
 
Sjećam se dok smo na našem torpedu 6206 stavili zračni filter od rx-100, a na rx-100 stavili smo neki veliki zračni filter od kamiona man-a.
Znam da je pok.otac pričao da se motor manje pati, nije morao tako često ispirivati zračne filtere kao prije...
 
Ohooo vidi pa ima jos ljudi na ovom forumu koji su zaostanuti sa znanjem kao i ja pa koriste uljni precistac vazduha.... I kako ste zadovoljni sa njima,zasto ste izbacili suve?

Vecina izbacuje suhe filtere zbog ekonomicnosti.Mokri filter kako ga zovu kod mene operes i tjeraj dalje.Suhi filter kosta ovisno o masini najmanje 30eura.Ima ih i dosta skuplji.
 
Da citiram svoju poruku upućenu jednom članu.

Zdravo, Kolega!

Ti filteri sa uljnim kupatilom su glavobolja zato štonema načina da se odredi trenutak kada je ulje postalo zasićeno. Zato ne moguda kažem da treba promeniti ulje tačno tad-i-tad jer sve zavisi od uslova ukojima traktor radi. Praksa za filtere sa uljnim kupatilom je da se ulje menjana svakih 50 radnih časova ili jedanput mesečno, ali kao što rekoh: ulje jemoglo da se zasiti i mnogo ranije, u zavisnosti od toga koliko je prašine bilou radnoj okolini. Tokom prolećnih i letnjih radova bi trebalo menjati češćenego tokom jesenjih radova - recimo svake dve nedelje da bi bili sigurni.
Ali ima još problema sa tim filterima: žičani umetak nijeu stanju da isfiltrira dovoljno sitne čestice. Treba zanti da što su česticekoje dospeju u motor veće - veće su i šanse da dođe do oštećenja zidovacilindara. Te čestice se lepe na zid cilindra, a klipni prsten ih zatimdohvati, utisne u zid i tako nastaju zarezi. U Banatu na primer ima dostasilikatne prašine zato što je takav sastav zemljišta. Te silikatne čestice sutvrđe nego čestice "obične" prašine te je zbog toga opasnost od nastankazareza još veća. Šta se dešava kada se ti kanalići dovoljno prodube? Smanjujese kompresiona moć motora jer prilikom sabijanja smeše goriva i vazduha - jedandeo smeše se gubi prolaskom kroz te kanaliće u karter. Ako izgubimo deo smeše,onda se automatski gubi i deo snage koju bismo dobili u komori za sagorevanjemotora. Sve ovo povlači i zaključak da se potrošnja goriva takođe povećala. Očemu još treba misliti? Čestice prašine zauzimaju mesto koje bi inače popuniovazduh. Vazduh, tačnije kiseonik iz vazduha, je preko potreban u toku procesasagorevanja. Sam kiseonik ne sagoreva. Onoliko kiseonika koliko uđe u motor -toliko izađe i iz auspuha. Ali bez kiseonika kao katalizatora hemijskereakcije, mi ne bismo mogli da dobijemo snagu koja se dobija nakon eksplozije gasova.Šta hoću da kažem? Snaga se ne gubi samo kroz zareze u zidu cilindra, već i uslučaju ako prašina zauzme mesto korisnog kiseonika. Kao što i sam znaš, vazduhse ne sastoji samo iz kiseonika, nego i iz azota, argona i još nekih gasova.Tako da smo već prirodno ograničeni da ne možemo da unesemo čist kiseonik ukomoru za sagorevanje, već određenu količinu zauzimaju i ti nekorisni gasovi.Još ako tim nekorisnim gasovima dodamo i prašinu... Uopšte nam ne ide na ruku.

Izvini ako te davim. Nije mi cilj da pametujem, nego samoda objasnim da proces filtracije vazduha nije toliko naivan koliko mislimo.Zato me je ova tema toliko i zainteresovala jer sam ranije i ja mislio da jefilter za vazduh samo estetski dodatak na motorima. A kad ono, bitan je kolikoi sama pumpa visokog pritiska!

Nego da se vrnem na praktične stvari. Suvi filteri zavazduh su bolji od filtera sa uljnim kupatilom i zbog toga što se kod suvihfiltera (ovde ne pričam o filteru od morske trave što je đubre koliko i žičaniumetak - samo u malo manjoj meri) čestice prašine se talože na površinifiltera. A kod žičanih umetaka i kod umetaka od morske trave, prašina se taložiu dubini. Ovo znači da ćeš takve umetke jako teško moći da produvaš i daočistiš. Čak i nakon pranja u nafti, nećeš moći da odstraniš svu prašinu izdubine filtera. Veruj mi, probao sam. To što se između žica speklo u ulju, toni Gospod Bog više ne može isprati/produvati. Što je takav umetak stariji -mora češće da se pere/produvava jer će uvek da se zagušuje sve češće i češćeupravo zbog nemogućnosti da se temeljno očisti.
Kod suvih filtera sa nano-vlaknima, prašina ne može dadopre u dubinu. Uzmeš lepo pištolj za vazduh, produvaš i možeš biti siguran danije ništa zaostalo. Vratiš umetak nazad u kućište, resetuješ pokazivač i kraj!E, da! To sam zaboravio da spomenem: taj pokazivač zagušenja je jako dobrastvarčica! Zna se kolika vrednost vakuuma je štetna po rad motora, i kada sedođe blizu te vrednosti, pokazivač pocrveni, ili se upali sijalica ili počne dapišti (zavisi od tipa pokazivača), onda produvaš filter i kraj. Nema šta damisliš.
Zašto se takav pokazivač ne može koristiti kod filtera sauljnim kupatilom, ako bi isto tako na osnovu vakuuma mogao saznati kada sežičani umetak zacementirao??? Zato što nema svrhe. Ulje se zasitilo mnogo,mnogo ranije i dok se žičani umetak dovoljno zacementira prašinom da se stvorivakuum i uključi alarm - tebi je u motor dospelo već ko zna koliko hiljadakubika prašine - i to onih velikih čestica koje ulje više nije moglo da primi zbogzasićenja, a mrežica nije mogla da isfiltrira zato što je prostor izmeđužičanih vlakana ogroman...

Eto, to su neke stvari koje treba znati, čisto radi opštekulture - što bi rekli.

U svakom slučaju, ako ćeš ostati pri filteru sa uljnimkupatilom, gledaj da menjaš ulje barem jednom mesečno, a pri izuzetnoprašnjavim radovima tipa setvospremiranje i špartanje - barem jednom svakedve-tri nedelje.

I da dopunim:

Filteri sa uljnim kupatilom rade po sledećem principu: vazduh se usisava kroz cev u unutrašnjost kućišta. Tu vazdušna struja udara o površinu ulja i naglo skreće nagore pa teže čestice prašine usled svoje mase ne mogu da prate struju vazduha i takoreći "ispadaju iz toka" i lepe se za ulje. Ostale čestice nastavljaju svoj put dalje ka žičanom ulošku... Gde je još problem? Problem je to prašini koja udara o površinu ulja treba vremena da se natopi i potone! Dok se to ne desi, novoprispele čestice mogu komotno da se talože na njihovoj površini i da čekaju da ih vakuum povuče dalje prema usisnoj grani motora. Kao što sam u citatu spomenuo: mrežasti uložak nije od koristi jer je prostor između vlakana ogroman te one čestice koje zbog svoje veličine predstavljaju opasnost po zidove cilindra mogu relativno lako da zaobiđu vlakna i dospeju u prostor za sagorevanje. Ovo kod suvih filtera jednostavno ne može da se desi jer su suvi filteri sa nano-vlaknima naspram filtera sa uljanim kupatilom kao mreža komarnika naspram žičane ograde! Kroz žičanu ogradu možete bacati pingpong loptice ali kroz komarnik ćete malo sutra. Zatim žičanu ogradu možete tako zapušiti lopticama da vazduh više ne može da prolazi kroz nju. A komarnik može da primi mnoooogo veću količinu loptica pre nego što se strujanje vazduha potpuno onemogući. Zašto? Zato što loptica blokira samo mali broj otvora na komarniku te vazduh može da obiđe lopticu i da prođe kroz preostale, neblokirane otvore... U tome je fazon zašto se koriste nano-vlakna. Da bi se smanjio prostor između vlakana, što nam omogućuje da isfiltriramo što sitnije čestice. I kao drugo: da bi se prašina taložila na površini filtera a ne u dubini - što nam omogućava olakšano produvavanje filtera tokom čišćenja i tako uvek dobijamo početni kapacitet. Ovo kod filtera sa mrežnim- i ulošcima od morske trave jednostavno nije moguće.

Filteri za vazduh nisu samo estetski dodatak već su bitni koliko i PVP.
 
Nazad
Vrh