Vitlo za traktor

vilkinson

Član
Učlanjen(a)
5 Sep 2016
Poruka
191
Lokacija
Cacak
Pozdrav svima.
Kao sto mozeti videti po naslovu, ova tema je vezana za traktorska vitla.
Meni treba namenski da izvadim nekih 400 stabala sljive sada, i da izvlacim nekih 30m drva godisnje.
Isti princip kao sa slike, sto se tice prenosa, ali cela masina da se kaci u 3 tacke, i da se napravi od 100x100 debelozidnih profila, sa masivnom daskom pozadi.
Koji je najbolji odnos zuba, koji korak lanca ?
Sva misljenja i predlozi su dobrodosli.
cekrk-vitlo-za-izvlacenje-drva-5425452208570-71780328235.jpg
 
To će ti najbolje objasniti kolega ACA OPEL zato što on ima takvo vitlo, samo ako on bude gledao ovu temu a siguran sam da hoće.
Evo usput i nekoliko slika mog vitla:


Gvozden 10 tona
 
Borislave, Borislave. Kako li si tako siguran da cu da pogledam?:osmeh:
Pozdrav Vilkinson. Za koji traktor planiras to vitlo? Ja imam nesto slicno kao to sa slike, samo sto je moje sa lamelom. Shvatam sta ti hoces, ali licno mislim da gresis oko tih 100x100 " profila " i kacenja u 3 tacke. Lanac se uvek za ta vitla stavlja colovni, a prenos zavisi opet od traktora i tvojih potreba.
 
Pa mislim da su ona vitla sto se montiraju direktno na traktor prakticnija za rad. Drugo, mislim da nije bitno da se uzme sto masivniji materijal vec da se dobro osmisli konstrukcija. Ja po malo pravim tako neke stvari pa imam neko iskustvo. Video sam jednom da je covek pravio prikolicu i upropastio odlican materijal jer nije znao kako da ga pravilno upotrebi.
 
Za koji traktor ces kaciti vitlo?? Kakvi su ti tereni gdje ces raditi?? Na koji prenosni odnos ides?? Daj nam vise detalja pa cemo ti dati smjernice, a konacan izbor je tvoj...
p.s. Zasto mislis da je vitlo od 300-400-500-600 kg bolje za rad nego ono od recimo 200kg??
 
Pa vitlo od 200kg je bolje za onog ko u šumi radi sa jednim traktorom zato što kad vuče vlaku onda teže može da propne traktor. A ova vitla od 300-400kg su najbolja za na mjestu vitlati mada se i sa njima može vući vlaka ali zato odmah propne traktor.
 
Vitlo ce nositi Univerzal 45 sa DV. Nije mi cilj napraviti sto tezi , nego sto kompaktniji a jaci. Takodje bi mi jako trebala daska nazad, ne samo da odupire traktor, vec da sluzi za ravnjanje raznoraznih podloga. Radio bi u sumi 30 metara za svoje potrebe godisnje. Ne znam nista o prenosnom odnosu, zato sam vas ovde i pitao.
Hvala i pozdrav.
 
Prenos bi ti valjao oko 1:10,al to moras sa dva lanca,ako hoces jednim dobijas 1:6-1:7 zavisi koji stavis veliki lancanik,mali ti nevalja manje od 9 zuba cuje se lanac i kaci o telo. Lanac ide colovni.
Hoces sa lamelom,bez,u tri tacke,direktno na traktor?
Po meni je zakon sa lamelom ja sam takvo napravio,al ima mnogo posla. Samo za cupanje bi ti bilo lakse i napraviti i da nevisis na rucki bez lamele,pa iz traktora.
 
Prenos bi ti valjao oko 1:10,al to moras sa dva lanca,ako hoces jednim dobijas 1:6-1:7 zavisi koji stavis veliki lancanik,mali ti nevalja manje od 9 zuba cuje se lanac i kaci o telo. Lanac ide colovni.
Hoces sa lamelom,bez,u tri tacke,direktno na traktor?
Po meni je zakon sa lamelom ja sam takvo napravio,al ima mnogo posla. Samo za cupanje bi ti bilo lakse i napraviti i da nevisis na rucki bez lamele,pa iz traktora.

E sad to jeste bolji sistem, ali od cega uzeti lamelu ?
 
Evo kolege da se javim.
Narucio sam u jednoj firmi u Cacku da mi naprave lancanike za prenos.
Lanac je colovni, pogonski lancanik ima 9 a gonjeni ima 64.
Raspitivao sam se ko bi mogao da uradi sistem sa lamelom, ali od lokalnog majstora koji se bavi sumarijom i napravio je dosta vitla, rekao je da nema potrebe za tim, samo obratiti paznju na polozaj sajle da bude u osi tockova.
Na velikom lancaniku ce radijalno pod 60 stepeni biti rasporedjeni "zubici" koji ce sluziti kao kocnica prilikom vuce sa traktorom, a upravljace se sajlom iz traktora.
Naravno , tu je i koturaca za motanje sajle.
Kao sistem od preopterecenja napravicu sraf na smicanje.
Hvala svima na ogromnoj pomoci.
 
Cena je 110 eura za par.
Pitao sam ih koja je njihova preporuka, mada verujem da rade po zelji.
Pozdrav ;)
 
Posao obavljaju kako mi se cini otac i sin , rade zupcanike, vratila , stosovanje.
Znam ih licno, a od koga god sam cuo za njih, sve su bile reci hvale , ljudi bukvalno rade u mikron.
Poslacu ti podatke ujutru ;)
 
Nazad
Vrh