Higijena muze

Učlanjen(a)
15 Avg 2015
Poruka
3.222
Lokacija
Sumadinac, Gruzanin
Mislim da je u redu da postoji ova tema u kojoj mozemo razmenjivati iskustva i misljena vezana za postupak muze, jer od kvaliteta njenog sprovodjenja direktno zavise zdravlje krava i kvalitet mleka - glavnog proizvoda koji prodajemo i zaradjujemo novac.

Evo kako ja radim. Imam staru stalu sa dugim lezistem i plitkim kanalom iza, pa mozete pretpostaviti da mi nije lako odrzati cistocu vimena i zadnjeg dela tela krava na nekom normalnom nivou. Ljudi koji citaju ovo a poseduju stada od 50-100 krava ili rade na velikim farmama neka imaju u vidu da sam ja mikroproizvodjac i da je ovo u sustini praksa koja moze da se pokaze kao dobra na manjim porodicnim gazdinstvima.

Svakodnevno se pridrzavam sledecih stvari:
1. Vezivanje repa. :osmeh:
2. Suvo pranje sisa. Evo sredstva koje koristim:
e109fdccc54d180ab661736d02f18a17.jpg

Sredstvo sipam u casu za nanosenje, pritisnem par puta da se stvori pena, i umocim sise. Sacekam 15ak sekundi, i obrisem sise papirnim ubrusom. Ubrus presavijam tako da od jednog imam za 4 brisanja - za jednu kravu.
1262uj6.jpg

v5wkdu.jpg

8d50d3e0c2d6223e70cea8a8c015ae3a.jpg

117hg2e.jpg

10rnzv9.jpg

Ponekad, kada je vime vise zaprljano, moram da ponovim postupak.
28spnp5.jpg

3. Muza. Vodim racuna da mi muzne gume - vrhovi sisaljki ne dodirnu pod ili telo krave dok ih prikljucujem. Kada mleko prestane da ide kroz crevo pritisnem sabirnu casu ispod sisaljki i zadrzim dok mleko koje uglavnom ponovo pocne da se izmuza ne prestane. Zatim iskljucujem muzilicu, skidam sisaljke i kacim ih na muzilicu opet vodeci racuna da se ne isprljaju.
4. Dobro izmuzanje. Posle skidanja sisaljki obavezno rucno proverim da nije nesto mleka ostalo.
5. Zastita kanala posle muze. Casom nanosim sredstvo koje stiti rasireni mlecni kanal od bakterija. Hvala clanu markokg1982 sto je nabavio i doneo mi sva ova sredstva.
Kanal odmah posle muze:
2472b922c4eb5f9f87fd6454a30306e6.jpg

82a912d9f640d6730e746a11596fba46.jpg

48be61d24021ebc1b84aa0abde8f4b65.jpg

U sustini, moje krave u pola slucajeva isprljaju sise i dobrim delom skinu ovaj zastitni film, ali uvek posle muze jedu koncentrat a zatim i kabasto, tako da sigurno narednih sat vremena nakon muze stoje. Trebalo bi da se za to vreme mlecni kanal skupi, tako da ova zastita odradi dobar posao.
6. Sipanje mleka u laktofriz. Na mali otvor na laktofrizu stavim plasticno sito(kupljeno na pijaci) i kroz njega procedim mleko. Tu odmah vidim ako neka krava ima problem s vimenom. Prilikom pranja muzilice, to sito properem cistom vodom, a zatim potopim u bazni rastvor da ga dezinfikujem.
6. Pranje muzilice. Kada sipam mleko u laktofriz poslednji put, naspem malo ciste vode u kanister od muzilice i poperem ostatke mleka sa zidova. Zatim, muzilicu perem baznim sredstvom tako sto u 10l vode(trebalo bi tople ali ja uzmem sa cesme) rastvorim jednu vecu rakijsku casicu sredstva.
91896ca114e7e464a01297eaf67af486.jpg

Sisaljke potopim u kofu s rastvorom i ukljcim muzilicu. Kad muzilica usisa sav rastvor, promuckam kanister i rastvor iz njega vratim u kofu(koristim isti rastvor za 4 pranja). Otkacim creva sa vakum-pumpe i poklopac od kanistera potopim takodje u rastvor. Knister, creva sa sisaljkama i poklopac kacim do sledece muze na suvo i provetreno mesto(u mom slucaju garaza, gde i laktofriz stoji). Kofu sa rastvorom zatvaram i cuvam za jos 3 pranja.
Mleko do laktofriza nosim u kanisteru od muzlice, znaci nema pretakanja u neki drugi sud izmedju. Time malo gubim vreme, ali izbegavam jedan izvor bakterija i pranje jos posuda. Od stale do garaze ima 10 metara, tako da nije strasno to hodanje tamo-ovamo.
Muzilica, najobicnija maloprivredna:
1bc2a24683cfc82ec907aa2d4eead7cf.jpg

Jednom mesecno rastavljam sabirnu casu i perem detaljno sve iznutra cetkama koje se mogu kupiti u poljoapotekama a dobijaju se i uz muzilicu. Jednom godisnje valja zameniti muzne gume, jer ispucaju iznutra i u pukotinama se zadrzavaju prljavstina i bakterije.
Evo rezultata poslednjh nekoliko analiza mleka:
zsn29z.jpg
 
Dobro ti to radis...bolje nego ovi veliki stocari..ej cega sam se ja nagledao,skidaju muzne gume nogom,ono sve padne u onu balegu,vime ni ne peru ili samo malo mlatnu rukom..
Ovo kako ti radis je apoteka..svaka cast..
Nisam ni ja daleko samo ne koristim sredstva za ispiranje vec kombinaciju vrele i hladne vode..vime perem vodom i ubrusima..imam istu stslu ko i ti i koristim puno puno slame da bi krave bilo sto je moguce cistije,ne volim kad zabalegaju vime,najcesce bude cisto i suvo al svskakvih goveda ima..
 
Sremac, znam brate, i ja koristim puno slame ali sta vredi kad pojedine vrte guzicom tamo-amo dok se prazne, pa lepo legnu u to. :haha:
I ja sam radio kao ti, topla voda za pranje sisa, baza za muzilicu i kiselina za pranje laktofriza, umakao sise u rastvor joda i pantenola, i to je ok sasvim. Ali ovo je neka sasvim druga prica, mnogo je lakse i opustenije. Hvala jos jednom kolegi Marku. Da li vredi ovo sve kupiti? Dovoljno je da samo jedan mastitis spreci.

Gorane, ovo je rutina. Isto vremena potrosim za pranje sisa ovom penom kao sto sam trosio za pranje vodom, ako ne i manje. Muzilicu perem pa perem, samo je razlika sto imam ovu kofu s rastvorom koji menjam svakog drugog dana.
Cena mleka(kod mene) za ekstraklasu, znaci rashladjeno, bakterije ispod 100k, somatske ispod 400, sa masnocom oko 4.1, suvom materijom oko 9.1 i proteinima oko 3.5 je oko 32 dinara sa pdv-om, plus 7 dinara premije.
 
Sve lepo i skoro po ps-u uradis i na kraju sve s*ebeš time što sipas direktno u laktofriz. Par saveta uvedi da prve mlazeve izmuzeš posebno ,dosta ćeš popraviti bakterije ,plus videces dal neka ima problem sa vimenom. Uradi test za mastitis, po uzurcima imaš dosta problema sa time.


Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
 
Sve lepo i skoro po ps-u uradis i na kraju sve s*ebeš time što sipas direktno u laktofriz. Par saveta uvedi da prve mlazeve izmuzeš posebno ,dosta ćeš popraviti bakterije ,plus videces dal neka ima problem sa vimenom. Uradi test za mastitis, po uzurcima imaš dosta problema sa time.
,,na kraju sve s*ebeš time što sipas direktno u laktofriz'' - Mozes li da pojasnis ovo?
,,dosta ćeš popraviti bakterije'' - Stvarno si me slatko nasmejao. Kako cu to dosta popraviti bakterije, kad mi nikad nisu presle 15000??? Koliko treba da imam, 0?
,,po uzurcima imaš dosta problema sa time'' - Mislis na dva rezultata analiza gde su povisene somatske celije, 488k i 404k? Te dve analize su radjene u razmaku od nedelju dana, problem sam otklonio vrlo brzo. Ne znas ti sta su problemi, kad su zakovane na 800k recimo.
 
Mislio je da je veći dio 'lošeg' mleka u prvim mlazevima.

I ako ih izmuzeš ručno imaš bolje mleko, makar je ovo vrhunsko obzirom na mužu u štali u kantu.

Problem kod oduzimanja prvih mlazeva u štali je, da trebaš imat neki sud u kog to muzeš. Postoje specialni lončići, koji imaju crnu ploću unutra, na kojoj se odmah uoče promene na mleku.

d1882fac-16b5-4bdc-85c1-3cac9017edee.jpg


Belančevine imaš 3,50%, su plaćene? Mlekare imaju neku maksimalnu vrednost koja se plati, sve preko im pokloniš. Proveri i možda bi nekom malom promenom obroka podigao litražu i tim te stavke držao u okviru koga dobivaš plaćenog.
 
@goranpejcic Mislio sam da iscedi pre nego što sipa u laktofriz, jer ako neka ima neki problem ta može da uništi ceo pređašnji trud da se proizvede mleko ekstra klase .

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
 
Preko 200 hiljada ti je somatska po poslednjem uzorku. Po meni bolje poveriti i prduzeti odgovarajuće mere da ne bi došlo posle do većeg problema. Dok sm držao krave nedeljno sam radio test za mastitis i kao rezultat toga sam imao samo dve upale vimena za godinu dana od 24 krava. Pre nego sam krenuo sa ovim vidom prevencije mesečno sam imao toliko. Ja ti samo savetujem kako jos vise da popravis kvalitet,

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
 
Mislio je da je veći dio 'lošeg' mleka u prvim mlazevima.

I ako ih izmuzeš ručno imaš bolje mleko, makar je ovo vrhunsko obzirom na mužu u štali u kantu.

Problem kod oduzimanja prvih mlazeva u štali je, da trebaš imat neki sud u kog to muzeš. Postoje specialni lončići, koji imaju crnu ploću unutra, na kojoj se odmah uoče promene na mleku.

d1882fac-16b5-4bdc-85c1-3cac9017edee.jpg
Ima Pera i ovu posudu. Da li je koristi, to ne znam :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh