Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

kiraj

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
12.955
Lokacija
Bašaid
Koliko planirate pšenice sejati ove godine.

Nama je u planu od 20% do 30% od površina.
 
Gde si poranio,polako bato,i trbalo bi ovde pisati koju sortu sejati ,odn. koja je imala najbolji odnos hl-proteini jer kod nas se to gledalo inače kod mene je protein bio preko 15 % a zato hl šajze kws 68,zvezdana oko 75 .
 
kao i uvek, oko 25% povrsina, mozda neko KJ vise, posto sam u pregovorima za neki zakup, pa da ocistim njive...Od sortimenta vec oprobani Ingenio, i Axereal Cellule na delu povrsina (dobro se pokazao). Verovatno i neka treca sorta za probu...
 
Ja jedno 15-16 do 20kj psenice.... Razmisljam da se vratim domacim sortama opet ove godine i to NS zvezdana, ilina, futura i dika...
 
Inace, i ja se dvoumim izmedju dve agrotehnike:
1.strana sorta 200 kg/ha, dva tanjiranja,setva, valjanje, u jesen MAP 175 kg/ha, pa onda 70 kg/ha Urea, u prolece 200 KH/ha Urea, pa posle 200 Kg/ha AN...prskanje od bolesti i korova u martu, pa od bolesti i insekata u maju...Prinos oko 7 t/ha
2. Domaca sorta, 300 kg/ha, dva tanjiranja,setva, i eventualno valjanje, u prolece 200 kg/ha Uree. Prinos oko 5 t/ha...
 
Ja cu posejati oko 50ha, tj. 50% povrsine, nisam jos odlucio da li će sve biti psenica ili ću opet ubaciti 10-15ha jecma.
Na psenicu cu baciti 150kg Map pred setvu, na kukuruzistu, a na suncokretistu nekih 200-250 NPK. Posejacu Balaton, prvu reprodukciju 200kg po ha. Prihranu će najverovatnije dobiti 450-500kg Kan-a iz dva puta. I normalno prskanje kada zatreba.
 
Ove godine pretpostavljam da ce biti vise psenice posejano u odnosu na prošlu. Uplasili se ljudi ovogodišnje suše,a i cena ove godine je bolja od prethodne.
Ja cu kao i do sad, oko 35-40% povrsine, a i sorta ce biti ista - Graindor.
 
Sejace se oko 30-35% povrsina(nekih 5-6ha),po jedan hektar avenue i sofru iz ambara 300kg/ha i modern ostatak...Agrotehnika sledeca 150kg/ha map 12-52 + 150kg/ha 0-20-30 + 50kg uree u jesen ,s proleca 400kg ana u dve do tri prihrane + dve do tri zastite....
 
I ako sam imao dobar prinos psenice ove godine,na jesen cu je ipak posejati za 50% manje tj 20% povrsine koju obradjujem. Razlog tome je ubacivanje repe u setvenu strukturu!
 
I ja cu ove godine manje pod psenicom, nekih 10ak ha. A soju cu sa ovogodisnjih 9 da dupliram... E sad, za sorte se jos nisam odlucio, probao bih i ove nove: sothys i solveig, pored sobreda. Je l znate mozda kako su se pokazale?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh