Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
1. bonifikacija za hl ide i u + (po SPRS-u)
2. da li se isto plaća krupno i sitno voće?
3. od svake pšenice može da se "napravi" brašno, samo što ona sa nižim hl ima manje izbrašnjavanje.

1. ide ali onda ima zackuljica koja kaze ako je hl>80 pisemo ti 80. I bonifikacija je 1:0.5 daklem mozes maksimalno 2% prihodovati
2. Ne placa se isto, da li neko psenicu placa skuplje ako je krupna a manje ako je sitna? Ne. Dakle ova stavka nije uporediva sa psenicom.
3. Na % izbrasnjavanja jako veliku ulogu ima tehnologija koja se primenjuje prilikom mlevenja. Sombormlin je tu dogurao jako daleko. Ne prodaju brasno u maloprodajama vec sve ide pakovanje 25/50kg ili rinfuz u silo prikolice. Cenu postizu na trzistu vecu nego na berzama koja je pocetna (svi znamo da se prlikom zakljucenja posla uvek malo cenka kupac a prodavac malo popusti kao znak dobre volje). Istu psenicu melje i Sombormlin i jedan drugi mlin u mojoj blizini. Samo sto taj mlin muku muci da proda robu (mislim da ove godine nisu ni kupovali psenicu, ne znam da li je firma i dalje aktivna).

- - - - - - - - - -

Zato sto je domaci hleb tezi,a i aditivi naduju hleb pa manje materijala ide po komadu

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

Aditivi imaju sposobnost obogacivanja ukusa (progura se losije i jeftinije brasno) kao i mogucnost apsorbovanja vode vecu nego samo brasno. Neka gruba racunica je 1kg brasna -> 1.3kg hleba aditiviranog.
 
- - - - - - - - - -



Aditivi imaju sposobnost obogacivanja ukusa (progura se losije i jeftinije brasno) kao i mogucnost apsorbovanja vode vecu nego samo brasno. Neka gruba racunica je 1kg brasna -> 1.3kg hleba aditiviranog.[/QUOTE]



Na to sam mislio ali sam se lose izrazio,ista varijanta kao uspricavanje mesa,koriscenje skroba,bambusovih vlakana i sl stvari u mesarskoj industriji
 
Kako ti se cini LG sorte u odnosu na KWS sorte ?? Bilo je razlike cini mi solidne razlike u ceni semena.
 
1. bonifikacija za hl ide i u + (po SPRS-u)
2. da li se isto plaća krupno i sitno voće?
3. od svake pšenice može da se "napravi" brašno, samo što ona sa nižim hl ima manje izbrašnjavanje.[/QUOTE

Nikad nisam imao pozitivnu bonifikaciju, niti sam čuo da je neko dobio
Prošle godine sam imao hektolitar 81-82, simonida je u pitanju i kao nagradu su mi odbili samo 1%

Ako pronađem otpremnicu postaviću je
 
Ja jos nisam video da bilo gde na silosima razdvajaju tu psenicu sa hektolitrom od 69-70 od one od 79-80 i vise tako dok god sve ide u istu usipnu rupu i iste celije za mene je to lopovluk i otimacina od strane skladistara i hektolitarska masa nema veze sa pekarskim potrebama!Na primer u Srbobranu jedan skladistar kolegi nije hteo da otkupi psenicu kao navodno vlaga 16% i hektoltar 69,on okrene dodje nazad u vrbas i u jednu novootvorenu zadrugu otera oni izmere vlagu 13%,a hektolitar nisu ni merili kazu njih hektolitar u opste ne interesuje navodno otkupljuju psenicu za jednog pekarskog giganta?
 
Mi smo odlucili mehanizaciju svu pod Boziju supu ,a rod sav kuci posto ubijaju sa odbijanjem,I jos na sve to nece pdv da plate klasicna otimacina.
IMG_20180625_220836.jpg
Hektolitar 75.5 do 78.6,a vlaga od 12 do 15 stavljjana ali je mesano kada je uGrtano I levatorom uzbacivano na vece visine.
 
Ja jos nisam video da bilo gde na silosima razdvajaju tu psenicu sa hektolitrom od 69-70 od one od 79-80 i vise tako dok god sve ide u istu usipnu rupu i iste celije za mene je to lopovluk i otimacina od strane skladistara i hektolitarska masa nema veze sa pekarskim potrebama!Na primer u Srbobranu jedan skladistar kolegi nije hteo da otkupi psenicu kao navodno vlaga 16% i hektoltar 69,on okrene dodje nazad u vrbas i u jednu novootvorenu zadrugu otera oni izmere vlagu 13%,a hektolitar nisu ni merili kazu njih hektolitar u opste ne interesuje navodno otkupljuju psenicu za jednog pekarskog giganta?

Koji je taj u Srbobranu?
 
Kod mene simonida dala 3,7t k/j. Hektolitar 78,1 vlaga 14%. Bilo bi vise da je ranije pokisla u nalivanju,a da je led nije osisao pre zetve na 15 dana. Koliko sam dao vestaka i hemije nisam bas zadovoljan. Da dodam to je na zakupu prva godina. Videcemo sta ce reci kws...
 
Ja jos nisam video da bilo gde na silosima razdvajaju tu psenicu sa hektolitrom od 69-70 od one od 79-80 i vise tako dok god sve ide u istu usipnu rupu i iste celije za mene je to lopovluk i otimacina od strane skladistara i hektolitarska masa nema veze sa pekarskim potrebama!?
To što vi nešto niste videli, ne znači da to ne postoji.

za ovo drugo ste u pravu, pekare ne interesuje hektolitarska masa.
njih interesuje samo kvalitet brašna ili u prevodu proteini, gluten i energija... (+ belina)
hektolitarska masa je važna mlinarima jer veći hl daje bolje izmeljavanje.
 
Samo mi reci gde to postoji u zemlji Srbiji?Mozda negde na zapadu ali u Srbiji 100% ne postoji i ne samo da ja nisam video nego i 90% drugih poljoprivrednika pa cak i sa ovog foruma nisu videli da se psenica sa losim hektolitrom odvaja od one sa dobrim i veruje da nikome ko je imao hektolitar 79-80 ili 82 nisu rekli e nju vozi tamo na onaj usipni kos jer ova ide posebno posto je extra kvaliteta vec je grunuta u istu rupu ili istu gomilu!
 
@Drale,ima otkupnih mesta gde se psenica razdvaja po kvalitetu ali to nisu stare firme i zadruge u kojima jos postoji duh komunizma vec novija i modernija otkupna mesta koja ne ugovaraju slepo svoju robu sa prvim mlinom, vec trguju psenicom sa izvoznicima gde je taj kvalitet na ceni.Ja sam prosle godine skuplje prodao psenicu koja je po meni ličila na djubre i imala hl 74 nego onu koja je odlicno izgledala i imala hl 80.To sam mogao uraditi jer sam je ostavio u jedan silos (gde sam zakupio odredjeni prostor)gde mi je bila razdvojena samo po vrednosti hl mase a ne i po perkarskim osobinama.Ispalo je da je ona sa malim hl bila odlicna za izvoz u odnosu na onu sa velikim hl koja je prodata u Srbiji jer je napolju nisu hteli.
 
Jednom sam dobio samo u zivotu dodatnih 2din/kg jer sam imao PKB Talas psenice hektolitar je bio oko 77 ako se secam ali je imala nekih drugih djavola vise i to su je pekari uzeli ali samo tada i nikada vise dogodine sam opet sejao tu sortu ali vise nikom nije trebala placena kao i ostale.Ali je ta zadruga sa kojom sam tada bio koperirao dogovorila bila sa nama kada da je vrsemo pa je direktno tovarena u kamion.
 
Samo mi reci gde to postoji u zemlji Srbiji?Mozda negde na zapadu ali u Srbiji 100% ne postoji i ne samo da ja nisam video nego i 90% drugih poljoprivrednika pa cak i sa ovog foruma nisu videli da se psenica sa losim hektolitrom odvaja od one sa dobrim i veruje da nikome ko je imao hektolitar 79-80 ili 82 nisu rekli e nju vozi tamo na onaj usipni kos jer ova ide posebno posto je extra kvaliteta vec je grunuta u istu rupu ili istu gomilu!

Indjijski zitosrem odvaja i po vlagi,i po hl,ipo proteinima...
U prevodu opsti haos kad dodjes na silos da kipujes, pustaju i preko reda,i bome te i obidju,svaka prikolica ili kamion,a 98 posto su kamioni,ide u drugu celiju,pa cekas da sve izvuce iz kosa da bi sledeci kipovao..haos..
Tamo gde cepaju sve u isti kos milina,dodjes,iskipujes na brzaka i gas nazad na njivu..
 
I kod nas sipaju u isti usipni kos, ali u zavisnosti od hl i vlage skladiste u razlicite celije. Nama placaju isto, a oni je prodaju po kvalitetu tj po hl.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh