Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To o cemu pricas je tacno,medjutim ta gimnastika moze da se ustedi 10-20% ili da toliko bolje prodjes u prodaji,ali prijatelju da izdvojis 400-500 eura za zakup tesko da ima te gimnastike a da dugorocno u jednom plodoredu budes u pozitivi ukoliko nisi nastradao od suse. A i konstatacija nekog u predhodnim postovima da su 2-3 godine susnije/losije od 10 godina se licno bas i neslazem jer nas klima tuce cesce, evo ti primer i ova godina kao kisna ce se pamtiti a samo da nezaboravimo april i maj koji su bili susni kad je bilo najbitnije za ozime kulture .


To je nenormalna arenda. Vamo je 200 eura jutro neki placaju 280 eura jutro i ta racunica i moze ako godina urodi a ako ne urodi onda banana.... mislim da mnogi od ovoh sto nude 500 eura po ha mozda razmisljaju da sad rade za kikiriiki ili blagi gubitak ali da izdrze jos 5 godina kad udjete u eu i kad krenu poticaji (ako vam vlada bude iole iole normalna) jer eu poticaj prvenstveno prvih par godina ovisi o vasoj vladi pa onda o eu. I onda nek i ostane cijena zakupa ali vam ide poticaj 250 eura po ha.
E sad sa tom cijenom zakupa moras valjda prelaziti 9 tona psenice prosjek da bi imao zaradu....
 
To je nenormalna arenda. Vamo je 200 eura jutro neki placaju 280 eura jutro i ta racunica i moze ako godina urodi a ako ne urodi onda banana.... mislim da mnogi od ovoh sto nude 500 eura po ha mozda razmisljaju da sad rade za kikiriiki ili blagi gubitak ali da izdrze jos 5 godina kad udjete u eu i kad krenu poticaji (ako vam vlada bude iole iole normalna) jer eu poticaj prvenstveno prvih par godina ovisi o vasoj vladi pa onda o eu. I onda nek i ostane cijena zakupa ali vam ide poticaj 250 eura po ha.
E sad sa tom cijenom zakupa moras valjda prelaziti 9 tona psenice prosjek da bi imao zaradu....

Za 5 god takvog rada vecina ce morati da proda koje jutro svoje zemlje da bi mogli da nastave da rade,ja razumem ove sto upumpavaju pare iz drugih delatnosti ali to se uvuklo u obican narod prosto kao neki fenomen ta arenda.Treba biti pametan i dobro kalkulisati
 
Nisam primetio da su nekog tajfuna zatvorili do sad

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Pozeleo vrabac da postane soko,al rwdje to ide ....


Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Inace nekima ni 1000e arende nije mnogo, jer sve uzima na fakturu sa dobrom valutom, pa dok to dodje na placanje ihaaa, jos ima onih koji ni ne plate pa dok ga tuze i stigne do izvrsnog mnogo zetvi prodje.

Tako da mali ratari i proizvodjaci i to nikad ne mogu da ostvare dok ovi veliki naucili da varaju i tako to.
 
Zakup ide godinu za godinu. Ja nisam cuo da neko nije platio. Taj sto ne plati moze da ugasi gazdinstvo jer ce izgubiti i druge zakupe.
 
Ne pricam o zakupu, nego repromaterijalu i ostalim stvarima.Tako meni dodaju pa traze delove u sred sezone kao nema sad da plati ili trazi valutu pa dobije 90 dana i onda nestane pa ga posle 6 meseci vidis u novom autu ili kupi nov traktor.
 
Citam komentare tj lokacije Beograd Jagodina, Kragujevac i iz jos nekih juznijih krajeva nase drage nam zemlje. Nisu svi tajkuni koji rade sto i dvesto Ha zemlje. Ovde u Vojvodini alternative nema osim ratarstva i stocarstva sto jedno sa drugim i ide. Da bi se normalno zivelo i posto je mali prihod po jedinici povrsine iste se moraju povecavati. Da bi radio vece povrsine moras imati kompletnu mehanizaciju sa jacim masinama. Kad vec kupujes masine i uzimas kredit normalno da ces kupiti nesto vece i kvalitetno. Onda se pojavljuje momenat kada sa tom jacom mehanizacijom mozes da radis vise zemlje. I tako to krene, ali sto kaze kolega bojcetic svi redovno isplacuju zakup, a takodje i rate kredita. I sta tu nije jasno? Ako je kod vas zakup 100E pa uzmi brate 100 ha u zakup pa radi. Nas kritikujete sto placamo preko 300E ha, a vi se zadovoljavate sa desetak hektara koje radite. Prosla su ta vremena. Vreme je pregazilo Forguson
 
Ja sam Vojvodinu obisao celu i zavukao se u svako selo gde se prodaju delovi za poljonehanizaciju.

A sa tim "tajkunima" sam i direktno saradjivao tako da dobro znam sta i kako rade i sta im se dopusta.

A porediti brdo i ravnicu po pitanju arende..
 
Pa ako se ne moze porediti brdo i ravnica nemojte nas kritikovati sto placamo vece zakupe ovde u ravnici.

- - - - - - - - - -

Kolega Petar 90...Kasno se vrabac setio da hoce da postane soko jer orlovi sve kontrolisu.
 
Ja nikoga nisam kritikovao, svako placa onoliko koliko moze. Samo neki traze racunicu u tih 500e, a rade istu kulturu dakle neko tu ne radi kako treba.

Pa vama se od atara do atara razlikuju cene, neko se snadje i sa cenom od 15din dok drugog ni 30 ne bi povadilo.
 
Svako ima svoju racunicu i diskutovati o tome sta se kome isplati ili ne je apsurdno. Kod nas je arenda bila 7-8 metara zita zadnjih 4-5 godina, sad polako svi podizu na 10 metara za kj. Krajem prosle godine znam da je covek iz sela uzeo parcelu u arendu i dao 200e po kj, i to 2 godine unapred platio... Njemu to eto nije puno cim je platio dok je za 99% sela to preskupo i nema racunice. On je sebi tu nasao racunicu i platio... Ono sto sam hteo da kazem jeste da ako neko hoce da uzme zemlju u zakup mora je i dobro platiti jer je konkurencija postala velika... Bar kod nas je takva situacija...
 
Ja nikoga nisam kritikovao, svako placa onoliko koliko moze. Samo neki traze racunicu u tih 500e, a rade istu kulturu dakle neko tu ne radi kako treba.

Pa vama se od atara do atara razlikuju cene, neko se snadje i sa cenom od 15din dok drugog ni 30 ne bi povadilo.
Koliko sam rzumeo ti prodajes delove za poljomehanizaciju. Pa i cena vasih delova istog proizvodjaca se razlikuje od prodavnice do prodavnice.
 
I takvom naidje losa godina i pristane na cenu od 15 din samo da bi se povadio i onda kuknjava kako takva cena i kako neko daje po toj ceni.A neka godina mu se zalomi pa se opari nevidjeno.

Dakle sami sebi pucati u koleno sa tom pricom svako ima svoju racunicu pa vam kriv djavo kad otkupljivaci idu istom logikom.

Coci bio sam komercijalista u jednoj firmi sad sam se preorjentisao na teretni program lakse se zivi.

Pa logicno da je tako jer VP ne daje svakome isti prostor za zaradu i nije svaki kupac isti,jedan uzima robu na palete i dobija veliki rabat drugi recimo uzima na komad i nema rabat, veliki dobijaju i dobre valute za placanje i brdo drugih stvari.
 
Svako ima svoju racunicu i diskutovati o tome sta se kome isplati ili ne je apsurdno. Kod nas je arenda bila 7-8 metara zita zadnjih 4-5 godina, sad polako svi podizu na 10 metara za kj. Krajem prosle godine znam da je covek iz sela uzeo parcelu u arendu i dao 200e po kj, i to 2 godine unapred platio... Njemu to eto nije puno cim je platio dok je za 99% sela to preskupo i nema racunice. On je sebi tu nasao racunicu i platio... Ono sto sam hteo da kazem jeste da ako neko hoce da uzme zemlju u zakup mora je i dobro platiti jer je konkurencija postala velika... Bar kod nas je takva situacija...

Neznam ko je taj gospodin i neznam kolika je povrsina u pitanju ali po meni bi bio pametniji da je za te pare kupio koje jutro zemlje bar bi imo zemlju ovako arenda nikad njegova {brzo prodje 2 god}:ppozdrav:
 
Kolega T110...Zadnji pasus se u potpunosti poklapa i sa nasim proizvodima. Drugo ti si komercijalista i zaposlen si i verovatno zaradis milionce godisnje. Sad mi reci koliko ha treba da covek obradjuje da bi mu ostalo milionce cisto?

- - - - - - - - - -

Neznam ko je taj gospodin i neznam kolika je povrsina u pitanju ali po meni bi bio pametniji da je za te pare kupio koje jutro zemlje bar bi imo zemlju ovako arenda nikad njegova {brzo prodje 2 god}:ppozdrav:
Sta je bolje ako imas 5oooE? Uzeti 25kj u zakup ili kupiti 1kj vecito? Ja mislim da je prva varijanta bolja.
 
Postujem tvoje misljenje ali i dalje mislim da je bolja opcija kupiti jutro zemlje,evo i zasto to treba i obraditi i posejati znaci nemas pare uzmes na dug ,godina izda a ti moras da dignes kredit da bi nastavio ,usledi jos koja losa god i ti ostanes bez dela svoje zemlje jer se nakupilo neplacenih rata .Ovo je najgora opcija ali svakako moguce zar ne ?Pa ko voli nek izvoli
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh