Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Renesansa
SrhKo08.jpg
 
vise puta je bilo diskusije o folijarnoj prihrani urejom.zapravo diskutovalo se o koncentraciji ureje koja moze da se primeni u psenici.da podelim svoje iskustvo.jednu parcelu od 90 ari sam tretirao sa 330l vode i rastvorio 25kg ruske ureje,psenica dobro oprljena po vrsnim listovima.druga iste velicine 90 ari i nesto manja doza ureje negde od 15-17kg nesto manje oprljena i izgleda dosta bolje od prve koja je inace bila bolja pre folijarne prihrane.to je koncentracija manja od 10% i fala bogu sto nisam poslusao agronome iz PSSSa koji su me savetovali da idem sa 25%.inace prskano je u sumrak i nije hvatala vrucina.moje iskustvo ne vise od 10kg u prskalicu od 330l
 
Evo bas ovu psenicu sam oprskao urejom 25 kg 250L, nista joj nije falilo.Pre par godina probao sam 30% kocentraciju ledjnom kantom na maloj povrsini i nije bilo ozegotina. Psenicu treba prskati pred vece, tada je najsigurnije.
 
Ja sam nekad dodavao folijarno ureu do 10kg/ha i cesto neki Slavol ili tako nesto i u psenicu i u kukuruz. Znam par njih koji idu i oko 15-tak kg/ha bez posledica po list. Neku razliku nisam primetio, posolim lepo rasipacem predsetvno (doduse ove godine nisam hteo gde je prosle godine kukuruz djubren dosta, samo gde je moralo) i dve prihrane u prolece i to tesko da folijarno djubrenje moze da nadomesti. Jedino od tih folijarnih nisam probao Yarina i Ekobuster za njih ne mogu da tvrdim da ne uspeju da naprave razliku.
 
Moje iskustvo sa urejom je sledece.
U pocetku vegetacije mozes ici 15kg po hektaru a pre klasanja 10 max da ne ostetis zastavicar a kada isklasa nisam nikad koristio prehranu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ingenio,mala njiva pored puta.
a3a7d8fd5afd6a66cb1136744b2150ad.jpg


Послато са HTC Desire 626 уз помоћ Тапатока
 
Moje iskustvo sa urejom je sledece.
U pocetku vegetacije mozes ici 15kg po hektaru a pre klasanja 10 max da ne ostetis zastavicar a kada isklasa nisam nikad koristio prehranu. Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Da se nadovezem na ovaj post, ove godine sam radio sa 35 kg/Ha i nije problem u samoj kolicini koliko u dnevnoj temperaturi,naime obavezno prskanje u kasno popodnevnim satima nikako po jakom suncu( kako bi izbegao kristalizaciju Uree na samom listu jer onda od malog vetra padne sa lista) i ako u narednom periodu upekne sunce kao u aprilu ove godine onda hoce malo da oprlji gornji list ( sreca moja pa sam ranije radio pre izbijanja zastavicara) inace parcele koje sam uradio pre zega aprilskih nigde nije oprljeno lisce
 
Danas obisao parcele posle sinocne velike oluje koja je bila kod nas. Svaka parcela je na uvratini polegla srecom samo uvratine, u daljini stoji za sada
Na slikama je Energo i Capo
free image hosting


A ovde smo lane prosiravali njivu, cistili panjeve. Tu ga spizdilo kvalitetno
 
Moj deda je govorio jbš njivu kad psenica ne polegne...
U fazonu,kad polegne kako gde,biće i prinosa...
 
Koje su ovo bube? Ima ih dosta. Ako se dobro sećam neko je ranijih godina postavljao njihovu sliku, kao ne prave problem.

28tywl4.png
 
KOLEGE MOLIM ZA POMOC

pre par dana sam u postu pisao o mom utisku u vezi folijarne upotrebe ureje i mom tadasnjem misljenju da sam je izgoreo.medjutim ispostavilo se da je to ustvari bolest i to najverovatnije septorija,pegavost.rdja i pepelnica sigurno nisu.u mom kraju retko ko tretira fungicidima.ja sam isao falkonom doduse neposredno pre klasanja,ranije nije moglo da se udje u njivu i sto je jos neverovanije par dana posle toga je pocela da pokazuje promene na listu a pre tretiranja je bila potpuno zdrava.danas je sve jasno celo polje je razbila pegavost a moju jedinu sticenu najvise.STA SAD DA RADIM.IMA LI SVRHE DA PONOVO STITIM I CIME.klas je veliki a zastavicar je dobro prosaran... sorta sofru.HVALA UNAPRED.
 
KOLEGE MOLIM ZA POMOC

pre par dana sam u postu pisao o mom utisku u vezi folijarne upotrebe ureje i mom tadasnjem misljenju da sam je izgoreo.medjutim ispostavilo se da je to ustvari bolest i to najverovatnije septorija,pegavost.rdja i pepelnica sigurno nisu.u mom kraju retko ko tretira fungicidima.ja sam isao falkonom doduse neposredno pre klasanja,ranije nije moglo da se udje u njivu i sto je jos neverovanije par dana posle toga je pocela da pokazuje promene na listu a pre tretiranja je bila potpuno zdrava.danas je sve jasno celo polje je razbila pegavost a moju jedinu sticenu najvise.STA SAD DA RADIM.IMA LI SVRHE DA PONOVO STITIM I CIME.klas je veliki a zastavicar je dobro prosaran... sorta sofru.HVALA UNAPRED.
Može biti šteta od leme. Ako je šteta beličasta u obliku crtica, onda je lema.
 
sigurno je pegavost,celo polje je inficirano,pogotovo osetljive sorte poput sofrua,naravno ns 40s zelen kao u najboljim godinama.e sad zastavicar je debelo isaran,odavno precvetala i isklasala.sad se pitam ima li svhe ici duetom ili nekim kvalitetnim fungicidom ili je kasno za to...
Može biti šteta od leme. Ako je šteta beličasta u obliku crtica, onda je lema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh