Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U kom stadiumu porasta psenica formira klas? Za kukuruz kazu da vec u sestom listu formira potencijalni klip sa odredjenim brojem redova. Duzina klipa, oprasivanje i konacan rod zavise od mnogo stvari u julu.
 
U kom stadiumu porasta psenica formira klas? Za kukuruz kazu da vec u sestom listu formira potencijalni klip sa odredjenim brojem redova. Duzina klipa, oprasivanje i konacan rod zavise od mnogo stvari u julu.
Jos u bokorenju ali je kraj bokorenja i ceo period od pocetka vlatanje do klasanja preriod kad se elementi klasa obrazuju. "to be, or not to be" faza.
 
Sad još ne valja što ima padavina...

Sto mislis da ne valja? Ja to nisam nigde napisao, ako se na mene odnosi.
Padavina nikad dosta posle one suse.
Ja samo kazem da se deo azota iz uree vrlo verovatno ispere, ako u periodu posle prehrane ima dosta padavina i urea ne stigne da se razlozi. A tesko stize jer se primenjuje zimi kada su temp niske, kada mikroogranizmi nisu toliko aktivni.
Zato je strucnjaci i izbegavaju u preporuci, ali je u praksi mamara i ja je ne zamenjujem!
 
Oped ja :osmeh:
Mozda se neki deo i ispere, ali ogromnu vecinu iskoriste biljke koje se gaje. Nije to bas tsko prosto, padne 10 l kise i ona ode na 10 cm. Onda bi se prihrana radila najmanje 10x i u psenici i u repici. Mi ove godine jos ni jednom nismo imali zamrznuto tle. Pratim temperature tla i uglavnom su se kretale od 2 do 10 C. Koliko vidim svi ukazuju na to da najveci gubitsk uree moze da se desi ako se ona duze zadrzi na suvom (ili zaledjenom) tlu gde su dnevne temperature vece od 10 C i ima sunca.
Sto se tice ekologije i EU mislim da se kod njih urea koristi kontrolisano bas zbog isparenja amonijaka.
Sigurno je urea daleko manje podlozna ispiranju od Sana, Ana i zato se ona i koristi u prvoj prihrani. Ja licno smatram da kad bi u prvoj prihrani, koja se obicno radi u februaru, koristio san daleko vise ispralo azota izvan zone korena. Mada i to ne bi bila kolicina koja bi pokvarila neki ciljani prinos. Najvise ooasnosti od ispirsnja azotu preti od velikih pljuskova kad u kratko vreme padne 50-100 l. Ove zimske padavine koje do sad padaju po prilicno ravnomerno sigurno nece spustiti azot bas izvan korenovog sistema.
Naravno analiza ce pokazati pravo stanje.
 
Uglavnom se slazem, ali mislim da se amidno (pocetno) stanje uree najbrze isipira, od svih oblika azota.
Sto se tice EU, oni bas zbog ispiranja, i zagadjenja podzemnih vodotokova zabranjuju prekomernu upotrebu uree, mozda i zbog isparenja, ali na taj podatak nisam naisao....

Daleko bolje uslove ima psenica ove zime nego prosle, i mislim da ce biti super ko je prehranio pocetkom meseca, bez obzira na padavine.
Sinoc sam pisao o tome da ima ispiranja. i da ima spustanja azota sa padavinama. Ni na koji nacin nisam ne zadovoljan time sto sam je prehranio, nego sam zeleo da podelim neka misljenja i razmisljanja.
 
Ako bi ta urea tako lako otisla u dubine van zahvata korena psenice, onda gde je ona koju smo sa MAPom zaorali jesenas. Ja sam cak sta vise bacio 100kgkj na istarupiran kukuruz i zaorao, tu ce biti suncokret bez prolecnog djubrenja.

- - - - - - - - - -

Recept za prihranu jedna žaba,tegla,rasipač,traktor,i veštak noću obavezno ne spavati samo u žabu gledati i nema promašaja...
ja citam u zenu gledati:haha:
 
Do ovog trenutka psenice su jako dobre i imaju idealne uslove za jako dobre prinose. Gubitak azota na parcelama gde je vec bacena urea ako ga i ima je mnogo nizak.
Posle ovih najavljenih mrazeva sledi prihranjivanje svih parcela, neke po prvi put neke po drugi, ali jos nije sve gotovo.
Igra tek posle pocinje. U slucaju rasporedjenih i dobrih padavina po narocito u Maju a i Junu dolazi do trenutnih potencijanih uslova i mogucnosti za idealne prinose.
Bez ovih napomenutih padavina nema nista od odlicnih prinosa.
 
Meni je merac stalno napolju,do ovog snega je palo oko 35 litara i sa ovim snegom jos 25lit. u februaru mesecu. Kako je kod Vas palo oko 100 litara a nismo daleko. U januaru je bilo oko 50lit i u decembru isto otprilike.

Samo 3. februara je palo 30ak L negde i 40L, mislim i kod vas da je bilo toliko. zar ne?
 
Da bilo je oko 25-30 nisam upisao ,ali kazem sve ukupno februar oko 60 . Zadnjih nedelja sam skoro svaki dan isao za NS i mislim da ni tamo nije jace palo,tako da Vasih preko 100 mi izgleda puuno.
 
Bilo je i posle 7-8.feb. 15L, pa 13.-14.feb. 15L-20L, i sad ovo 3-4 dana sa snegom bilo preko 30L do 40L....
I u NSu je palo tako, sigurno. Mislim da varira od 80-130L po Vojvodini.
 
Poslao mi drugar da postavim par slika...
Prva slika je 11.01.2018 kad je uradjena prihrana 150kg/kj ureom, a druga slika je obilazak 20.02.2018. Sejano 04.10. bez djubriva, seme solehijo tavanusa 140kg/kj.



Sledece slike, slikano 20.02...Sejano 04.10. seme solehijo tavanusa 140kg/kj, od djubriva pre setve npk 100kg/kj i planira kad krene vegetgacija jos 200kg/kj ana.



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh