Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta se dogodilo da Faustusom?
Faustus je kod mene imala lep potencijal,ali je dosta kasna sorta,nedoatatak padavina i toplotni udar su sjebali stvar... da nije bilo tako dao bi odlican prinos,sigurno preko 9t po ha....



Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Juce ovro Solehio i Ingenio vlaga od 10 do 10,5 primese oko 5(crna zrna), hektolitar od 71,5-73,5 svedeno za naplatu prosek tacno 2500kg/kj. Cekao kombajnera koji me razvukao do juce mesto 20. Juna ovro tek Juce (sam sam kriv, malo je kisno vreme u vrsidbi ucinilo svoje). Inace zemljiste malo peskovito i jaka susa( bez kise od 9.aprila do 23 maja) su kreirali prinos, a ja sam propustio drugu zastitu i nisam prskao insekticidom od zitnog pivca kog je bilo poprilicno tako da posle svega to je to.
Ulog od oranja do transporta u silos mi je oko 34000din/kj prinos 2,5t/kj Ostavio sve na lager pa videcemo....


Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Za kraj najbolje, danas 9.5 kj prosek 44m po kj. Sorta anapurna. Na jednoj parceli od 3 kj prosek 49m. Ht75 vlaga 13 posle je isla i do 11% puno sitnog zrna. pa su primese isle do 4%. Anapurnu sutra ostavljamo za seme,barem dok ne utvrdimo klijavost i energiju.

Sent from my B15Q using Tapatalk
 
Tako su i kod mene na jednom otkupnom mestu juče vraćali ljude jer ima poneko zrno proklijalo, a od jutros primaju sve.

Pšenicu treba da seju samo ljudi za svoje potrebe i oni koji imaju kuci gde da je lageruju. Pa kad u jeku žetve na otkupnim mestima ne bude nikog bilo da je doterao žito, onda će drugačija pesma da se peva...
 
Cekalo se da se smanji vlaga, pa se na kraju doceka kisa i ovo. Prvo otkupljivac samo gleda gde moze da skine koji procenat , a realno troskovi susenja su smesni.Drugo te hektolitar , a sva se psenica zajedno izmesa. Trece proizvodjac takodje ceka da spadne vlaga , pa krece u 10 sati, pa gnjavi pa ovo pa ono. Cela severna Evropa i nocu radi samo se mi pravimo pametni......U danima kada je non stop duvao vetar moglo je da se radi skoro bez prekida jer rose nije ni bilo takoreci............Jedan moj drugar tek sada vrse svojih 10 hektara, nece da plati kamion, nego sve sa prikolicama klaj klaj........
 
Kod nas bila sve Anapurna i to što kažu sa tavana, svo seme ostavljeno od prošle godine. Prosek na oko 14 jutara koliko smo imali je 41.7 metar po jutru, a hektolitar me iznenadio 79-80, vlaga bila oko 12.5. Više nego zadovoljni
 
Konacno juce zavrsena zetva zita, sorte apach i solehio. Solehio na oko izgledao 5 puta bolje od apacha ali rezultat obe sorte je svakako rekordan. Za obe sorte je ista agrotehnika:
-Setva 10 oktobar
-tanjirano 2 puta
-Seme kupovno, norma 135kg po kj
-Ujesen djubreno prema analizi zenlje
-Prva prihrana 125kg ureje po kj
-Druga prihrana 100kg sana po kj
-Dva fungicidna tretmana
-Bez vidljivih znakova bolesti

Rezultat:
-Hektolitar od 73, do 73,5
-Vlaga 11-14
-Primese 3-4
-prosecan prinos 2500 kg po kj
- razlike zmedju apacha i solehia u ovoj godini se nisu ni videle, prinos im je ujednacen u 100kg.



Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ove godine ima samo njihovo seme SOFRU-a 1 reprodukcija i isto sejeao sam sofru moje ``sa tavana``.Znaci ljudi razlika ko nebo i zemlja,naravno u korist ``moje sa tavana``.Ono njihovo seme je golo go*no.Hektolitar 69(nikad goriji hektolitar nisam imao,sva sreca pa sam ga sejao samo na 5 ha.)A moje sa tavan je imao hektolitar 77-78.
 
Mi smo isto radili sofru nasu doradu, drugu reprodukciju. I semensku robu za sledecu godinu. Naša nije polegla, a semenska jeste. Ista agrotehnika isto sve, ista parcela.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh