Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije isto 20.000e za nekog ko radi 1000ha i nekog ko radi 10ha. Ovaj drugi po pravilu je besan na ovog sa 1000ha. Druga je tema da li je pravedno da jedna porodica radi 1000ha a drugi da se pate.
 
Službenici koji rade u javnom sektoru 80%njih radi u proseku 5sati...mesec dana dve radne Subote 110sati rada.Paori koji se bave ratarstvom ne rade zimi ništa ali u sezoni nakucaju 100i kusur sati za 7-10 dana pa kad se eve to preračuna na godinu svakako da seljaci rade više po satima u godini od slžbenika,o riziku da ne divanim.Što se tiče stočara to je KRVAVI posao i ko ga nije radio ne zna šta je muka tim ljudima skidam kapu jer sam do skoro i ja bio jedan od njih.Promašio sam temu znam al neka moderatori oproste cenu pšenice neću da komentarišem jer je to poznat scenario već 20 god:ppozdrav:
Pa zar i ti kolega ? Ne znam ni jednog ratara koji zimi ne radi ništa. Ja konkretno bi imao da radim 365 dana u godini ali prelomim preko kolena i odem mesec dana na odmor isključivo zimi. Kada se vratim vidim da mi ne dostaju oni neradni dani i posao trpi !
 
20.000 može na raznorazne načine da satera na gomilu poljoprivrednik.Štednjom više godina,dizanjem kredita,prodajom stare mehanizacije+dodaš ušteđevinu,itd. Tako da pada u vodu i ko koliko površine radi i koliko zaradi po ha.:ppozdrav:
 
Vi slabo gledate temu..cestitke i ponove...da se bas slabo zaraduje nebi se kupovali traktori po 20 hiljad evra....nevalja puno ni kukat,zna se ponedact a trebamalo bit i realan...
Ne znam kako ljudi kupuju novu mehanizaciju ali znam kada neko nešto nasledi, neće reći to je od nasletstva ili od kredita. Kada pukne od kredita nema ga nigde da upozori ljude da ne rade gluposti

- - - - - - - - - -

Ali taj radnik u fabrici ima placene putne troskove i topli obrok i na posao ponese samo svoje ruke od alata....

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
Ako firma izgori, nedaj bože, on samo pređe u firmu pored ili preko puta. Rizik Nula !
 
Necu da komentarisem takve postove po pravilu. Niste vi jeli hleb od plate koju da plani nas/strani privatnik.
 
Izgleda da je veliki vodja bio u pravu kad je rekao da ce nam biti bolje kroz par godina i koliko vidim taj boljitak je dosao hteli to da priznamo ili ne.
2010-te sa daleko manjim cenama arende i inputa, a na ovu ili cak vecu cenu psenice pred zetvu bile su organizovane blokade 6-og jula( odlicno se secam), dok smo sad sa daleko vecim cenama inputa i arendi zadovoljni AKO bude preko 15din/kg.
Izgleda je magarac naucen da gladuje.
 

Ne bih se iznenadio kad bi ovi nasi izasli posle zetve sa nekom cenom od 10-12din.
 
Da je dobro nije.
Moze i da se rade i drugi poslovi osim poljoprivrede. Nisam video da je neko nekog primorao da radi ovaj posao.
 
Izgleda da naj više kukaju novopečeni poljprivrednici koji rede zemlju 10-15god pa su im očekivanja bila velika sad su suviše uložii da bi odustali pa moraju da rade jbg kad je u Poljoprivredi bilo dobro ruku na srce nikad jeste se živeelo od zemlje i živeće se...nekad bolje nekad gore ali tu smo di smo.
 
Da je dobro nije.
Moze i da se rade i drugi poslovi osim poljoprivrede. Nisam video da je neko nekog primorao da radi ovaj posao.
Kako me nije primorao? Da bi ziveli od poljoprivrede primorali su nas da radimo bar 50ha zemlje da bi to radili trebalo je obnoviti mehanizaciju i pratiti neke nove trendove. Kad udjes u to i kad ulozis znatna sredstva nema nazad. Da saljem svoje dete u inostrabstvo ne pada mi na pamet. Samo citam kako se pisu budalastine da ce zito biti 12 dinara i da camo biti zadovoljni ako bude 15. Umesto da pisemo koliko bi stvarno trebalo da kosta i koja to cena pokriva troskove i donosi neku zaradu mi nagadjamo o nekoj bezobrazno niskoj ceni i sami sebi skacemo u stomak.
 
nemogu da verujem sta pojedini kolege pisu.da je crno crno je a dali moze jos crnije da bude moze.ljudi jesu radili i opstajali u nekom prethodnom periodu samo zato sto smo bili zatvorena zemlja sa ogromnim carinama na uvoz a domace trziste je bilo veliko 23 miliona ljudi a kupovna moc neuoporedivo veca sa jakom srednjom klasom.danas imamo sirotinju koja je 90% i tajkune koji su 10%.kad proizvedete poljoprivredni proizvod uz drzavnu subvenciju od 4 hiljade po ha a vas kolega u hrvatskoj 300e po ha, u holandiji da i ne pricamo,uz njihov krupan posed,savremenu mehanizaciju,jeftinija djubriva,jeftine kredite,plavi dizel,navodnjavanje na struju vas proizvod nemate kome da prodate ili ga dajete u bescenje i propadate.onda prodajete jedno po jedno,bezite od poljoprivrede hvatata se za nesto drugo a zemlju logicno prodajete jer neznate sta cete sa njom,a nema ni kome da izdate jer je niko nece.onda joj cena pada i dolaze vuckovi arapi kinezi evropljani da to pokupe povoljno pa ce je onda kad dodje bolje vreme mozda i preprodati i zaraditi milijarde.to vam ja danas strategija razvoja poljoprivrede.
 
Naravno da treba zahtevati cenu koja nam donosi neku zaradu, ne vidim razlog raditi nesto bez da ima neke zarade, kao i u bilo kom poslu. Problem je samo sto nema ko da slusa nase zahteve, a moze nas nadredjeni da se pojavi i da kaze "sta niste zadovoljni sa cenom, nema problem radice uvoz". Kao i onda kad je rekao za doktore " sta nece raditi za 300e, uvozicemo doktore"... sorry za :off_topic:
 
Što se tiče onog prvog uvoza ratarskih proizvoda to već odavne ide i to bez carine, a što se tiče Doktora za 300e nema šanse da bi neko došao. Inače je trend odlazaka medicinskog osoblja, zanatskih radnika kao i šofera(vozača kamiona).
 
Kako i ne bi bio trend odlaska kad su preko nekoliko puta bolje dnevnice. Odlaze oni koji nemaju sta ovde osim neke fabrike gde bi radili za 200-300 evra.
Ovoj vlasti prevashodno zameram sto nas neceni kao ljude.
 
Citajuci zadnje strane po mjem misljenju dobro biti nece sa cenom,a opet ne svatam ranije postove gde se pise o dve-tri prihrane o regulatoru rasta o tri zastite,zasto se toliko ulaze kad nema zarade anema je.

Jedini razlog zašto ulažem to sve jeste što veći prinos, jer mi je pšenica hrana za svinje.
 
Branka sam razumeo, ali Matica nikako pa zar je sigurnije dati gotov novac za neizvesnot a jos gore zaduzivatise razumem ja cari kocke .
 
Zvonimire cini mi se da niste radili ili bar niste odavno radili intenzivnu proizvodnju psenice.
Ona proizvodnja od pre 5 godina i ova sad nisu za poredjenje koliko je postala zahtevna i bukvalno ako se ne uradi samo 1 tretman da li fungicida,insekticida ili regulatora rasta prinos moze drasticno da podbaci.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh