Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma nisam napisao da grešiš..nisam stavio neki smajli na kraju ovog ocrne...samo sam hteo da napiše da i sa fergusonom se postižu dobri prinosi,samo ako se sve poštuje..e sad ko hoće da napreduje mora sve više da radi..

Sent from my ASUS_Z012D using Tapatalk
To se slazem,ja radim ursuzom i zetorom 18ha i nisam nezadoviljan,ove godine sam i psenicu sejao direktno,i svi mi govorili da nisam normalan i da se kockam mnogo.... sto kaze Matic,treba promeniti svest ljudi i to da ne treba raditi po dedinim uputstvima... ali fali dosta ovde da bi bili poput Vojvodine,mladi se trude i menjaju,ali su oni stariji problem

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Sva sreca pa niste promasili temu na ove 3 strane...

Ova Horsch sejalica nije direktna setva,vidi se da je uradjena zemlja a i ona kratka tanjiraca sluzi za stabilizaciju zemljista,kada je vlazno da malo podigne pred tanjire da ne lepi.
 
Ne moze se sve odjenom. Mi koji smo krenuli od 0 (ili priblizno tome) sve ti treba i traktor i plug i prikolica kao svet itd itd. Godinama sam radio sa serpa masinama, pa sam poradio. Ustinjenost parcela jeste danguba ali se i to uradi.

@petar
Svaku potanicku bastu moze ocestiti i najefikasnije je posejati psenicu pa posle skidanja total. Dogodine vec imas cistu situaciju za bilo koji usev. Cak i smena soja/kukuruz moze da ocisti njivu jako dobro, tu ides sa kasnijom setvom soje, ranom pripremom i total pre nicanja. Za 20-30ha ako radis sam pozeljno je da imas barem 80ks traktor da lepo ores sa 2 brazde (moze negde i 3 ako je laka zemlja) da mozes vucnu tanjiracu da vuces i da prevoz i po blatu u jesen se ne zaglavljujes malo malo.

Krsmanovic i ti ste primer da centralna Srbija moze da radi zemlju i da gura.:ppozdrav:
 
Sva sreca pa niste promasili temu na ove 3 strane...

Ova Horsch sejalica nije direktna setva,vidi se da je uradjena zemlja a i ona kratka tanjiraca sluzi za stabilizaciju zemljista,kada je vlazno da malo podigne pred tanjire da ne lepi.
U pravu si,ja sam sanjao direktnu setvu psenice sa ovih slika na NEOBRADJENO suncokretiste.
IMG_20161010_165118.jpg

IMG_20161010_165127.jpg
 
Ma slazem se i s tobom,ko hoce uvek moze da nadje nacin,ali te prve godine ako je zemlja lose radjena,ne moze ocekivati neki prinos,jos ako je godina losija,kod mene nema bas puno zemlje za soju,nije nam polje nesto veliko,i ako posejem soju an dobrim parccelama ostaje mi rizicna zemlja za kukuruz,sa psenicom je druga stvar,imamo zemlju gde je repa razvaljivala dok je imao ko da otkupljuje,suncokret kod mene niko ne seje,opet ponavljam da je u Cupriskoj opstini druga prica.... Uljana repica nije los izbor,ali nemamo kombajne za to,a ni otkup... ostaju soja ,psenica i kukuruz....ima i kod mene u selu i blizoj okolini ljudi koji lepo rade i napreduju,sve su to mladji ljudi,ali to manji deo.... i veliki problem kod nas je taj sto taman ocistis i razradis njivu,vlasnik ti uzme,poseje on te godine sa min djubrenjem u proleçe ,a onda nece opet tebi nego da nekom drugom u zakup....ugovor niko nece da potpise,a svako ko ima dve-tri pristojne njive ima jos dve koje su 10 i 15ari i ako ne uzmes i njih on ti neda ni ove druge.... svaka njiva ima bar sa jedne strane bagrenjar koji ti ulazi u povrsinu parcela,a baca ladovinu jos na najmanje dva ara useva i tako.... da moze da se radi kako treba i da se polako napreduje moze,ali da treba da se menjaju stvari i da kasnimo za pokrajnom to stoji i dalje

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Ne moze se sve odjenom. Mi koji smo krenuli od 0 (ili priblizno tome) sve ti treba i traktor i plug i prikolica kao svet itd itd. Godinama sam radio sa serpa masinama, pa sam poradio. Ustinjenost parcela jeste danguba ali se i to uradi.

@petar
Svaku potanicku bastu moze ocestiti i najefikasnije je posejati psenicu pa posle skidanja total. Dogodine vec imas cistu situaciju za bilo koji usev. Cak i smena soja/kukuruz moze da ocisti njivu jako dobro, tu ides sa kasnijom setvom soje, ranom pripremom i total pre nicanja. Za 20-30ha ako radis sam pozeljno je da imas barem 80ks traktor da lepo ores sa 2 brazde (moze negde i 3 ako je laka zemlja) da mozes vucnu tanjiracu da vuces i da prevoz i po blatu u jesen se ne zaglavljujes malo malo.

Krsmanovic i ti ste primer da centralna Srbija moze da radi zemlju i da gura.:ppozdrav:
Ne slazem se s tobom,ocigledno da se pisanja vojvodjana svode na svoju okolinu i internet.Dodji ti lepo kod mene da radis zemlju,ugosticu te,dobices smestaj pa da radimo i napredujemo,ali ne kao vecina sa platom iz neke firme,vec cista poljoprivreda.Dobijas njive 10 hektara u 16 parcela,sve u brdu nema ravnice ni u sobi,oko svake njive bagremar,put do njive misterija,sistem snadji se,od mehanizacije rakovicu 76 ima hidro volan neces se muciti,prikolicu dubravu 3 tone,plug imt,tanjiracu olt 24..itd.Sve je u nekom stanju da radi,blizu raspada ali ide.Pa da vidim dokle ces izdrzati.Posle pisi misljenje.

Jos nesto,kod nas se njiva cisti kukuruzom a psenicom zakorovljava,takva zemlja.
 
I sta da radis sa tih par jutara? Da gledas u njih i mislis ti si poljoprivrednik? Druga je prica ako vec imas dosta zemlje pa mozes da kupis svake godine po koje jutro.
bem li ga,sad imamo oko 50 kj a radim sve ukupno 75 trenutno.Naravno nije mi jedini izvor prihoda,imam i par kamiona za transport i jedan za specijalni transport
 
@olalija
Ona Horsch Pronto i ova Exspres sejalica mogu da seju tu kod tebe u pesku,a i to je brljanje,za direktnu setvu se koristi sa Anderson ulagacima...aj zdravo.
 
Zavrsena zetva u petak a bas se otegla.
Neki prinosi od najlosije njive jedva 4t do 6t/ha. Nesto ostavljeno kuci pa ne znam u kilogram ali neki prosek je prebacio 5t. Naspram prolecnih uslova i nije lose ali j moglo i bolje. Najlosiji mi bio generalno Ingenio i na jednoj njivi Sobred ali je on nadoknadio na drugim. Moison, Faustus i Modern su mi bili podjednaki. Sve je islo od 200 do 240 kg/ha semena. Neke njive gde nije skoro isao stajnjak ili osoka su dobile MAP u jesen ove ostale ne. A sve su dobile dve prihrane sa 150-200kg/ha uree i ANa. Prskanje Falkon i Sekator posle Ceres i Fastac.
Imao sam Faustus i Modern koje su obecavale preko 7t ali s obzirom da su kasnije sorte a kise od 20 maja do 10 juna ukupno 3l jednostavno nisu mogle da izguraju.
Neke greske sam napravio sam jer nisam prskao od divljeg ovsa i sto sam 2ha sejao psenicu na jecam na tanjirano. Ali na vremenske prilike nisam mogao da uticem.

Vise srece do godine, a za jesen videcemo sta sejati i koliko Ingenio ce u penziju.
 
Šta mislis vredi li parceli sad prskati totalom, da se ta gamad suzbije?
Tesko, mislim da nece on sad da nikne. Ja sam prskao totalom i gde mi je bila psenica na jecam mislio sam da cu tu kukuruz pa odustao. I opet je bilo divljeg ovsa.

Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
Potvrdjujem. Ove godine sam radio sa tri kombincije: Palas, Husar i Sekator + Furore. Furore sam probao od 1 lit do 0.7 lit po ha. Ova donja doza odlično rešava divlju zob. Dogodine ide ta kombinacija jer je najpovoljnija a efekat odličan.
 
@olalija
Ona Horsch Pronto i ova Exspres sejalica mogu da seju tu kod tebe u pesku,a i to je brljanje,za direktnu setvu se koristi sa Anderson ulagacima...aj zdravo.

Pobrkao si lončiće... Kod nas nema peska... Inače te sejalice su za notill obradu, a pošto na suncokretištu od mase ima samo štapova, ladno seje kod nas, ali takođe i po celoj našoj opštini... Inače kod nas je uglavnom karbonatni černozem, koji je jako lak za obradu...
 
Ista je akt materija koja ide u Husar koji je sad registrovan kod nas za divlji ovas u psenici. Ali pisano je vec ovde da mora sa Sekatorom zbog protektanta.
Cuo sam neproverenu informaciju da je jedan prosle godine unistio 5ha psenice jer je isao neke kesice za sir. korove i furore.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh