Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Srdjan Zorz
Ja se sve slazem sa tobom, ali uvek ima jedno ali. Ja ne mogu da nadjem zakup za 150e/ha nigde. Zakupi su 400+ evra po hektaru. Moja racunica najprostija kaze lakse je sa kukuruzom 11t/ha nego psenica 9t/ha. Cena kukuruza-psenice egal. Proizvodnja i jedne i druge kulture slicni su troskovi.
 
Sve zavisi i od zemlje,kod nas deo atara(rit)teško da kukuruz može parirati pšenici.Uglavnom u 10g kukuruz ubode 2 a pšenica omane 2.
 
@Srdjan Zorz
Ja se sve slazem sa tobom, ali uvek ima jedno ali. Ja ne mogu da nadjem zakup za 150e/ha nigde. Zakupi su 400+ evra po hektaru. Moja racunica najprostija kaze lakse je sa kukuruzom 11t/ha nego psenica 9t/ha. Cena kukuruza-psenice egal. Proizvodnja i jedne i druge kulture slicni su troskovi.
Ovi prinosi sto si napisao su ekstremno dobri i veoma retki u praksi.Ako je tebi visegodisnji prosek prinosa ovo sto si napisao,da sam tvoj zakupodavac jos bih ti podigao cenu zakupa
:)
 
Ovi prinosi sto si napisao su ekstremno dobri i veoma retki u praksi.Ako je tebi visegodisnji prosek prinosa ovo sto si napisao,da sam tvoj zakupodavac jos bih ti podigao cenu zakupa
:)
Nizi su prosecni znajacajno. Samo sam naveo kao primer sta je po meni lakse. Tu naravno ne racunam ekstremne godine kojih bude 1-2/10g
 
Bajceticu.
Nije normalno davati tolike novce za zakup ako nema zarade. A drugo kod mene kukuruz prosle godine 3 tone a psenica preko 8. Svake 3 godine kukuruz da 10 i vise tona a psenica je stabilnija po prinosu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Brkate babe i žabe,treba prvo razvrstati ko se bavi i živi isključivo od poljoprivrede,a ko ima još sa strane pride neki izvor finansiranja.Pa onda tek pričati da li se nekom isplati arenda.Ovi veliki koji su u par zadnji godina iskočili imaju svi po još barem dva biznisa,u kojima obrću lovu,a ti uglavnom i uzimaju svu državnu i privatnu zemlju , i ne pitaju za cenu.Zatim ima dosta onih koji su na državnim jaslama, i bave se poljoprivredom, pa onda imate kod nas onih koji su poslali mame i žene u Nemačku da čuvaju njihovu starčad, pa donose pare da bi se finansirali troškovi u poljoprivredi (kao što su arenda ,nafta,seme itd).Tako da treba ipak sagledati kompletnu sliku pa onda izvlačiti zaključke.
 
za psenicu i kukuruz treba imati i svoje sladiste ne predavati otkupljivacima placati njihov rad ili nerad.prodavati direktnom kupcu kada je cena povoljnija. djubrivo hemiju naftu kupujes na veliko. a to znaci ne paletu djubriva od lokalne zadruge nego slepere djubriva u dzambo vrece cisterne nafte itd. ti koji to mogu imaju racuna da plate arendu toliko visoke cene plus imaju stotine hektara svoje. takvih svako selo ima par .pogledajte samo kojim kombajnima kose . zmaj odlazi polako u istoriju kao i njihovi vlasnici koji ne mogu da prate velike ili ces postati veliki ili zemllja u arendu.na zalost to je realnost i polako nestajanja sela.
 
za psenicu i kukuruz treba imati i svoje sladiste ne predavati otkupljivacima placati njihov rad ili nerad.prodavati direktnom kupcu kada je cena povoljnija. djubrivo hemiju naftu kupujes na veliko. a to znaci ne paletu djubriva od lokalne zadruge nego slepere djubriva u dzambo vrece cisterne nafte itd. ti koji to mogu imaju racuna da plate arendu toliko visoke cene plus imaju stotine hektara svoje. takvih svako selo ima par .pogledajte samo kojim kombajnima kose . zmaj odlazi polako u istoriju kao i njihovi vlasnici koji ne mogu da prate velike ili ces postati veliki ili zemllja u arendu.na zalost to je realnost i polako nestajanja sela.

Ti si druze potpuno u pravu ali to je savrsenstvo kome se tezi i do kojeg se jako tesko dolazi postenim radom,svi bi mi voleli tako ali vecina nemoze:ppozdrav:
 
za psenicu i kukuruz treba imati i svoje sladiste ne predavati otkupljivacima placati njihov rad ili nerad.prodavati direktnom kupcu kada je cena povoljnija. djubrivo hemiju naftu kupujes na veliko. a to znaci ne paletu djubriva od lokalne zadruge nego slepere djubriva u dzambo vrece cisterne nafte itd. ti koji to mogu imaju racuna da plate arendu toliko visoke cene plus imaju stotine hektara svoje. takvih svako selo ima par .pogledajte samo kojim kombajnima kose . zmaj odlazi polako u istoriju kao i njihovi vlasnici koji ne mogu da prate velike ili ces postati veliki ili zemllja u arendu.na zalost to je realnost i polako nestajanja sela.
To o cemu pricas je tacno,medjutim ta gimnastika moze da se ustedi 10-20% ili da toliko bolje prodjes u prodaji,ali prijatelju da izdvojis 400-500 eura za zakup tesko da ima te gimnastike a da dugorocno u jednom plodoredu budes u pozitivi ukoliko nisi nastradao od suse. A i konstatacija nekog u predhodnim postovima da su 2-3 godine susnije/losije od 10 godina se licno bas i neslazem jer nas klima tuce cesce, evo ti primer i ova godina kao kisna ce se pamtiti a samo da nezaboravimo april i maj koji su bili susni kad je bilo najbitnije za ozime kulture .
 
To je moja konstatacija. M
Neuporedivo je Subotica gde je pesak od Turije gde je cernozem. Turijac ce u proseku imati 10-15% vise bruto robe. Tolika je i razlika u zakupu.
 
Brkate babe i žabe,treba prvo razvrstati ko se bavi i živi isključivo od poljoprivrede,a ko ima još sa strane pride neki izvor finansiranja.Pa onda tek pričati da li se nekom isplati arenda.Ovi veliki koji su u par zadnji godina iskočili imaju svi po još barem dva biznisa,u kojima obrću lovu,a ti uglavnom i uzimaju svu državnu i privatnu zemlju , i ne pitaju za cenu.Zatim ima dosta onih koji su na državnim jaslama, i bave se poljoprivredom, pa onda imate kod nas onih koji su poslali mame i žene u Nemačku da čuvaju njihovu starčad, pa donose pare da bi se finansirali troškovi u poljoprivredi (kao što su arenda ,nafta,seme itd).Tako da treba ipak sagledati kompletnu sliku pa onda izvlačiti zaključke.
Ja znam na forumu njih par,koji su boldovan primer.
 
Danas gotova žetva čekamo kukuruz i soju... Kod nas zakup se krece od 60 do 100 eura... Naravno za 60 je neka barustina a za 100 je pristojna njiva.... Cena je za 1ha..
0a833bdadd70c063456742ffde4bbcf9.jpg
d170cc87f08c5560b2c6ffea2c9ae190.jpg
fd8b0386029ce2655298f4c3d9c73fee.jpg
d552a188658e3ee734bca196e6f3754b.jpg


Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh