Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zavrseno danas sa psenicom solehio 3200-3300kg a ns simonida 3600-3700kg po kj....ista agrotehnika jedno prskanje ,prihrana 100kg ureje pa 75kg sana po kj. Jesenas joj dat map.
 
Pomalo sam radio za mlinove i uvek smo se borili za pšenicu sa što jacim hektolitrom.Sad ispalo da pšenica sa 72 hektolitrom ima bolje proteine od one ;dobre; sa 80 i jacim.Da mi je to neko rekao pre 15 godina ja bih mislio da je taj poblesavio i nezna sta prica. :sta:
 
to je bilo merilo za kvalitet,sad ispalo da smo mleli pšenicu sa najmanjim proteinima :haha:
 
Hektolitar je merilo samo da ti skinu koji procenat. Kada ode u brasno o sve psenice redom se pravi i tip 400 i tip 500.
1. bonifikacija za hl ide i u + (po SPRS-u)
2. da li se isto plaća krupno i sitno voće?
3. od svake pšenice može da se "napravi" brašno, samo što ona sa nižim hl ima manje izbrašnjavanje.
 
Basmati, koji vise necu sejati, a obicna agro tehnika na redukovanoj obradi sa 240kg semena po he.
350kg 3x16 i 220kg ureje. A jedan deo pre vlatanja 100kg kana cisto za probu.
A zasto necu vise sejati Basmati?
Zato sto bezobraznici iz semenske kuce su seme namerno zarazili sa divljim ovsom i sada su mi njive pune ove posasti od korova.
Ako neces prinos,bar reci koja je sorta u pitanju i koja agrotehnika?

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Isto sam primetio na mnogim parcelama kod mene u ataru,ali ne znam koje su sorte ubpitanju

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Kad si trazio u pekari ili radnji da ti da hleb od kvalitetnijeg brasna? A i da si trazio neces ni ti a ni prodavac znati kvalitet psenice od koje je napravljen.
ako si pekar, od lošeg brašna ćeš teško napraviti dobar hleb. od najlošijeg brašna će "to" biti veličine kifle. ili ćeš ga "napumpati aditivima. a i aditivi koštaju.
ako si mlinar, pšenica sa manjim hl će "dati" manje brašna a više mekinja
ako si skladištar, pšenicu sa malim hl ćeš teže prodati a nikako izvesti.
 
Ako su vam na otkupnom mestu merili proteine i gluten napisite i njihove vrednosti.Kod mene Sofru 9,2 protein 22 gluten.Solehio 11 protein 22,5 gluten.Odneo sam uzorke na otkupno mesto gde postoji tehnika za merenje pa su mi uradili analizu.Zvezdanu i Ilinu jos nisam skinuo da bi ih uradio.
 
ako si pekar, od lošeg brašna ćeš teško napraviti dobar hleb. od najlošijeg brašna će "to" biti veličine kifle. ili ćeš ga "napumpati aditivima. a i aditivi koštaju.
ako si mlinar, pšenica sa manjim hl će "dati" manje brašna a više mekinja
ako si skladištar, pšenicu sa malim hl ćeš teže prodati a nikako izvesti.

A zašto je hleb bez aditiva skuplji od onog sa aditivima ako i aditivi koštaju? To mi nikada nije bilo jasno.
 
Zato sto je domaci hleb tezi,a i aditivi naduju hleb pa manje materijala ide po komadu

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Jednom prilikom u pekari u Rumi stoji natpis Obogaćeni hleb.Pitao sam radnicu da li je to hleb obogaćen brašnom a odgovor ne bi pisao javno. :haha:
 
Zavrsena zetva pre neki dan , prosek 3560 kg po jutru.U jesen 100 kg mapa ,prva prihrana 100 kg ureje i druga prihrana 140 kg Amo sulfana sve po jutru.Prskanje prvo Sekator ,Falkon i Fastkill. Drugo prskanje Prosaro i Fastkill.Kisa prekinula zetvu na 8 dana i tu je odmah pao hektolitar sa 78 na 72/73.Sorte Ingenio ,Sofru,Euklid i Avenue.:cvetic:
 
Nama je ostala jos 1/3 da se vrši, a u silosu nas lepo šisaju na vlazi. Čim ode na sušenje tj u najblažoj varijanti ima vlagu od 15.1-16, skida se 6 % za susaru + svodjenje na jus znaci grubo već 8 % + primese, op eto ga 10 %. Kud je borba da ovršimo jos nas tako lepo dočekaju. Sušara se naravno ni ne pali nego samo eleviranje.
 
Неки мали резиме ,
13.6 кренула жетва са врло добрим приносима хектолитар 80 ингенио,анапурна.
Прекид због мале количине кише али у неколико наврата па наставак са хектолитром од 74 и падом приноса .
Приближни резултати различитих сорти.
Општи утисак мала разлика да ли једна или три заштите .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh