Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno da imaš neke zarade na zakupu od 150eur/ha ovde su zakupi od 450-500eur/ha i to je svuda ta cena bila ona privatna ili državna.
 
Kod nas sobred 4000 po jutru, predsetveno djubrenje, dve prihrane, dve zastite..matematike nema.
A jedan interesantan podatak, u nasem ataru njiva od 1 hektar posejana u optimalnom roku sa deklarisanim semenom, bez ikakvog djubrenja i bez prskanja znaci sejalica pa kombajn. Prinos je bio 6160 kg na tom hektaru..
 
Lako se shvati čim uzmeš neku zemlju u zakup ,po tim cenama računica sama kaže šta se mora sejati.
 
Ja bi moju dao i za 250e po he. Nista ne radis nema habanja masina a svaki mesec prosecna plata.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kod nas je covek otkazo zemlju tabli oko 20 hektara ,300 evra hektar,i nemeze da nadje racunicu za tu cenu,al dobro svako zna svoje.
 
Kod nas navikli ljudi da dobiju 300 evrica po jutru i boli ih uvo.Cak i neki sa 40 jutara su dali u zakup.Stave lovu u dzep i boli ih uvo.
Prosle godine se nudilo dosta zemlje jel su ljudi pukli samo tako na arendi pa prodavali svoju zemlju da bi se iskobeljali.Jbs racunicu kad nemas lovu za jednu losu godinu da izguras.Sta bi bilo da dve lose godine sastave.
Al opet se nađu drugi koji jedva cekaju da ulete sa 300evra.Ko je tu lud ne znam.Ove sto seju repu mogu i razumeti da se zaradi nesto al na soji i kukuruzu jako malo je to.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Posto je gotova zetva i u mom kraju, rezultati su sareni, od4t po h pa do preko 7.Sorte koje su se izdvojile to su avenue, euklid i grendor, amicus ubedljivo najgori
 
Mnogi pisu da se psenica ne isplati. Ja hocu da vam pokazem da se isplati ako malo bolje ekonomisete.
Kao prvo nije mi jasno kako neko moze da daje kiriju po 400 i vise evra za hektar. Odmah je dao zaradu vlasniku.
Kao drugo da bi se isplatila mora da se ulozi. Kod mene je kirija 150e hektar. Psenicu sejem semensku i seme kosta oko 130e po he. Dva tanjiranja i setva su oko 50e. Osnovno djubrivo 105e dve prihrane 100e dva obavezna prskanja od bolesti i jedno od stetocina 100e i kombajniranje 70e. Znaci oko 700e po he.
Sa ovogodisnjim prinosom od 7500kg po he. puta 16.5din po kg. U ove cene je uracunata i nafta za traktore.
Ima zarade nije neka ali ima. A opet veci benefit je na naredni usev koji se seje na strnjistu koji radim od prosle godine direktnom setvom pa je zarada veca. Plus zemljiste je dosta bolje kondicije posle psenice.
U svakom poslu je glavno da se ima dosta povrsina da bi se moglo od zemlje ziveti. Ja nikada nisam imao vise od 30he pa sam morao da radim jos neke pslove da bih mogao da prezivim.
I pre nego sto me neko napadne zbog ovog posta razmislite prenego sto se utrkujete sa visinom kirije. Nemora posto poto da se radi samo zemlja a da posle kukamo kako nema zarade ima ali ste je poklonili drugom.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Pa i sam kazes da se mora raditi vece povrsine da bi se moglo samo od zemlje ziveti. Posto ima monogo ljudi koji se bave poljoprivredom treba i dosta zemlje da ide po zakupu da bi bilo za sve pa samim tim i arende se naterivaju. Kod nas trenutno od 150 do 220 po kj privatan zakup, crkvena do 300E pokj.
 
Ušlo se u začaran krug. Za zemljom je otimačina, veliki broj ljudi je u kreditima pa mora da radi što više arende ne bi li isplaćivao rate koje pristižu.

Laza radi Perinu zemlju za 200 evra po jutru, ali Pera mu za iduću godinu traži 250 jer mu toliko nudi Mika. Laza ima tri kredita i mora da nastavi proizvodnju pa daje Peri 250, a tokom godine pojavljuje se veliki Djoka koji Peri daje 300 evra za jutro. To čuje neki tamo Žika pa i on za svoju zemlju koju radi neki Jova traži 300 evra, i Jova kud će šta će daje mu toliko da i tu zemlju ne bi uzeo tajFun Djoka. I u takvom lancu Laza i Jova rade za arendu (i ostaje im djoka od zarade), Pera i Žika lade jaja i žive od arende, a tajfuna Djoku i zabole za cene žita, ionako samo pere pare kroz poljoprivredu.
 
Jos nesto nemojte se vi baviti time sto nemate racuna da radite poceni zakupa od 200E po jutru nego malo bolje pogledajte kako ima ju racunicu da rade ovi sto toliko placaju pa i vise. Kad to dokucite kasce vam se samo pa cete mozda nesto i nauciti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh