Uljana repica 2017/2018

Svaka ti čast Rabadzija,baš sam se malo osvežio gledajući ove lepe slike i malo podsetio starih prošlih vremena koji neumitno prolaze i ostaće samo zapisani preko ovakvih slika.Na trenutak sam zaboravio i moju sasušenu soju i dve hiljade evriće..
 
Slama je sa seckom razduvana
Prvi prohod teska tanjiiraca vrlo plitko radjeno
Drugi prohod podrivac na 30-tak cm
i odmah posle setvospremac vrlo plitko samo da poravna i razbije eventualne grudve
Cuvamo vlagu i cekamo kisu ....:ppozdrav:
 
Ove godine ću probati repicu na repicu uz punu upotrebu fungicida. Dobio sam neka uverenja i savete za ovako nešto pa ću probati.
 
Kolega je imao posejanu repicu na repicu pa je imao isti prinos (oko 22-23m/kj) kao i ovi koji su sejali na strnište ili kukuruzište (kuružnjak bi kaz'li Bunjevci). Bez nekog dodatnog prskanja,tj samo ono što se svakako prska. Možda je bila takva godina,nzm ali eto čisto da napišem šta su kod nas probali a i da se pretplatim na temu. :)
 
Ajd da se i ja pretplatim na ovu temu,a ujedno i da pitam ,dali bi mogla repica posle cuncokreta?
 
Ja sam ovakvog mišljenja da do god repica bude zastupljena na ovim površinama na kojoj je sad pa i sledeće godine, nece biti nekog velikog napada bolesti i insekata. Eventualno poneka veca steta od osice i sjajnika. Tek kad repica počne u maju da se bas zuti na našim poljima onda ocekujem ozbiljniju borbu.
 
Naruceno seme.....COMPASS (Rapool) i ARTOGA (Lg)
Priprema vec uradjena, pred setvu jos jedan prohod setvospremacem
Setva AGRIA na 35 cm, ploce 1,3 mm x 100 rupa
Setva zavisno od padavina od 25.08. pa nadalje
C'e vidimo......:ppozdrav:
 
Meni odlično.
Danas spremno jos nesto za repicu. Ako ne padne nek ozbiljnija kisa setva nece biti u roku.
 
Sejali kodnas i na 50 cm. međuredni razmak pa nije bilo problema i ošpartali su jednom...:ppozdrav:
 
Neznam u detalje prinose sa tih njiva,sigurno i kod repice zavisi od više faktora ne samo od međurednog razmaka...:ppozdrav:
 
Rabadžija da nije veliki međuredni razmak?Koliko ideš razmak u redu?
Pisem iskustva drugih .......problem razmaka je sledeci,sto gusci medjuredni razmak repica ide gore jer nema mesta za grananje ali je zato sazrevanje ujednaceno, sto vise ides u sirinu pa cak do 70 cm. bocno grananje se povecava ali s druge strane nastaje problem neujednacenog sazrevanja a sa tim i izvrsavanja.
Nekako mislim da je ovo zlatna sredina, po iskustvu nekih koji seju vec par godina i posmatranju situaciije na terenu.
Drugo najbitnije da kod 35 razmaka ( govorim o 70 cm razmaku sa duplim sejanjem) na AGRIJI cu samo pogonske tockove pomeriti u stranu tik do reda tako da kod ponovnog ulaska i pogonski ne gaze posejani red.
Imam uzane tockove za Rusa podesicu i prednje i zadnje tockove da ne gaze redove.
Nabavio sam i cistace sa nagaznim tockom za setvu secerne repe tako da je sve pripremljeno za koji dan polako pocinjem da "friziram" makinu
Imam i depozitore za mineralno tako da ce i to ici zajedno.
Mislim da cu ici sa 40-45 biljaka /m2....videcemo po shemi kako ispadne
Mozda ce ici malo sporije ali Boze moj ovo imam u dvoristu sto bi placao uslugu :ppozdrav:
 
Danas zavrsio tanjiranje oranja,ako za vikend bude ozbiljne kise,sledi bacanje vestaka,kultiviranje i valjanje.

- - - - - - - - - -

Naruceno seme Lg Arsenal i Dkc Exalte
 
Ja sejem 10 kj na jesen ,ali cekam kisu da bih mogao orati,naravno djubre pre oranja. sto se tice sklopa jesenas smo isevali oko 450000 biljaka po hektaru oko 2,6kg semena hibrid Brentano na 25 cm medjuredni razmak posto sam po prvi put prosle godine sejao repicu mogu reci da sam prezadovoljan bio prinosom od oko 2500kg po kj .primetio sam da je na delovima parcele gde je bila naj redje iznikla bila i naj bolja repica .U Madjarskoj kazunjihovi strucnjaci da je dovoljno 17 biljaka po kvadratnom metru za dobar prinos, po tome je 200000hiljada biljaka po hektaru dovoljno ali koja ce masina toliko malo biljaka issejati ja cekam da vidim kako cu proci sa repicom u sezoni 2017/2018 pa ako bude ok kupujem neku ozbijniju sejalicu za psenicu.
 
Nazad
Vrh