Uljana repica 2017/2018

Oranje , oranje........ pogledajte na sliku pa cete videti kako izgleda profil pooranog zemljista u ovakvoj susi

Prve dve slike su profil zemljista radjeno plugom
druge dve slike radjeno tanjiracom ili gruberom
a trece dve slike su od plitke obrade kratkom tanjiracom
Odluka je na vama.......:ppozdrav:

2zh4f80.jpg
 
Na popisu Vojvodina puna mađara,a sad nema ko da nam ukratko prevede i kaže šta ove slike znače u suštini.Jel treba ja po stare dane da učim mađarski...ili da nađem neku koja zna,samo što ih u mom okruženju nešto i nema.
 
E pa madjari su vecinom digli sidro pa pobegli od dobrog zivota.

- - - - - - - - - -

A i ti podaci su ti od vremena Marije Terezije jer od onda madjari samo odlaze drugi dolaze pa se to drasticno promenilo.
 
To je isecak iz brosure koju je postavio Dekalb ali na madjarskom saajtu
Naravno na srpskom sajtu toga nema.....
Nas ne treba edukovati mi smo ovde samo ovce za shishanje

- - - - - - - - - -

Na popisu Vojvodina puna mađara,a sad nema ko da nam ukratko prevede i kaže šta ove slike znače u suštini.Jel treba ja po stare dane da učim mađarski...ili da nađem neku koja zna,samo što ih u mom okruženju nešto i nema.
Iznad slike sam ukratko objasnio slike na cega se odnose
Sve u svemu crna strafta ti je nivo vlage, pa sami vidite gde se nalazi vlaga kog pooranog zemljista gde kod gruber ili tanjiraca a gde kratka tanjiraca ili plitka obrada obicnom tanjiracom
 
Vi izgleda da sada sejete prvi put repicu.

Ja sam svasta probao i oranje i na tanjiranje i sa gruberom


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Rabadžija,ti si izgleda samo polu-mađar.Objasni lepo do kraja,jel to neki problem?Ja zaključio da kod klasičnog oranja je vlaga dosta duboko u odnosu na koren posejane biljke,da je kod gruberisanog,malo ispod,a kod lake tanjirače da je na samoj površini zemlje?
 
Koliko sam ja upucen problem su slicni, isti, patogeni koji napadaju repicu i soju. Uglavnom je to ona bela trulez koliko su mi rekli. Ja sam od ove godine uveo redovnu fungicidnu zastitu repice i sledece godine ce takodje biti. Prvi put najverovatnije amistarom, a drugi mozda i piktor kao i obavezna zastita isekticida semena.

E bas to, struka kaze da uopce nikakva uljarica nije smjela bii unazad 5 godina tu di ce uljana relica ici. Al mislim ko bi to ispostovo.... radili su ljudi svasta ulhanu na uljanu pa imali po 30-40% manji prinos. Uglavnom ja ju ne sijem po 5 godina. A fubicid idem obavezno unazad 3 godine. Ja bi radije isaopictorom nego amistrom.radili su Svabe 20 pokusa sa svim sredstvima. Broj 1 na sklerotiniu ili kako se vec zove je bio propulse novo bayerovo sredstvo. Drugo mjesto je bio pictor. Ispod njih amistar/prosaro
 
Amistar bi vise bio kao preventiva, a piktor kao prava zavrsna zastita.
Struka kaze da soja na soju ne moze,a ono u praksi moze i 20 godina bez ikakvih problema.
 
Kod mene ,imam komsije koji imaju po jutro ,2, i vec 20 godina kokuruz u monokulturi.
 
Rabadžija,ti si izgleda samo polu-mađar.Objasni lepo do kraja,jel to neki problem?Ja zaključio da kod klasičnog oranja je vlaga dosta duboko u odnosu na koren posejane biljke,da je kod gruberisanog,malo ispod,a kod lake tanjirače da je na samoj površini zemlje?
Ala parlas madzarski ko pravi....:ppozdrav:...ja postavio slikoviti primer koje promovise DKC e sad malo iskusniji nek kazu prednosti i mane.
Ja mogu kako hocu presvlacim dresove po potrebi.....sto bi nasi Bunjevci rekli....kako vitar duva
 
Amistar bi vise bio kao preventiva, a piktor kao prava zavrsna zastita.
Struka kaze da soja na soju ne moze,a ono u praksi moze i 20 godina bez ikakvih problema.

Ne razumijem se sto na sto u to jer imas vise faza kad ju mozes zastiti. Ovo pricam za zastitu kad 30% biljaka iscvate (centralni cvjetovi). S tim da produzujete vegetaciju na taj nacin tj kasnija zetva vise naljevanja ali se i ceka duze da uzriju donje mahune
 
Imao na studijama koleginicu mađaricu,malo se družili,pa nešto ostalo u sećanju.:bravo:
 
Nazad
Vrh