Uljana repica 2017/2018

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
14.540
Lokacija
Tovarisevo
Jeste poceli sa spremanjem za novu uljanu repicu. Ja sam juce razbacao vestak i odmah potom pustio gruber na oko 27-28 cm. Predhodno je posle zetve uradjeno "ljustenje" strnjista. Sad ostaje da se pomolimo svevisnjem da to malo pokisne pa da krenemo sa setvospremiranjem.
 
Poslednja izmena:
Jeste poceli sa spremanjem za novu uljanu repicu. Ja sam juce razbacao vestak i odmah potom pustio gruber na oko 27-28 cm. Predhodno je posle zetve uradjeno "ljustenje" strnjista. Sad ostaje da se pomolimo svevisnjem da to malo pokisne pa da krenemo sa setvospremiranjem.

cuj poceli,poorano i pripremljeno za setvu,pripremljeno je odmah iz razloga svima poznatog,nedostatak padavina i zbog prognoze da skoro nece biti kise,jer da je poorano i ostavljeno mogao bi se slikati,ovako sam svaki dan orao oko 8kj i zatim kuci i odmah po spremac i jednom presao,imao sam srecu da je palo skoro 30 litara pa sam iskoristio i presao jos jednom,sad samo ako bude nicanja psenice i sirokolisnih gamadi samo tucem spremacem do same setve.....

- - - - - - - - - -

nego posto smo blizu setve nabavio sam ekoprid,jel zna neko dozu za tretiranje semena.....
 
Ja sam davno misa u ataru video, vec dve godine ga nisam trovao u jesen i prolece. Ima dosta vrana i sokolova.
 
Ima ih i kod nas,preselili se u repu,vidim lepo odgricali okolo repu koja viri iznad zemlje...:ppozdrav:
 
Gledao sam na net-u adaptacije za starije kombajne za repicu još dok nije bilo bočnih kosa, jel radio neko s tim razdelnicima, kakvi su utisci
 
Poslednja izmena:
Kod nas kazu da se pre radilo sa zmajevima bez icega, i da je islo. A sto se tice glodara, ima ih podosta. A vidim ima dosta i buvaca i sjajnika po starim repicistima.
 
Jel bi mogla uljana repica da uspe na sojištu???Pošto ove godine će ranije napustiti soja njivu...Jel ima nade za takvu repicu jel radio tako nešto neko???:ppozdrav:
 
Pa kazu da je sojiste najbolja podloga ili ti pred usev za sve kulture ne vidim razlog zbog cega ne bi mogla i repica na nju da ide?
 
Jel bi mogla uljana repica da uspe na sojištu???Pošto ove godine će ranije napustiti soja njivu...Jel ima nade za takvu repicu jel radio tako nešto neko???:ppozdrav:

Ja osobno to nikad ne bih radio jer trebas em sijati uljanu od 1. Do 20. 9 (ako je jaka zima) i to nakon kise bi bilo najbolje a ne prije kise. Uljarica uljaricu ne voli kao pretkulturu. Ali sve bi to jos nekako i islo da nije sljedeceg: moras imati jako jako lijepu pripremu tla za uljanu repicu bez busica. A to na sojistu ne vidim kako ces dobiti. Strnjaci su broj 1 za uljanu repicu. I to sto prije da i poores i onda samo pripremacem ili dobrom tanjuracom (eventualno totalom) peglat korove kako izlaze da ne rade uljanoj repici konkurenciju. Ima sredstava i protiv korova ali zahjevaju em kisu em su skupi em ne micu bas sve sve sve korove
 
Spremim ti ja sojište ima da bude baštica,ako je samo to problem...:ppozdrav: A soja će napustiti neke parcele već u 8-om mesecu...
 
Što bi bila monokultura???I kakve posledice bi imala???:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

fendt515c@A videćemo ove godine ko će i kada sejati i u strnjišta posle kiše...:haha:
 
Koliko sam ja upucen problem su slicni, isti, patogeni koji napadaju repicu i soju. Uglavnom je to ona bela trulez koliko su mi rekli. Ja sam od ove godine uveo redovnu fungicidnu zastitu repice i sledece godine ce takodje biti. Prvi put najverovatnije amistarom, a drugi mozda i piktor kao i obavezna zastita isekticida semena.
 
Nazad
Vrh