Alati i radionice

Najjeftinija varijanta ti je polovan Tig ac/dc,mozes da varis i tanke limove sa njim,i naravno neke druge materijale koji se tesko vare u drugim postupcima a i jednostavnije ti je prilikom kupovine zice(kupis od svega po malo) dok kod mig-mag moras da kupis ceo kotur a treba ti par razlicitih
 
Gledo sam nesto vidim da je slicno. Prodavo mi lik Wig zato pitam.
A gladah i vare sa nekom zicom dodaju rukom Co4 a slicno co2.
 
pitanje je koliko ti je to isplativo,samo za svoje potrebe,,,treba ti najmanje 3 vrste zice,onda aparat koji kosta preko hiljadarke,jer ovo sto je jeftino,tako i radi,aparat pulsni,jer obican pregori ,nemas vremena da odreagujes,i mora da ima kvalitetan dodavac,jer al zica je mekana,pa je izguzva ako zalepi...tasko je sve opisati ukratko...ovo sve pisem sto mi rekao drugar,koji je inzenjer zzavarivanja,i koji licno steluje vecinu automata za zavarivanje u pazovi,gorenje bosh i ostale fabrike,i kod kuce ima aparata,kakve kod nas jos malo ko ima,
Hajde malo u kratko o varenju aluminijuma,sta i kako?mig-mag,pulsni,sinergija sta kako odabrati?Hocu da varim malo moje kamione,znaci samo za licnu upotrebu ali malo su deblji materijali
 
Ako samo deblje materijale hoces da varis, lepo kupi inverter i aluminijumsku elektrodu.... Jesu skupe elektrode, ali ako nemas puno da varis ne isplati se ulagati puno u opremu. Bitno je da imas aparat za varenje jednosmernom strujom, moze i obican transformatorski.
 
Licno nisam stigao da probam te elektrode za aluminijum,doneo mi je drugar desetak komada ali posle par dana im je spao plast,izuzetno su hidroskopne.Sebi sam sto se Tig postupka tice kupio dva kempi aparata,jedan je dc a drugi je ac/dc bez napajanja i vec neko vreme su kod majstora na uparivanju
 
Rutilne treba da su najmanje hidroskopne-mada i one kad uhvate `sneg` i kad ih malo savijes i odpada plast nisu najbolje da se tako izrazim...,alu elektrode nisam ni ja nikad probao niti vario aluminium jer nemam cime, ali ceo komentar koji je potekao vezan za njih pretpostavljam da je zbog najjeftinije opcije za takav oblik zavarivanja-kvalitet zavara mig i tig aparatom je naravno daleko kvalitetniji i sa vecim opcijama podesavanja za razne uslove i debljine ali takvi kvalitetni aparati kostaju mnogo...cak i sa obicnim mig aparatom mislim da puno bolje od alu elektroda nebi se dobilo...nesto cisto radi reda da se nafiluje da podseca na var-moze neko slobodno da me ispravi ako gresim.
 
Ja sam vario blok od freze i karter od mercedesovog kombajnskog motora, i nije posle curilo... Na dinamicka opterecenja nije nista testirano...
 
Aluminijum se vari MIG ili TIG postupkom, drugim postupcima zavarivanja nemoguce je kontrolisati unos toplote u materijal sto je kod zavarivanja veoma bitno!

Najvaznija stvar kod zavarivanja aluminijuma je odabir dodatnog materijala (zice). Ne moze se samo variti, aluminijum je dosta zahtevan za zavarivanje, potrebno je ispostovati kompletnu tehnologiju zavarivanja, da bi ste aluminijum zavarili kako treba!

Mnogi aluminijumski delovi uopste nisu predvidjani za zavarivanje (kao na primer Felne) ali i njih nasi "strucnjaci" zavaruju...
 
Poslednja izmena:
Najveci problem kod zavarivanja Aluminijuma je temperatura koja menja mikrostrukturu i u blizini varova aluminijum postaje krt. Neki je manje a neki vise zavarljiv (krtost loma) sto sve zavisi od mikrostrukture i nacina ojacavanja. Legure Al-a su razvrstane (sa legurama za livenje) u 8 ili 9 grupa. Svaka vrsta ima svoju primenu i zna se za sta se prevashodno koristi. Mnogo detaljnije je objasnjeno u knjizi Masinski Materijali ili nekoj slicnoj literaturi :ppozdrav:
 
Skrecem sa teme ali ajd,To kao fazon knjiga kako upaliti vatru u vlaznim uslovima...mozda ti ova knjiga moze pomoci...a ovaj uzme baci knjigu da se vatra rasplamasa...stvarno pomaze:osmeh:-jednom na diskoveri neka emisija kako ako se nadjes u camcu na naduvavanje u sred okeana da prezivis,gledam i kao ``ma mani me tih fazona...``posle razmisljam sutra ako mi se taj scenario zadesi bice ono ``trebao sam da gledam tu emisiju....``
 
Ako samo deblje materijale hoces da varis, lepo kupi inverter i aluminijumsku elektrodu.... Jesu skupe elektrode, ali ako nemas puno da varis ne isplati se ulagati puno u opremu. Bitno je da imas aparat za varenje jednosmernom strujom, moze i obican transformatorski.
probao sam pa me nije nesto islo,var je uzasan i nemogu da ga napravim kako treba

- - - - - - - - - -

Skrecem sa teme ali ajd,To kao fazon knjiga kako upaliti vatru u vlaznim uslovima...mozda ti ova knjiga moze pomoci...a ovaj uzme baci knjigu da se vatra rasplamasa...stvarno pomaze:osmeh:-jednom na diskoveri neka emisija kako ako se nadjes u camcu na naduvavanje u sred okeana da prezivis,gledam i kao ``ma mani me tih fazona...``posle razmisljam sutra ako mi se taj scenario zadesi bice ono ``trebao sam da gledam tu emisiju....``
hahaha,koja komparacija bravo :haha:
 
Ukratko treba ti bar neki Tig ac/dc aparat i za njega ako hoces da bude nov i da zavrsava posao moras dati nekih 1500 evra(najmanje)neki da kazem kvalitetniji 2500e pa na gore,polovan 700-800e.Ako hoces pulsni Mig-mag dobar polovni ti je od 3000e pa na gore.Sve ostalo je sviranje k...
Sto se tice sinergije to ti je spoj vise funkcija aparata,na primer brzina zice i voltaza.

- - - - - - - - - -

Sto se tice elektrode probao sam i da je topim Dc tig-om kao neki strucnjaci na you-tubu ali je var veoma loseg kvaliteta i porozan
 
evo,nasao sam u tel snimak od jula prosle godine,imao sam prilike da prisustvujem probi novog,tek otpqakovanog EWM aparata,jedan je mig,a drugi tig sa dodavanjem zice,ovo je snimljeno kod drugara u novoj pazovi, koji se profesionalno bavi zavarivanjem,spominjao sam...oval aparat moze da vari 2 limenke,a istom zicom i mnogo deblji aluminijum,,na snimku se ne vidi najbolje,ali sasvim dobro se vidi..


[video=youtube_share;5Ovw7VqLzac]https://youtu.be/5Ovw7VqLzac[/video]


[video=youtube_share;1vXD8HSO_0c]https://youtu.be/1vXD8HSO_0c[/video]
 
Nazad
Vrh