Alati i radionice

@jbrtka
Vidis da neznas 'brzine'..
Ovo sad ne objasnjavam radi tebe posto kazes da tebi ne vredi pricati.
Brzina rezanja je brzina u tacki kontakta izmedju vrha rezne ivice i materijala.
Definisana je za svaki tip reznog seciva, vidija noz, plocicu od sinter metala, stiriju, keramiku itd.
Znaci svaki od navedenih reznih materijala ima deklarisanu maksimalnu brzinu rezanja.
Da sto prostije objasnim na svakoj kutiji plocica na poledjini imaju preporuceni rezimi obrade.
Brzina rezanja za vecinu savremenih plocica je oko 200m/min i prema njoj se racuna optimalan broj obrtaja za dati materijal.
Takodje, postoji i preporuceni posmak koji se krece od 0,1 pa sve do 1 mm/obrtaju.
Postoji i preporucena dubina rezanja, ono sto brtka kaze do 12mm, na pojedinim plocicama i do 20mm.
E sad, kod starih vidija nozeva majstori sami biraju brojeve obrtaja prema materijalu, precniku itd, otprilike.
Da bi se (skupa)plocica pravilno iskoristila potrebno je znati i malo teorije, da bi se postavili ispravni rezimi(broj obrtaja, dubina rezanja i posmak).
E sad glavno za brtku:
Rezimi za cnc i konvencionalne masine su potpuno isti.
Ni na cnc masini se nemoze koristiti veca brzina rezanja(ne mesati sa brojem obrtaja), nego sto je predvidjena.
Mnogi brkaju velike brojeve obrtaja na cnc glodalicama(i do 30000), ali to se koristi samo sa malim radijusnim glodalima pri izradi slozenih kontura..
Brzina rezanja=precnik x π x broj obrtaja.
Ovo delimo sa 1000 ako zelimo brzinu u metrima u minuti.
Za majstore je najlakse koristiti siber na kome se postave vrednosti precnika, i posmaka da bi se dobio optimalan broj obrtaja za datu plocicu.

Isti oblik plocice se koristi i za 'djeljanje' i za finu obradu (kaljenog materijala). Naravno, u pitanju je razlicit tip plocice, sa potpuno drugom geometrijom.
Za jedan oblik plocice ide jedan nosac, ali moze postojati i 20 tipova za razne namene.
Pokusao sam objasniti najjednostavnijim majstorskim jezikom..
.
Ovo je ovako i u praksi. Brzinu rezanja odredjuje obradjivani materijal i rezni alat.
 
Slusam vasu raspravu, mnogo vremena sam proveo za strugom i znam dosta stvari da odradim, naj teze mi je bilo da utuvim tabele za obrtaje i posmak, a ovo DJELJANJE mi islo,
Probao sam sa tim plocicama to je ZAKON ona nosi 2-3mm inace smo imali vidije i pravili nozeve (hatlertovali) i jednom ja dodjem slucajno do nozeva sa izmenjivom plocicom to je cudo!!
Meni bi trebao neki strug da ima prolaz kroz vreteno 50-60mm precnik do 500 a duzinu do 1500 mm
Dok je ziv komsija da me jos poduci, inace je 30g bio dobar strugar u MAJEVICI, bio je i glodac i brusac da ga iskoristim svakako po ceo dan visi kod mene u radionici iz dosade

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока

Evo jedan nije skup za pocetak i nije los pa posle neki bolji!

https://l.facebook.com/l.php?u=http...uYscnFnb8QxOoUvg1YR1zQD2e_ruuFLyGiQrFRXawJb4Q
 
Pa neznam Miki, i ti si skroman po pitanju jela, povescu par ovih sto stvarno mogu da pojedu.
Salim se, naravno, ako budem u prolazu svraticu sam, nebih da pravim troskove coveku, vodeci poljoinfo bolumentu..

Ja bulumenta?

Именица. bulumenta, ж. Значења: гомила људи; људи који изазивају гађење.

Ovo mi je uvreda kao da si mi rekao da ne znam raditi sa motornom testerom. :osmeh:
Bez šale, možda će mi nešto i raditi jbrtka pa eto.
 
Ok, izvinjavam se sto sam nas eminentne clanove foruma svrstao u grupaciju koja kod normalnih ljudi izaziva gadjenje(mi ljubitelji poljoprivrede nismo uopste cool u savremenom drustvu)..

Btw. Sta pravis?
 
Ponovio sam se prije neki dan sa ovom masinom,

i2pyk0.jpg
Danas mi se ukazala prilika pa sam kupio povoljno, istu ovakvu mašinu .Nemam alat za nju pa ne znam da li je sve ispravno.U prazno se vidi da sve radi .

 
@Kiraj

Nezgodno je naći alat za njih jer Duss koristi svoj standard sa šestougaonim prihvatom mada mislim da se može naći. Izvanredno dobra mašina, ova moja se kod mene naradila i naradila, bušenja i štemanja teškog. Kada se rasklopi i vidi kako je to unutra izrađeno onda ti bude jasno šta znači pravi kvalitet. Inače to je Duss P28 ako tvoja nema pločicu.
 
@Kiraj

Nezgodno je naći alat za njih jer Duss koristi svoj standard sa šestougaonim prihvatom mada mislim da se može naći. Izvanredno dobra mašina, ova moja se kod mene naradila i naradila, bušenja i štemanja teškog. Kada se rasklopi i vidi kako je to unutra izrađeno onda ti bude jasno šta znači pravi kvalitet. Inače to je Duss P28 ako tvoja nema pločicu.
Ako je prihvat šestougaoni kao na starim iskrama, može da se napravi adapter. Meni su napravili od adaptera SDS MAX na SDS+, donji deo su obradili na šestougao. Izmeri dimenzije pa postavi.
 
To bi bilo mnogo bolje rješenje nego da traži njen originalni alat. Ako ej mašina ispravna ona vrijedi da se uloži u adapter, stvarno je moćna u bušenju i štemanju, to je prava profesionalna mašina sa izvedenim podmazivanjem svih dijelova, sigurnosnom spojnicom (znači ne lomi ruke kad zaglavi), pneumatskim udarnim mehanizmom gdje su na klipu prave metalne karike a ne gumica kao na modernim mašinama. Meni ej bilo uživanje rasklopiti je i detaljno oprati i očistiti sve dijelove. S obzirom da je danas nova Duss bušilica sličnih karakteristika oko 1500 evra, možete misliti koji je to nivo kvaliteta. Duss je dosta mala firma ali ima baš veliki ugled i renome. Interesantno je da i dana-danas tvrde da se svaki pa i najmanji djelić njihovih mašina izrađuje isključivo u Njemačkoj. Takodje, zanimljivo je da oni imaju posebno službu za oštrenje i reparaciju majzli i burgija za njihove mašine. Svi jure Bosch ili Hilti a tu su marke kao što su Duss ili Baier koje su za red veličina kvalitetnije, samo što ne udaraju reklamu i nisu poznate široj publici no tu je i problem sa cijenama, njihove mašine su baaaaaaš skupe.
 
Ja bulumenta?



Ovo mi je uvreda kao da si mi rekao da ne znam raditi sa motornom testerom. :osmeh:
Bez šale, možda će mi nešto i raditi jbrtka pa eto.

Ok, izvinjavam se sto sam nas eminentne clanove foruma svrstao u grupaciju koja kod normalnih ljudi izaziva gadjenje(mi ljubitelji poljoprivrede nismo uopste cool u savremenom drustvu)..

Btw. Sta pravis?

Da vas obavestim obojicu..
Nisam gadljiv...a sto se hrane tice za dvojicu vredim ...
 
Meni ej bilo uživanje rasklopiti je i detaljno oprati i očistiti sve dijelove. S obzirom da je danas nova Duss bušilica sličnih karakteristika oko 1500 evra, možete misliti koji je to nivo kvaliteta.
Verujem da su kvalitetne ,ali zašto su toliko ružne.Mogli su platiti nekog dizajnera pa da im alat liči na nešto .
 
Verujem da su kvalitetne ,ali zašto su toliko ružne.Mogli su platiti nekog dizajnera pa da im alat liči na nešto .
Mislis na nove ili ove stare?Stare su slika i prilika svog vremena,to je dizajn iz pedesetih godina proslog vijeka.Ni nove nisu nesto mnogo lijepe no Duss je marka koja gleda kvalitet i funkcionalnost a ne optiku i sminku.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Taj Duss je imao moj komsija vodoinstalater, kupljen prije 10-tak godina u Njemackoj, nov- najobicniji k.... Poslije uzeo Bosch, takodje nov i on sluzi.
 
Stari dizajn duss-a,još i prati dizajn onog vremena. Ove nove imaju dizajn, kao da su ga deca crtala.
Probao sam ovu moju prinovu sa običnom šipkom ,ima baš jak udarac.
 
Nazad
Vrh