Alati i radionice

Ne razumem se u struju ali mi nije jasno kako onda ova mašina može da radi na 135 v 200hz ili 200v 300 hz.Ako hz menjaju brzinu koliko brže vrti ? :sta:

DSCF8024.jpg
 
Poslednja izmena:
Standardna kucna struja ti ima 50Hz. Ako imas 200Hz to je onda 4 puta brze itd..
Imalo je na zapadu firmi koje su se stitile od lopovluka tako sto su svoje alate narucivali kod proizvodjaca sa tim cudnim naponima i frekvencijama. U firmi su imali instalacije pripremljene za to..
Vecina kucnih uredjaja sa motorima bi bili mnogo efikasniji da su trofazni, ali nemaju sva domacinstva tri faze..
 
Da bi na osnovu frekvencije napajanja odredili brzinu obrtanja motora treba nam i broj polova u namotaju statora. Motor mora imati najmanje jedan par polova, a moze i vise. Sto vise parova polova to se motor sporije vrti.
Maksimalni broj obrtaja ako je frekvencija 300hz je 18 000 obrtaja/min, a pri 200 hz 12 000 obrtaja.
Taj motor pri 200v 300hz ima 50% vecu snagu nego pri 135v 200hz ali isti obrtni moment(silu)

Uobicajeno je da motor ima dva nacina povezivanja zvezda i trougao. Kad se poveze u zvezdu onda radi na 230V, a ako se poveze u trougao 400V. Lako je prevezati namotaje iz jednog nacina u drugi.

Frekvencija utice na brzinu obrtanja. Snaga = brzina obrtanja x obrtni moment. Obrtni moment je proporcionalan jacini struje namotaja. A struja namotaja je ta koja zagreva namotaje i to je glavno ogranicenje obrtnog momenta motora.

E sad fora je sto je veca frekvencija to je veci potreban napon da bi se protekla ista struja kroz namotaje zbog induktivnosti istih. A maksimalni napon koji smemo da pustimo na namotaj je ogranicen jacinom izolatora, prevelik napon bi probio izolaciju.

Ukratko povecanjem frekvencije i napona moze se iz asinhronog motora izvuci dosta vise snage bez ikakvog ostecenja motora dok god pazimo da ne pregrejemo motor.
 
@Petar97. Jedno laičko pitanje .Pošto je stator na ovoj mašini izgoreo da li bi mogao da ga premotam da mašina radi na običnu struju ?
 
@Petar97. Jedno laičko pitanje .Pošto je stator na ovoj mašini izgoreo da li bi mogao da ga premotam da mašina radi na običnu struju ?

Već smo pisali o tome, tvoja mašina je trofazna, dakle stator je namotan za tri faze a rotor je kavezni, nema četkica. Postoji mogućnost da je namotaš kao trofaznu ali za normalni napon i frekvenciju, dakle 3x380V na 50Hz i imaćeš nešto manju snagu. Pošto asinhroni motori mogu da rade i na monofaznoj struji, možda bi mogao da je premotaš i na monofaznu struju ali ti treba kondenzuator za startovanje i imaćeš značajno manju snagu.

Ja bih je jednostavno premotao na običnu trofaznu struju, manje će to da te košta nego petljavina sa monofaznom strujom i kondenzatorima.

@Petar07

Dobro i tačno objašnjeno. Povećanje frekvencije značajno povećava snagu, ja u firmi imam mnogo jako velikih (100-500kW i više) motora koji rade na trofaznu struju (400V i 6000V) sa frekventim regulatorima, najviše su takvi na pumpama i njima se daljinski upravlja i regulišu obrtaji i snaga prema potrebi.
 
Ali stavi na 12 ili 24 volta,nemoj obicnu na 220,ja sam na nekoliko masina ,koja imaju 24 volta,umesto one obicne sijalice sto ima vlakno,i cesto crkava ,ubcio led radno svetlo od 48w,svetlo je 10puta bolje,jedino treba ugraditi grecov spoj i posle ne treperi...
 
@Aca OPEL
Ima MK 2 prihvat... Na 4 slici se vidi burgija MK 1, naravno ubačen je reducur MK 2 i malo smo je danas isprobavali. Mislim da je burgija 14 mm, i to na slici što smo bušili, vrlo lako je probušila.

@jbrtka
Verovatno ću ubaciti kalsičnu stonu lampu sa led sijalicom. Koliko ćemo mi bušiti, trajaće nam dugo.
 
Nazad
Vrh