Alati i radionice

Recite mi koji aparat moze da vari bazicnu elektrodu a da ima da se kupi nov?
I da li neki od ovih novijih i skupljih koji su univerzalni i pored invertera vare i bazicnu elektrodu.Ja sam tu potpuni laik ne zamerite.



Za varenje bazicnom elektrodom je poželjna (no, ne i nužna) jednosmerna struja , sa plus polom na elektrodi (za većinu ostalih elektroda ide minus pol na elektrodi). Do sad su bili najbolji rotacioni generatori ili bar trofazni aparati (s ispravljačem). Danas su inverteri puno jeftiniji pa se zato i koriste.Doduse sada se vec moze kupiti jako povoljno rotacioni aparat.Naravno polovan.

Ako se elektrode dobro osuše i predgriju, to i nije toliki problem Variti i sa trofaznim aparatom(ispravljac). Uostalom, s bazičnim elektrodama ionako retko zavaruju amateri.
 
da vidim bilo koji aparat koji bi bez jednosmerne struje vario bazicnom elektrodom ! hoce variti al nece zavariti , jer taj var i ako uspe nema jacinu i puca. inverteri su dobri zato sto su laki prvenstveno, vare sve vrste elektrode ,lako rukovanje i podesavanje i kvalitetniji mogu raditi i argonsko varenje. ali kao prost i robustan aparat rotacioni je mama. pogotovu sad su i jeftini. najzalije mi je ludaka u brodogradilistu koji su preko 200 rotacionih i oko 100 neispravnih sve bacili u pretapanje tj. staro gvozdje. da su stavili i vecu cenu nego je na kg svi bi bili i sad u upotrebi jer sam od mnogih koji je to cekao. posle u BG u firmi mi je zao sto nisam preko firme narucio varstrojev inverter od 200A. to su jako dobri inverteri i samo smo sa njima radili.nekoliko kopija istocnjackih je donoseno za probu i nijedan nije sastavio ni mesec dana. ali za amatersku upotrebu mogu donekle proci. kolega je uzeo dva cini mi se ARC i jedan i dan danas radi a drugi ni u startu nije krenuo. odmah reklamirano i drugi uzet. tako da nema mnogo sta pametno reci nego sta te zadesi ko i u mnogo cemu
 
da vidim bilo koji aparat koji bi bez jednosmerne struje vario bazicnom elektrodom ! hoce variti al nece zavariti , jer taj var i ako uspe nema jacinu i puca. inverteri su dobri zato sto su laki prvenstveno, vare sve vrste elektrode ,lako rukovanje i podesavanje i kvalitetniji mogu raditi i argonsko varenje. ali kao prost i robustan aparat rotacioni je mama. pogotovu sad su i jeftini. najzalije mi je ludaka u brodogradilistu koji su preko 200 rotacionih i oko 100 neispravnih sve bacili u pretapanje tj. staro gvozdje. da su stavili i vecu cenu nego je na kg svi bi bili i sad u upotrebi jer sam od mnogih koji je to cekao. posle u BG u firmi mi je zao sto nisam preko firme narucio varstrojev inverter od 200A. to su jako dobri inverteri i samo smo sa njima radili.nekoliko kopija istocnjackih je donoseno za probu i nijedan nije sastavio ni mesec dana. ali za amatersku upotrebu mogu donekle proci. kolega je uzeo dva cini mi se ARC i jedan i dan danas radi a drugi ni u startu nije krenuo. odmah reklamirano i drugi uzet. tako da nema mnogo sta pametno reci nego sta te zadesi ko i u mnogo cemu

EVB elektrode imaju na kutiji ~/+ oznaku, dakle moguće je zavarivati i običnim trafo aparatom. Problem EVB elektroda s izmeničnom strujom je taj da je teže zapaliti luk, tj. lepe se pri paljenju. I poželjno je da trafo ima viši napon praznog hoda,sto je gotovo nemoguće na malim aparatima. Čak i kad imaš jednofazni aparat sa ispravljačem, teže se pale, jer je struja pulsirajuća.
Mali kućni transformatori su jednofazni (ili dvofazni - oni koji su za 230/400V). Na izlazu daju izmenični napon, baš kakav je i u mreži, samo niži. Ako im se doda ispravljač na izlazu se dobije pulsirajući istosmerni napon, frekvencije 100Hz. Taj napon, dakle, skače od nule do punoga 100 puta u sekundi. Znači, i luk se pali i gasi 100 puta u sekundi.
Kad imaš trofazni transformator, on daje tri izmenična napona, te ih jedino preko ispravljača možeš "združiti" u jedan, istosmerni napon. Kako imaš sad tri faze, a svaka faza svoj ispravljač (pojednostavljeno rečeno), frekvencija pulsiranja je 3x2x50, dakle 300Hz. Osim toga, tako ispravljeni napon nikad ne oscilira od nule do neke vrednosti nego od 2/3 do punog napona, i to 300 puta u sekundi, skoro poput onog iz rotacionog aparata. Zato je s njim lakše "topiti" bazičnu elektrodu.
Obični trafo (bez ispravljača) daje izmenični napon frekvencije 50Hz. Uz to ima 100 prekida u sekundi (prolazaka kroz nulu), još i 50 puta menja polaritet. Ako je elektroda na minusu, onda ona "dodaje materijal", a ako je na plusu, onda "oduzima materijal". Zato je teško zavarivati izmeničnom strujom.
AKO SI DOBRO CITAO MOJ POST napisao sam trofazni aparat(ispravljac) dakle sa ugradjenim ispravljacem kod mene ih ima ugradjeno od 450a na hladnjacima,za manji aparat recimo od 150 a mogla bi leci od 100a jer svaka vodi 50%vremena moze biti i vece neskodi ,jer je na njima malo manji pad napona a i manje bi se grejale
 
procitao sam tvoj post dobro ali moramo shvatiti da je ovde vecina amatera u tome i da vecina radimo sa amaterskim aparatima. zato sam tako i napisao jer je skoro nemoguce to uraditi sa obicnim manjim aparatima i da to nebi pokusali. a i sa vecim je to veoma veliki problem jer bi neko sa strane morao stajati i regulisati amperazu starta i posle smanjivati na radnu sto je skoro nemoguca misija. prema tome ja bih pricao o necemu sto je dostupno i odradjuje posao za nas obicne amatere jer ako ga zakomplikujemo niko nas razumeti nece.aparata je sad svih vrsta i namena i prilicno dostupnih samo se mora razgraniciti sta je zasta .prema tome:ppozdrav:
 
Na ovaj nacin dolazi odmah do blage oksidacije materijala,zar ne?Koja je onda svrha posla?Meni kada su radili peskarenje,odmah nakon ciscenja su ga prefarbali nekom osnovnom dvokomponentnom bojom.Imali su delova koje nisu odmah ofarbali vec ostavili za ujutro.Sutra su morali ponovo peskirati.
 
Po meni ovo je amaterska mašina i služi svrsi kao na prethodnom videu, znači uradiš malo to osušiš i odma zaštitiš nekom bojom...

A peskariti neke šasije ili ozbiljnije površine mislim da je mrka kapa.
 
nema sta da mislis skida naslage 2x bolje od suvog peskarenja ali je problem sto odma hvata rdja i naslaze svud pesak koji se tesko uklanja iz skrivenih delova
 
Nazad
Vrh