Alati i radionice

Gas je potreban i za punjenu zicu...Hemijska i mehanicka svojstva zavara se razlikuju...
 
Sta mislite da li bi se dobilo nesto ako bi se umesto 0,8 stsvila 1,2 zica kod varova debljih materijala od 8 mm.
 
Sta mislite da li bi se dobilo nesto ako bi se umesto 0,8 stsvila 1,2 zica kod varova debljih materijala od 8 mm.

Ako je aparat stvarnih 250-300A onda neces imati problem , jer imaju dodavace koji to mogu , ali za taj materijal ti je dovoljno i 0,8 sa debljom zicom i koristenjem CO2 imas manju penetraciju , za takvu zicu vecinom idu 400A ili vise i sprej varenje idu skuplje mjesavine plinova od CO2 i treba dodavac da moze da radi i do 20m/ min ili i brze.

Gledaj na videu od 6 min ti ide sprej nanosenje , radi se u industriji, vecinom se koristi postupak koji mozes vidjeti od 7:20 minute.

https://www.youtube.com/watch?v=xb1gvHf0H6w
 
Ako ima mogucnost na dodavacu,moze da gura i 1,2 ali mora i buzir da se menja,ako hoces da probas jacom zicom,probaj prvo 1,0mm,jer 1,2 je skoro troduplo deblja od 0,8
 
Ne verujem da bi moglo,to ti je isto kad bi na neki slabiji rel aparat koristio deblju elektrodu,tu nema varenja,bar ne debljih materijala,jednostavno nema dovoljnog unosa toplote,bude kao da je nalepljeno,nikakav var.Nesto tanje ,znaci 2-3-4 mm i tako te debljine bi verovatno mogao variti lepo,ako naravno sam aparat moze gurati 1.2mm zicu,ali za deblje materijale tu nema sanse za kvalitetno varenje,moje misljenje naravno.

@Grabik Za najbolju penetraciju se i koristi cist Co2 gas ,ne ?.mislim na obican tip varenja ,kratak spoj kao,sto vecina koristi na nizim amperima.A spray zavarivanje moze poceti cak i na +-170A,ali na kvalitetnim aparatima,ne kineskim gde pisu amperaze napamet...Naravno zavisi prvenstveno koju debljinu materijala varimo(ispod 5mm mislim da ni ne moze da se vari spray transferom),koji tip zice se koristi,njena debljina takodje mislim da utice,sta se vari,celik,aluminijum....400A je za brodogradilista maltene,to nama nije potrebno.
 
U pitanju je ovaj aparat. Ima li uopste svrhe stavljati deblju zicu od 0,8 ?
https://www.alatshop.rs/pr/varstroj/mig-mag-aparat-za-varenje-varmig-191-supermig/1584

- - - - - - - - - -

Vidim da je preporuka 0,6 - 0,8 , ali cisto pitam jer me nesto kopka.

Taj ce imati posla i sa 0,8 , taj ne vari ni 8mm materijal a ne deblji , to ti je autolimarski i za baravariju do 3mm ok , za krpanje polj. mehanizacije zaboravi.

Ovo ti neki min za posao koji si pitao , intermitenca 210A ti je 100% , a max 275A , ali po starim mjerenjima sada ti takve aparate prodaju kao 350A.
https://www.njuskalo.hr/oprema-obra...co2-aparat-zavarivanje-varenje-oglas-21993566
 
Da li neko ima neku preporuku za aparat za varenje aluminijuma....? Da li je zaista teško variti aluminijum...? Može li da se nađe za 1000e +- otprilike... Koristio bi se uglavnom za varenje aluminijumskih cevi za navodnjavanje i ako zatreba za još po nešto. Jer majstori više ne znaju šta da traže za jedan var od 7-8cm dužine.
 
Poslednja izmena:
U pitanju je ovaj aparat. Ima li uopste svrhe stavljati deblju zicu od 0,8 ?
https://www.alatshop.rs/pr/varstroj/mig-mag-aparat-za-varenje-varmig-191-supermig/1584

- - - - - - - - - -

Vidim da je preporuka 0,6 - 0,8 , ali cisto pitam jer me nesto kopka.
proba sam sa varstroj 200 pa neide,a ovaj je malko slabiji.Treba barem 250 za 0,8 a to sa 1.2 nemoras ni da probas

- - - - - - - - - -

Ne verujem da bi moglo,to ti je isto kad bi na neki slabiji rel aparat koristio deblju elektrodu,tu nema varenja,bar ne debljih materijala,jednostavno nema dovoljnog unosa toplote,bude kao da je nalepljeno,nikakav var.Nesto tanje ,znaci 2-3-4 mm i tako te debljine bi verovatno mogao variti lepo,ako naravno sam aparat moze gurati 1.2mm zicu,ali za deblje materijale tu nema sanse za kvalitetno varenje,moje misljenje naravno.

@Grabik Za najbolju penetraciju se i koristi cist Co2 gas ,ne ?.mislim na obican tip varenja ,kratak spoj kao,sto vecina koristi na nizim amperima.A spray zavarivanje moze poceti cak i na +-170A,ali na kvalitetnim aparatima,ne kineskim gde pisu amperaze napamet...Naravno zavisi prvenstveno koju debljinu materijala varimo(ispod 5mm mislim da ni ne moze da se vari spray transferom),koji tip zice se koristi,njena debljina takodje mislim da utice,sta se vari,celik,aluminijum....400A je za brodogradilista maltene,to nama nije potrebno.
koristim ferolajn 18 i malo mi bolje radi aparat,treba probas probati :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

odlicna firma uvoznik i radi uglavnom sa velikim radionicama
sav alat im je iskljucivo originalan a ne kineske kopije
 
Ok onda, ukoliko bi je povremeno koristio onda kupi da ne dajes novce za bosch. Ja sam mislio da to uzmes i ne mislis da ce zupcanici da se poglodju li tako nesto kad ti bas zatreba, ali moras znati da na taj hobi alat njihova garancija ti ne vazi. Posto tamo pise da je alat za kucnu upotrebu I lakse povremene radove oni ce uvijek da kazu da alat nije adekvatno koristen tj. da je presiljen. Znam iz licnog iskustva I od tada hobi vise ne uzimam.Pogledaj i u win winu sta ima.
 
Ne verujem da bi moglo,to ti je isto kad bi na neki slabiji rel aparat koristio deblju elektrodu,tu nema varenja,bar ne debljih materijala,jednostavno nema dovoljnog unosa toplote,bude kao da je nalepljeno,nikakav var.Nesto tanje ,znaci 2-3-4 mm i tako te debljine bi verovatno mogao variti lepo,ako naravno sam aparat moze gurati 1.2mm zicu,ali za deblje materijale tu nema sanse za kvalitetno varenje,moje misljenje naravno.

@Grabik Za najbolju penetraciju se i koristi cist Co2 gas ,ne ?.mislim na obican tip varenja ,kratak spoj kao,sto vecina koristi na nizim amperima.A spray zavarivanje moze poceti cak i na +-170A,ali na kvalitetnim aparatima,ne kineskim gde pisu amperaze napamet...Naravno zavisi prvenstveno koju debljinu materijala varimo(ispod 5mm mislim da ni ne moze da se vari spray transferom),koji tip zice se koristi,njena debljina takodje mislim da utice,sta se vari,celik,aluminijum....400A je za brodogradilista maltene,to nama nije potrebno.

Sta nisi pogledao video koji sam stavio, imas presjeke iste debljine materijala , kratki spoj i sprej, na 7:12 videu ti je gornji presjek materijala sprej zavarenog materijala a donji je kratki spoj presjek materijala.

Za brodogradilista su i 400A igracke, radili su tu neke kontejnere pa rade sa 400A , imam 250A stari varstroj pa mislim da pise u uputstvu da moze sprej , i to jedva a ima na 200A , 100% intermitencu.
 
Ja na tvojem mestu bi pre kupio neki polovan ali kvalitetniji aparat gde intermitencije nesto znace-migatronic,kemppi,esab,lincoln electric,castolin eutectic,fronius itd.Bar znas za sta si dao pare.
 
Nije to tako jednostavno. Polovan aparat za varenje u danasnje vreme je vrlo rizicno kupiti.
Tu je gomila elektronike, i sve je dosta sklono kvarovima. Na zapadu niko lako ili uopste ne baca ispravno i obicno je sve sto dovoze ovi nasi sa manjim ili vecim kvarom.
Imam slucaj da se jedan digitalni Kempi od 420A ne moze popraviti vec nekoliko meseci, jer navodno ni fabrika ne isporucuje vise plocice te generacije. On radi, ali se nikako nemoze srediti da radi besprekorno, nije to-to.
Vrlo slicno se desava i sa Millerom od 600A, koji ce verovatno, takodje morati na otpad..
Od tih starih aparata, najlakse bi bilo srediti stare transformatorske Iskre, koje su imale elektroniku samo za regulaciju brzine zice. Ostalo je bilo uglavnom cista kontaktorska tehnika(mehanicka). Ali i to su metuzalemi kod kojih uglavnom nevaljaju ispravljacki sklopovi.
Dakle u zavarivanju nema jeftine opcije. Ako zelis dobro i pouzdano, kupuje se novo i plati se koliko kosta.
Gore oko Subotice su neki likovi sklapali solidne i jeftine aparate od 250-350A koji su za kucnu upotrebu mogli posluziti.
Za industriju nisu mogli izdrzati ni par meseci..
Domacin koji hoce da ima CO2 aparat za popravku mehanizacije nebi trebao kupovati nista ispod 320A, dabi mogao terati zicu 1,2mm.
Sve ispod je za neke poslice, limariju i sitnice..
 
Imo sam prilike variti sa tim nazovi ovde popravljenim aparatom i covek tvrdi sve se to sredi. Medjutim to podesiti i raditi je sacuvaj boze pa trokira pa brzina zice uzas nastelovati.
 
Nazad
Vrh