Alati i radionice

Evo kako treba da izgleda tablica za ozbiljan aparat 400A. IEC, EN, IP, CE sertifikati uredni upisani. Onda oznaka da je galvanski odvojen. Precizno upisani podaci o načinu napajanja, maksimalne struje pri određenim naponima.
Vidite da aparat 400A vuče 30A po fazi na 400V a to je 12KW po fazi ako je cos Fi =1 , što zahteva industrijski priključak na elektromrežu sa limitatorima od 63A.

9fb125eb5c586f0bd63d655bd00d751b.jpg


Da je Kzubr uradio neki atest svog aparata, trebao bi da nosi ovakvu tablicu a ona ga nebi tako lako prodavala kao oznaka 400A. Ovo je kinez koji je prošao provere u Nemačkoj, i prodaje se legalno za 100€. Otprilike je Kzubr njega kopirao samo što je slagao karakteristike i gde god mogao da uštedi šraf, šajbnu, žice on je uštedeo.

0294559153f03449c32fc3e6b5d3b92a.jpg
 
Da li neko zna kako se ponaša termoskupljajući bužir u nafti, tj. da li sme da ide u naftu? Isto pitanje i za onu topljenu plastiku kojom se fiksiraju i lepe razne stvari (najviše u elektronici)? Hoću da dodatno fiksiram žice na džeksni plovka...

p.s. Ovo pitanje sam postavio u dve teme samo da bi što pre bilo primećeno jer sam hteo sutra da montiram plovak u rezervoar. Izvinjavam se zbog toga! :ppozdrav:
 
Ja imam plavu isto ali od 580w sta sve nisam sa njom brusio i jos radi...,720w treba da je ta sto @Milton uzeo.
 
Realno pametno je da se kupi nova posebno sto nije skupa,kupis na vasar\buvljak ili gde vec i posle par dana riknula a ovo dobijes i garanciju.Ta jedna ce vise trajati nego 5 polovne i jeftinije ti izlazi gledajuci iz tog ugla.
 
Sve je to jasno, samo sto ovakav aparat kod nas nema da se kupi za 100 evra, a KZUBR odradi posao jednako dobro. A ako neko nezna da vari nece mu pomoci ni 10 takvih tablica!

To jeste. Ako ne zavariš dobro, nije problem. To se vidi. Brusi pa vari opet.
Problem je ako zbog loše izrade uređaja faza dođe direkt na klešta mase ili elektrodu. A uređaj koji nema ni jedan sertifikat za bezbednost je kao drveni klin na prikolici. Izdržaće a možda i neće.

Gledao sam nekog na YouTube koji u kanti vode stavi dve žice, veže ih redno na fazu i tako vari preko vode sa 220V. Nulu stavi na masu. Vari prvoklasno ali ne objašnjava da može doći do pogibije tako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ove godine mislim s'proleća je u Rači (kod KG) poginuo lik zbog svajs aparata... Upravo sto kolega kaze nije za igranje jer to nije peckalica upaljaca vec napon i to veliki...

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Varstroj sa trafoom ili inverterski? Napon između elektrode i mase, kod trafo aparata je oko 50V i to zna opasno dobro da prodrma ali teško može da ubije.
Treba voditi računa da ne držite u jednu ruku golu masu a u drugu elektrodu ako vam rukohvat nije dobro izolovan. Napon između mase, ekektrode ili kućišta aparata i zemlje ne sme da se pojavljuje. Aparat treba uvek uključiti u utičnicu sa dobrim uzemljenjem. Najopasnije je ako napon 220V probija prema zemlji, zato strogo treba voditi računa o uzemljenju. Čak bi trebalo poštovati i pravilo da je faza u utičnici uvek levo, jer tako faza kroz aparat prolazi bezbednijim putem.
Sve to kod CO2 aparata treba poštovati mnogo više i uvek imati na umu da je uzemljenje obavezno. Jer kod CO2 aparata često dolazite u direktan kontakt sa žicom za varenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Čak bi trebalo poštovati i pravilo da je faza u utičnici uvek levo, jer tako faza kroz aparat prolazi bezbednijim putem.


Možeš li to malo detaljnije pojasniti?
Jednofazni utikač mogu utaknuti u utičnicu na 2 načina. Imam talijanski bojler (Sime) s jednofaznim priključkom. Kod njega je bitno da faza dođe na pravu stranu, inače ne radi. Zato sam morao obilježiti fednu stranu na utičnici i na utikaču.
Jel na tvorničkom utikaću obilježeno koja je lijeva strana? Ako je označena, kako to prepoznati?
 
Na YT sam video snimak ,popravke rotora od neke mašine a pošto sam imao pokvaren rotor probao sam da ga popravim.Naime četkica je iskinula jednu lamelu a došlo je i do prekida žica koje dolaze na kolektor.Sa dvokomponentnim lepkom sam zalepio lamelu.Prvo sam grubo očistio kolektor a zatim sam rotor postavio na svoje mesto .Kroz otvor za četkice sam stavio šmirglu a sa drvcetom pritiskao šmirglu dok je aku- bušilica vrtila rotor.Pošto je lamela bila prilično oštećena ,ima "dobar" zazor izmedju lamela.Unimerom sam izmerio vrednosti izmedju lamela ,rezultati su dobri.<br>Sastavio sam mašinu ali momentalno nemam odgovarajuće četkice pa sam probao sa različitim četkicama.Mašina radi ali ima prilično varničenje između četkica i kolektora.Da li je zbog četkica ili ....
 
Ili je zbog rotora, preterano varnicenje najcesce znaci da je rotor gotov
 
Meni zavrsava i trafo posao ali ti invertori znaju boje da saliju var:) i pozitivna stavka sto mozes polaritet da menjas ali cenim da 99% se radi u dc+.
 
Varstroj sa trafoom ili inverterski? Napon između elektrode i mase, kod trafo aparata je oko 50V i to zna opasno dobro da prodrma ali teško može da ubije.
Treba voditi računa da ne držite u jednu ruku golu masu a u drugu elektrodu ako vam rukohvat nije dobro izolovan. Napon između mase, ekektrode ili kućišta aparata i zemlje ne sme da se pojavljuje. Aparat treba uvek uključiti u utičnicu sa dobrim uzemljenjem. Najopasnije je ako napon 220V probija prema zemlji, zato strogo treba voditi računa o uzemljenju. Čak bi trebalo poštovati i pravilo da je faza u utičnici uvek levo, jer tako faza kroz aparat prolazi bezbednijim putem.
Sve to kod CO2 aparata treba poštovati mnogo više i uvek imati na umu da je uzemljenje obavezno. Jer kod CO2 aparata često dolazite u direktan kontakt sa žicom za varenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sa jednom bitnom razlikom da kod svih normalnijih aparata zica nije pod naponom, dok ne pritisnes taster. Te je mogucnost strujnog udara mnogo manja... A prvo i osnovno pravilo kod zavarivanja su dobre i suve kozne varilacke rukavice! UVEK KORISTI!!
 
Nazad
Vrh