Alati i radionice

Imam i ja te dizalice dosta,za koju god se uhvatis ne radi...ne znas vise dali da je drukas ili brukas nista ne pomaze.A i te gume gledam jednu sad pocela lisce da skuplja koliko zice strce jedino valjak sa duplom peglom me nije jos izneverio.
 
Navalio komšija iz ulice da mu radim kapiju na dvorištu, kao i meni što sam pravio, veli baš mu se sviđa i hoće istu takvu...Još nešto, hoće da mu napravim i nogare za sto za svinjokolju, isto od metalnih cevi ali otom-potom, prvenstveno hoće kapiju...
Pošto nikada nisam radio takvo nešto "uslužno" zanima me na koji način se takav posao naplaćuje? Procenat od cene materijala, možda radni sati ili na neki "treći" način ?
Kod kapije ima i ukopavanja nosećih stubova, betoniranja, i sl...
Hvala....
 
Posto ti je komsija, tu bi trebala da bude cena koja ga nece 'zaboleti', a i treba kod komsa da sutra mozes opusteno svratiti na kafu a da te niko ne gleda mrko(u stilu 'odrao' nas je).
Posto imas iskopavanja, salovanja, betoniranja itd, najbolje da radis nekom solidnom dnevnicom koja te pokriva, a njega previse ne opterecuje.
Obavezno je dogovori sa njim pre pocetka radova, jer moze se desiti da mu ne odgovara, a naknadna svadja nikome ne treba..
Kada ide samo bravarija, cena je obicno 1:1 prema materijalu..

Ja komsijama odavno ne naplacujem rad, nego ih zaduzim da mi pomognu u istoj meri. To doprinosi i njihovom osecaju vaznosti jer se njihov rad jednako ceni kao i moj..
Time sam koliko-toliko izbegao mogucnost ogovaranja, koje kod nas Srba postoji kao omiljena razbibriga..
 
Kad su ljudi normalni moze lako,al kad doju uradis im i krenu da teraju pa onda nemaju para a u kafanu imaju da cugaju.
 
Posto ti je komsija, tu bi trebala da bude cena koja ga nece 'zaboleti', a i treba kod komsa da sutra mozes opusteno svratiti na kafu a da te niko ne gleda mrko(u stilu 'odrao' nas je).
Posto imas iskopavanja, salovanja, betoniranja itd, najbolje da radis nekom solidnom dnevnicom koja te pokriva, a njega previse ne opterecuje.
Obavezno je dogovori sa njim pre pocetka radova, jer moze se desiti da mu ne odgovara, a naknadna svadja nikome ne treba..
Kada ide samo bravarija, cena je obicno 1:1 prema materijalu..

Ja komsijama odavno ne naplacujem rad, nego ih zaduzim da mi pomognu u istoj meri. To doprinosi i njihovom osecaju vaznosti jer se njihov rad jednako ceni kao i moj..
Time sam koliko-toliko izbegao mogucnost ogovaranja, koje kod nas Srba postoji kao omiljena razbibriga..
I ja se tako odnosim sa komsijama i prijateljima, kad treba da plate, to ih najvise zaboli i ako je neka mizerna cena u pitanju.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Ми увек када може компензирамо а то увек много мање кошта и тебе и комшију плус их некако везујеш за тебе

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nema ovde toga....Dere ko koga stigne....Pitam za cenu, zbog sebe i svoje savesti, i da posle mirno spavam, svakako će biti i onih što će reći skupo, i onih koji će kasti, malo si naplatio toliki rad...
Da ne oderem čoveka, a opet da nisam na šteti... Do sad je važilo da radim za džabe, više neću, jer kad meni nešto treba, čovek za koga bih ruku u vatru stavio, mi kaže NEDAM, ne nemam ili neću, nego NEDAM...
E zato okrenuh novi list, treba mi nešto, odem, pitam može, ne može, koliko košta, toliko;platim i mirna Bačka...
Kad dođu, I NE PITAJU, prave se blesavi, kažem cenu, aaaaa pa nije valjda da treba da platim, pa ne treba, nije trebalo ni ti onomad da mi naplatiš za ono, pa si uzeo novce i pravio se šuntav, a zatim, pa to je puno, jeste prijatelju ili dragi komšija, rođače, i meni je bilo onomad kod tebe, platio sam i ti si ne trepnuvši uzeo...
 
Well...od svega se najteze danas nalaze pravi ljudi,ne mozes samo da mislis za svoje nego da se setis i sto ti je drugi nesto ucinio,cale jednom coveku zavrsio nesto i nije hteo da naplati i on se to setio i u vezi te delatnosti kojom se on bavi nikad nije hteo da naplati nesto nama-nije mi cak ni poenta u parama nego sto cenim takve ljude dobre,postene i sa obzirom prosto receno i on i njegovi su prva liga svaka im cast.Prsti na jednoj ruci su puno da bi nabrojao takve koje poznajem.Vecina neki dusmani,zavidni...nista mu nisi uradio a iz nekog razloga kao da te mrzi...ne znam ni sam,puno loseg naroda imamo.
 
To je sve zato sto smo nikakvi ljudi. Nikad nikome u komsiluku nisam naplatio niti neko od mojih. Mnogi su mi mnogo i pomogli, a cak i neki od kojih se nisam ni nadao. Medjutim dva puta sam doziveo i otreznjenje. Desi se da neki lose vrate i neka im sluzi na cast. Meni nije zao sto sam im pomogo i opet cu nekima, sem jednog kog sam nacisto otpisao. Za mene jednostavno nije sve u parama.
 
Uspeh se ne prasta

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока

Petre ova ti je prava....Moj stari je krpio i zivio onak..a kad sam se ja vratio na selo,ulozio dobrih para i krenuo ozbiljnije da radim sad me vecina komsija i rodaka nemoze ocima gledat...Islo se do te mjere da su izmislili da je zena dobila neke silne pare pa mi sad to trosimo,a meni ne bude mrsko pa nagovorim jednog komsiju da pojedincima provuce kroz usi da smo dobili 20 hiljad evra i orocili u banci...Nek se jedee
 
Nazad
Vrh