Alati i radionice

Ovi mali aparati za varenje, jel mogu raditi preko manjeg agregata od npr 2.5kw?
I šta je tu presudno u stvari?
Ako neko ima iskustva sa ovom kombinacijom zamolio bih za pomoć
 
Znaci ipak je to nesto polovno. Ja sto sam postavio sliku onog seta to prodaje jedan drugar kao polovne naravno jer su ipak korisceni. Kad mi rece Brkin da su nove 8000 bilo mi malo cudno, ali razmisljam da novi UNIOR nije bas kvalitetan pa sam i poverovao.

Nije polovno nego novo.bog zaboravio kad je kupljeno i stoji..recimo takav komplet ima jedan mehanicar u selu..komplet je star oko 30tak godina
igrom slucaja sam na KP naisao na to...covek trazio 8000 toliko je i dobio..realnu vrednost takvog kompleta neznam..no mogu da proverim
o kvalitetu starog kova uniora netreba pricati
meni licno je ta cena od 8000 mizerna... sigurno sam sa tim kompletom miran do penzije...
sama racna je bila oko 10hiljada kad sam pitao jednom prilikom u radnji pre par godina

Ako su nove ,trebalo bi da na račni ima polugica za promenu smera,ili ja ne vidim dobro.

- - - - - - - - - -

polucica je bila u kutiji ali napukla plastika...poslana je u mas. radionicu da se napravi nova metalna..
pre nekih 10tak godina je skola dobila 3 kompleta takvih gedora samo kutija sivo/plava licno sam otvorio sva tri i na svima je napukla plastika bila..
 
I ja se ponovio ovih dana...
au9hjn.jpg

3144fnt.jpg
 
Ovi mali aparati za varenje, jel mogu raditi preko manjeg agregata od npr 2.5kw?
I šta je tu presudno u stvari?
Ako neko ima iskustva sa ovom kombinacijom zamolio bih za pomoć
Kada sam doneo ovakav aparat kao što je kolega postavio iz Slovenije, očev drugar koji se dosta bavi bravarijom mi je rekao da ga ne priključujem na agregat. Ja se u to slabo razumem, a i bilo je pre par godina, ali po njegovoj priči agregat valjda ne daje konstantan napon ili struju i često dolazi do kvara na aparatu. Nemam iskustva, prenosim ono što je meni rečeno.
 
Mogao bi na agregat, ali koji je bar 3,4 puta jači od potrebne energije. Npr ovaj od 2.5 Kw ne možeš na jednom opteriti sa 2.5 Kw, nego postepeno uključivati potrošače. Inače bi se motor na agregatu ugasio. Ali npr . agregat od 6 kw snage struje ima motor od 10 ks koji ga pogoni. Tako da bi on gonio bez problema, pogotovo noviji agregati koji imaju ugrađen AVR (automatic voltage regulator)
 
Hönnecke & Ditter KG SBB 13 Eibenstock/DDR

Iz radoznalosti ,kakve su alate radili Istočni Nemci kupio sam jednu bušilicu,normalno bez kabla.Nema libricu ali po guglu ista je kao ova.Robusna ,teška ,sporohodna....



Rastavio sam je do najsitnijeg šrafića ,sastavio uverio se da radi ali okreće ulevo .Na prekidaču nema mogućnost promene smera,probao sam žicama koje izlaze iz prekidača da zamenim mesto ali opet radi ulevo.Predpostavljam da ću morati da promenim mesto žicama na četkicama ? Da li mogu da izbacim onaj čudni kondenzator ?

 
Smer moze da se promeni kod monofaznih motora a za to se savetuj sa nekim elektromehanicarom.
 
Ubeđen sam da se smer na ovakvim mašinama menja na rotoru ,tj na četkicama .Ne žuri mi se ,javiće se neko ko zna.:ppozdrav:
 
Tako je kiraj, smer se menja na cetkicama, ali... Ukoliko je motor predvidjen da se vrti samo u jednu stranu onda ce biti problema. Naime prilikom obrtanja rotora porastom brzine obrtanja dolazi do "povlacenja" statorskog elektricnog polja u smeru obrtanja rotora pa komutacioni ugao nije vise 90 stepeni. To u praksi znaci da, ako su cetkice postavljene pod pravim uglom u odnosu na polove statora onda motor moze da se vrti u oba smera. ukoliko je ugao ose cetkica i ose polova statora razlicit od 90 stepeni onda je motor predvidjen da vrti u jednu stranu.


Slika objasnjava sve.



Ako je ovako onda se vrti u obe strane.
588px-Dynamo_-_commutating_plane_idealized.svg.png





Ako je ovako onda samo u jednu.

588px-Dynamo_-_commutating_plane_field_distortion.svg.png




Zaboravih za filter. Mozes ga izbaciti ali ce ostali uredjaji "osetiti" varnicenje cetkica. U tom slucaju se moze ubaciti rso filter kao sa slike. Ima ih u starim ves masinama ili neonskim svetiljkama i jos svukud.
s-l1000.jpg
 
Poslednja izmena:
Kiraj nije to kondenzator već prigušnica, u principu običan magnet oko kojeg je obmotana žica. Ako to skloniš, neće ništa smetati samoj bušilici ali će jako smetati drugim električnim uredjajima i kućnoj elektronici.
 
Pazio sam na času,istina da ne koristim baš stručne termine ali za mene je to kondenzator i zapamtio sam da služi za otklanjanje smetnji koje se javljaju pri radu .Uglavnom ,znam da svi noviji uredjaji imaju neki vid zaštite od takvih smetnji pa na mašinama skoro da nisu ni potrebni .
@zikabog ,
koliko sam video ,četkice su baš pod 90 stepeni .Ne verujem da je mašina pravljena da radi samo u levo.

- - - - - - - - - -

Rekoh mu ja to, ali slabo pazi na času.:osmeh:
Lepo piše na librici " funkentstörgrad " ili kago gugl prevodi radio smetnje.:ppozdrav:
 
Postoje lijeve burgije tako da nije nemoguće da je baš namjenski predvidjena da radi sa njima. Ako možeš da dodješ do zupčanika u mjenjaču/reduktor, pogledaj sa koje strane su radili, to se vidi na bokovima zuba, moraju biti malkice više pohabani sa one strane na kojoj predaju snagu i obrtni moment, Tako ćeš biti siguran za fabrički smjer. Sa druge strane, sasvim je moguće da je neko popravljao i tom prilikom zamijenio priključke i dobio lijevi smjer. Pregledaj zupčanike, to ti je jedini sigran pokazatelj.
 
Nisam obraćao pažnju na zupčanike iako je bila skroz rastavljena.Probaću zamenu žica na četkicama pa ću videti .
 
Profi, nema šta. I ja koristim Boshove burgije, Werine bitove i Stihl (Peltor) zaštitu. :osmeh:

Werini bitovi (isto to pakovanje 855 od 10 kom) mi se nije pokazalo bog zna šta kvalitetnije od drugih bitova, da kažem kineskih. Mada su i ovi tajvanski. Svi se potroše ili puknu isto na kraju, ne vrede im to što su skuplji. Čak sam kupovao i neke Makitine pozlaćene, koji su predviđeni za rad sa udarnim zavrtačem jer imaju torziona mesta. Ako si malo nepažljiv, isto s. :osmeh:

Peltor (Stihl) pravi kvalitetnu zaštitnu opremu (čim kupuješ verovatno to i znaš :osmeh:). Ako ti trebaju, imam rezervne (zamenske) naušnice (antifone). Skinu se stari komplet (crveni sa tvoje slike, oni su najtanji, P1) i ubace drugi (ja imam jače, P3 a i P1) . Koliko si platio ovaj set sa vizirom?
 
Profi, nema šta. I ja koristim Boshove burgije, Werine bitove i Stihl (Peltor) zaštitu. :osmeh:

Werini bitovi (isto to pakovanje 855 od 10 kom) mi se nije pokazalo bog zna šta kvalitetnije od drugih bitova, da kažem kineskih. Mada su i ovi tajvanski. Svi se potroše ili puknu isto na kraju, ne vrede im to što su skuplji. Čak sam kupovao i neke Makitine pozlaćene, koji su predviđeni za rad sa udarnim zavrtačem jer imaju torziona mesta. Ako si malo nepažljiv, isto s. :osmeh:

Peltor (Stihl) pravi kvalitetnu zaštitnu opremu (čim kupuješ verovatno to i znaš :osmeh:). Ako ti trebaju, imam rezervne (zamenske) naušnice (antifone). Skinu se stari komplet (crveni sa tvoje slike, oni su najtanji, P1) i ubace drugi (ja imam jače, P3 a i P1) . Koliko si platio ovaj set sa vizirom?

Hvala lepo, ja vise volim kvalitetnim alatom da baratam jer sa jeftinim sam imao dosta losa iskustva.
Naravno ne kupujem sve u najboljem kvalitetu. Naprimer za nesto sto mi treba jednom u dve godine, ne isplati mi se nesto ekstra da bude.

Za burgije mi je vazno da budu dobre jer nema gore kada burgija tupa ili slaba a treba odmah nesto da uradis a ona jos i pukne jer lose napravljena.
Bosch, Hawera, Keil, Alpen, Heller.
Su bas dobre burgije.

Bitovi se kod mene cas pojedu... Pogotovo ovi Phillips kada gipsane ploce srafim.
Torx se bolje drze... I one zlatne nesto duze traju nego bez legure. Wiha,Wera,Spax,Padre,Hazet

Ovaj Stihl zastitnik sam dobijo u zameni za moj pokvaren karcher. Tako da ne znam bas tacno kolka mu je cena.
Hvala ako zatreba javi cu se
Do sada kada je bas jos veca buka koristio sam oni zuti smoki za usi plus ovi antifoni.
Cini mi se da moze karabin da opalis a da se cuje kao da lesnik pada na sto.
 
Nazad
Vrh