Alati i radionice

Može li se gde naći neka tablica ili tako neki podatak za potrebnu dimenziju burgije da se pravilno ureže navoj.


Toga imas na netu na kamare , tap drill ti je rupa potrebna za urezivanje , evo ti jedna jednostavnija tabela

http://www.engineershandbook.com/Tables/metrictapdrill.htm

Ova je malo opsirnija

https://www.engineeringtoolbox.com/metric-threads-d_777.html

https://www.newmantools.com/tech/threadmf.htm

Inace trazis na googlu "Tapping Drill Tables - ISO Metric Threads, Coarse and Fine Pitch " , ovo ti je za metricke.

Inace imas svrdla koja se prodaju vec u tim dimenzijama
 
Hvala na odgovoru svima, slabo poznajem engleski pa nisam hteo da lupam napamet ali @Kiraj je postavio bas ono najprostije sto meni treba.
@Grabik sacuvacu i ove tablice sto si ti postavio ako bude potrebno nekad nesto sto neobuhvata ova tabela od @Kiraja.
@Sasa22 i ja sam do sad mislio da je tako ali sad vidim da nije bas bilo merodavno.
 
Ne znam,ja se dvadesetak godina vodim ovom logikom i nikad nisam imao problema.Inace taj sistem sam naucio od starijih masin bravara iz jednonog nekadsnjeg giganta masinske industrije.
 
Zbog neke preciznosti dobro je imati tablicu a u praksi je dovoljno množiti sa 0.8 do navoja m10. To je dovoljno precizno za svakodnevne poslove a i promjer tačne rupe se teško postiže sa svrdlom koje se ručno oštri i buši ručnom bušilicom. Ako na svrdlu prilikom oštrenja ostavimo jednu reznu oštricu dužu dobijemo veću rupu nego što je svrdlo.
 
На шублеру!
bf0d875f5b7bed045a6be116f9666086.jpg

Да додам и ове две таблице могу некоме бити од користи.

351004e6d7e1a9a3867e85a10c804872.jpg
a5fe81fab469f8535f873367c76f63d8.jpg
 
Poslednja izmena:
Najprostije je da od nazivne mere navoja oduzmes korak navoja i sa tom burgijom busis. To ti je u osnovi za rucno rezanje navoja. Ovo pravilo se primenjuje i za fine i za standardne navoje.
 
Najprostije je da od nazivne mere navoja oduzmes korak navoja i sa tom burgijom busis. To ti je u osnovi za rucno rezanje navoja. Ovo pravilo se primenjuje i za fine i za standardne navoje.
To jeste pravilo starih majstora, i za rucne ureznice u tri prolaza, mada mogu i mašinske direktne samo pažljivo

Kakve vi ureznice koristite, ja obično mašinske FRA Čačak, nekad se nadje i neka ruska sa najlona od brata Nikolaja

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Meni su neki stari majstori govorili da do 8mm navoja množim sa 8 i dobijam fi burgije kojom treba bušiti rupu pre urezivanja navoja.Npr za 6mm navoj x8=4,8mm burgija.Da li je tačno ne znam, ja ovako radim i zadovoljan sam.
 
To su tacne mere, samo se ne bi slozio da je precnik burgije i precnik otvora za urezibanje navoja isto. Burgija mora da je idealno naostrena da bi pravila tacnu meru. Obicno pravi 0.1mm u plusu, a bome ako je ostri pacer moze daleko preko mere da prolaufa.
 
Jel ima neko da poznaje kako se povezuju, odnosno pustaju u rad frekventni regulatori??? imam omron VS mini J7 single phase 0.55kw................
 
To su tacne mere, samo se ne bi slozio da je precnik burgije i precnik otvora za urezibanje navoja isto. Burgija mora da je idealno naostrena da bi pravila tacnu meru. Obicno pravi 0.1mm u plusu, a bome ako je ostri pacer moze daleko preko mere da prolaufa.

Mi imamo burgije za sve rupe sa liste (svake godine par puta sastavljam narudžbenice za tendere pa iz kataloga skupljam mjere burgija koje nam trebaju, radi se o više hiljada burgija), kupuju se po tačnim mjerama. Oštrenje burgija se vrši na preciznoj mašini Ako je potrebna veća preciznost, posebno kod velikih i odgovornih navojnih veza buši se manja rupa pa se razvrtačem podesi na tačnu mjeru.
 
Razvrtaci su obicno na okrrugloj meri, a i skupo je razvrtati rupu za uvoj, jer razvrtac lako puca.
 
Jel ima neko da poznaje kako se povezuju, odnosno pustaju u rad frekventni regulatori??? imam omron VS mini J7 single phase 0.55kw................

Ja imam frekventnog samo je več bio vezan na motor.Kad sam htio sam da nešto preštelujem brzo sam odusto jer našo na netu upute u PDF obliku na engleskom i to preko 150 strana što je previše za moje godine da si prevodim i učim.
 
Nazad
Vrh