Alati i radionice

Sad se opet moram oglasiti..: Opet spominjete specijalne namjene (mostogradnja, rad na terenu, zavarivanje sivog liva, ojacavanje kojecega i tvrdo navarivanje...). Bas sam zbog toga velikim slovima naglasavao "opce namjene" da me ne bi krivo shvatili pa vi opet po svom... Znaci za "oko kuce" mi nitko ne moze dokazati nit ikad hoce da nije univerzalniji co2 aparat nego REL.

Jasne su stvari da imam invertera i da godisnje s njim spalim kutiju bazicnih elektroda i dvije kutije obicnih u dimenziji 3.25mm ali isto tako i dva "srednja" koluta zice 0.8mm (mislim da su po 5 kg svaki). Trga se kod mene u dvoristu svega i svacega cak se nadje i ponesto za usluzno zavariti, popraviti i tako.

Bager kad popravljem, tu co2 ne dolazi u obzir, mozfda samo ha "pohvatam" nesto sto treba korjenovati i prevarivati inverterom i bazicnom elektrodom.

Nisam nit cu ikada biti profesionalan zavarivac (nit mi je to cilj) ali slobodan sam toliko da se usudim nekome nesto zavariti i iza svog rada stajati.


Kolega je jednom prilikom na jako nepristupacnom terenu otkinuo na kombajnu zadnji trap (slomio ga na sasiji) i zvao je mene da mu to dodjem zavariti iako i sam ima iskustva u tim stvarima, nije se usudio. Uzeli smo moj inverter, ogroman dizel agregat i pravac u tu sikaru gdje je zaglavio. malo po malo sam to pohvatao toliko da se moze dovuci do kuce i do prave struje. kod kuce sam to sve brusilicom odvadio, cekicao i dizalicama koliko toliko vracao na mjesto i na kraju potrosio citavu kutiju elektroda da to lijepo iskorjenujem, prevarim u 3 sloja i na mjestima ojacam. Vario sam bez prestanka sve dok uticnica od pregrijavanja nije eksplodirala i izletjela 3 metra od zida. Samo prestekao aparat na drugu fazu i teraj dalje. Kombajn i nakon 3 godine drzi i ni ne pokazuje znakove pucanja.

Sve ima svoju svrhu i namjenu ali ipak radije uzimem co2 u ruke posto je brzi, precizniji a dovoljno dobar za moje potrebe. Da zavarujem mostove, vjerujem da bih drugacije pricao ali eto, sudbina me dovela do toga da struzem po zemlji. ;)
 
Gedore su jucer stigle i nisam se nadao tako ogromnom alatu... Kofer je tezak 20 kilograma i imam ga sto nositi u jednoj ruci. Na slici je kutija sibica za usporedbu velicine ;)

2i0ager.jpg


Usporedba s ruskim kljucem:

ixqnis.jpg


I cega sam se najvise plasio. Najveca gedora taman pase u "Rusa" tako da se nadam da nece biti problema ni s najvecim sarafima, ako ikad na takve i naidjem ;)

2dqprvn.jpg


Kompletom sam jako jako zadovoljan, mislim da ce me zbilja sluziti dok god sam ziv.
 
KAd čitam tvoje postove dođe mi da se ubijem , ispada kod tebe sve najbolje i nepotrošivo , ili sam ljubomoran ili baksuz
 
KAd čitam tvoje postove dođe mi da se ubijem , ispada kod tebe sve najbolje i nepotrošivo , ili sam ljubomoran ili baksuz

Ne, nego je stvar u tome da nisam nikakav profesionalac i gledam da izvucem sto vise za sto manje para...

Ajde, kako da potrgam ove gedore? Stvarno mi ne pada na pamet... Racnu sam odmah otvorio i natrpao u nju masti posto je bila suha ko barut i nema sta... A da je najbolje, nisam nikada napisao, samo da je odnos ulozeno/dobiveno dobar.

Alat koji mislim da cu cesto koristiti i u koji se moram pouzdati kupujem sto kvalitetniji mogu, bez obzira na marku. Oni koji me poznaju znaju koliki sam ogroman i kad napisem da na racnu od obicne gedore prihvata 3/8 stavim cjev od metar i pol i tako odvrcem tockove s traktora, i da taj alat sluzi i dalje bez greske, sta drugo da napisem nego da je dobar.

U zivotu sam polomio kljuceva okastih i vilastih da ne znam ni sam i jos uvijek ih lomim, seger klijesta isto tako, imam neki komplet ali nije to ono sto se trazi, jednostavno je to tako. radapciger sam cjeli izmotao ali sluzi svrsi, a drugo sve sto od alata imam jos uvijek je ispravno i koristim se jako cesto s njim i posudjujem po selu kome sta treba. Sarafcigere koristim i kao montirace za gume i kao izbijace kojecega i kao dlijeta i sluze svrsi i dalje. Rolcange imam dvoje ili troje LUX i za njih takodjer koristim gorespomenutu cjev od metar i pol za odvrtanje i zavrtanje matica na osovinama tanjuraca. po selu sam se tako nasarafao da ni sam ne znam i da se sto polomilo, priznao bih. Nisam od onih koji lazu sami sebi jer to nema smisla.

Volim kad mogu kupiti neki novi alat pa makar on bio i kineski ali to je moje i imam garanciju kakvu takvu, ne moram se nikoga moliti po selu pa ako nesto i potrgam, kupuj nekome drugom novi alat i ja opet nemam nista i zato pisem da cu ove gedore koristiti mozda 2-3 puta godisnje posto nisam nikakav profesionalac i da se zato nadam da ce mi sluziti dok je mene... Ako sto zapne, ili idu na ruski kljuc sa slike ili ce dobiti istu onu cjev od metra i pol pa cemo vidjeti sta ce prije popustiti.

Ako sto i potrgam, javit cu, ne boj se...
 
@ Bobo
Upravo tako. nama alat netreba svaki dan, ali kad zatreba, trpi maksimalna opterecenja, a standard nam je takav da nemozemo da kupimo najkvalitetnije, pa smo cesto zadovoljni i srecni kad imamo i kineze koji odradjuju posao a alat nezajmimo po selu.
Zato sam juce bio prinudjen da kupim imbuse jer kad sam rastavljao traktor zbog neposedovanja imbusa sam izgubio 2 sata i mnogo zivaca. Jos mi fali garnitura torexa(druge namene jer na masinam trenutno nemam te srafove), a pasovala bi i neka garnitura nasadnih 1/2 i to bi bilo to
 
Sve to štima, za po doma je jeftin alat ok, ali ima i druga strana medalje.
S lošim alatom sjebeš glavu vijka ili ju oštetiš i onda nastaju problemi. Jednom sam si sam na taj način složil posel i priuštil si šlepanje od 200-tinjak kilometara, troškove zbog šlepanja i jedan dan posla dok sam se dokopal radione.
Isto tak radi takvog alata postoji mogučnost samoozljeđivanja.

Bobo, četrkaljka nebude izdržala tvoju tešku ruku, slične dvije sam sahranil kad su samo omirišale cjev.
Ostalo je još relativno sve na hrpi, od dvije garniture imam jednu i još koju gedoru za zamjenu.
 
Meni se jedna cegrtaljka samo malo pokvasilaprilikom popeavke bojlera i zbog manjka masti ili maziva u njoj delimicno zapekla. na svu srecu mogl je da se otvori pa sam pomocu WDa uspeo da je razradim i posle podmazao. Evo vec godinu dana radi bez greske:ppozdrav:
 
Sve racne podmazujem s masti i nikad nije ni jedna preskocila. Naravno da ne trpoam punu racnu nego toliko da ne radi na suho a ova velika je bila suha 100%

Muhanicar: za racnu me i nije toliko briga, bude je ne bude, meni je samo bitno da imam odgovarajucu gedoru za vijak tanjurace, za vijak radilice kad se ventili stelaju i tako samo da otegnem saraf a da odvrtanje do kraja je lako, vec cemo se nekako snaci. Primarna namjena ovog kompleta je bila da se uklopi s ruskim kljucem bas za otezanje velikih sarafa i nista vise. kruta rucka je sasvim dovoljna za to a racna kad je vec tu, gledat cu da i nju iskoristim ;)
 
Uzeo sam ove gedore bile povoljne a ne čine mi se loše, neka srednja varijanta
img0001.jpg

img0002.jpg
 
Bobo sličan alat sam i ja kupio 3/4" od 19-46 cini mi se ima produžetak duzi,kraci,racnu,i polugu za stezanje 700kuna (100€) imam ga tri godine al nikad nista, evo i dan danas sluze ko nove su a kupio ih u poljoprivrednoj apoteci znaci trgovina nema veze s alatom i gedore odlične :)
 
Muhanicar: za racnu me i nije toliko briga, bude je ne bude, meni je samo bitno da imam odgovarajucu gedoru za vijak tanjurace, za vijak radilice kad se ventili stelaju i tako samo da otegnem saraf a da odvrtanje do kraja je lako, vec cemo se nekako snaci. Primarna namjena ovog kompleta je bila da se uklopi s ruskim kljucem bas za otezanje velikih sarafa i nista vise. kruta rucka je sasvim dovoljna za to a racna kad je vec tu, gledat cu da i nju iskoristim ;)
Samo sam te upozoril jer znam da imaš tešku ruku, otpustiš krutim nastavkom, a dalje može račnom.
Cjev čim dalje od nje ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh