Alati i radionice

Imam ja 2 neko naskarabudzio(da sam mogao terao bih i duzu rec jer zasluzuje:osmeh:) ih ispod nekog postolja da teraju preko kaisa mali list od cirkulara pretpostavljam da sekao neke letvice:osmeh:
 
Motori od starijih veš mašina koji imaju kondenzator se još nekako mogu iskoristit za kakvu brusilicu ili nešt što ne treba neke snage.Vezat se mogu na male i veče okretaje.Motori novijih nisu za nikakvu upotrebu jer rade samo skupa sa elektronikom programatora.To su motori sa četkama i indukcijski koji bez elektronike polude koliko imaju okretaja ak ih se veže direkt na 220v.
https://youtu.be/avKQfx1-kOQ
 
Poslednja izmena:
Meni je na mesalici za stocnu hranu motor od ves masine. To je mala mesalica od 50 kg koju koristim za spravljanje hrane za krmace.
 
Motori od starijih veš mašina koji imaju kondenzator se još nekako mogu iskoristit za kakvu brusilicu ili nešt što ne treba neke snage.Vezat se mogu na male i veče okretaje.Motori novijih nisu za nikakvu upotrebu jer rade samo skupa sa elektronikom programatora.To su motori sa četkama i indukcijski koji bez elektronike polude koliko imaju okretaja ak ih se veže direkt na 220v.
https://youtu.be/avKQfx1-kOQ

Nisu uopšte beskorisni! Štaviše, veoma je lako manipulisati sa njima jer su univerzalni, mogu da rade i na istosmjernu i na naizmjeničnu struju a broj obrtaja im direktno zavisi od napona na kojem rade. Ovdje govorim o motorima sa četkicama tj. kolektorskim. Najlakši način da se kontrolišu je ovakav regulator napona

https://www.ebay.de/itm/4000W-220V-...e=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2060353.m1438.l2649

Čak i bez njega mogu se koristiti na 220V pod uslovom da imaju neko opterećenje tj. da nisu u praznom hodu. Probaj spojiti takav motor na akulumator na 12V ili punjač. Potom ga probaj zaustaviti prislanjanjem parčeta drveta na remenicu ili rukavac. Iznenadićeš se koliko momenta ima. Kako im pada broj obrtja tako rase i amperaža koju vuku ali ih je neobično teško zaustaviti čak i na 12V pri kojem u praznom hodu imaju dosta mali broj obrtaja koji je sasvim upotrebljiv. Ako vam treba za rad na 220V, samo ga povežete sa regulatorom napona kao sa oglasa gore i idete od nule pa do preko 10-15.000 obrtaja na 220V.
 
Probo sam ja ovog na četkice preko variaka koji je bolji od tih dimera,radi on skoro od 0 volti pa na gore ali ga vrlo lako zaustaviš sa tri prsta ruke.
 
Svakako nije lose ako se vec ima motor da se za nesto iskoristi...,,abarth radis li oko necemu novom?
 
Motori od starijih veš mašina koji imaju kondenzator se još nekako mogu iskoristit za kakvu brusilicu ili nešt što ne treba neke snage.Vezat se mogu na male i veče okretaje.Motori novijih nisu za nikakvu upotrebu jer rade samo skupa sa elektronikom programatora.To su motori sa četkama i indukcijski koji bez elektronike polude koliko imaju okretaja ak ih se veže direkt na 220v.
https://youtu.be/avKQfx1-kOQ

Ovo je bas taj stariji sa kondenzatorom...
 
Baš sam danas završio strojčinu koja je neke vrste alat Huskin rider,zamjena svih ležajeva kose,noževe,puštanje ulja,sredio poluge preklapanja gasa u saug i servis motora.Vrtna traktorčiča prodata pa kupljen ryder.
 
20190309-103620.jpg
pao pazar danas.
20190309-103329-0.jpg
20190309-103300.jpg
AJAX imao sam u firmi, jako dobra stvar ako si vešt, ako nisi možeš nastradati, pričam iz iskustva
Al tuče ko MAXIM

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Molio bih kolege koji imaju iskustvo sa strugovima za misljenje odnosno savet. Pronaso sam jedan US 51 radne duzine 1500 pa sad ne znam sta mi je ciniti. Strug deluje zapusten i vec neko vreme nije u upotrebi. Ima izgleda i neki problem sa uzduznim posmakom pa kad se mota rucno zapinje kao da hoce neki zupcanik da preskoci. Od pribora i alata nema bukvalno nista sem stezne glave. Vlasnik trazi 900 evra za njega. Sta mislite vredi li to ili bolje dodati jos par stotina evra za neki iz rada sa makar osnovnim priborom?
 
@AcaOpel
Ako je strug bez ikakvog pribora i alata, što je i obično slučaj, iznos dodatnog ulaganja za sve to zavisi direktno od tvojih poslovnih planova.
Ako planiraš neke sitnije radove popravke poljoprivrednih mašina za sebe i poznanike, za početak bi mogao da se snabdeš sa osnovnim alatom za 100-300€.
Što se tiče tog struga, nije baš popularan radi kliznih ležajeva u vretenu. Ali to ne znači da ne može obaviti solidan posao, naravno, ne profesionalni.
Te potrebne popravke i preglede, mogao bi sam obaviti..
Mašina u takvom stanju po meni ne vredi više od 700€..
 
Mirosti, upravo tako kao sto kazes. Treba mi za ove nase seoske potrebe i masine. Nista specijalno. Obavezno bi mi trebala i lineta za njega i planska ploca i naravno nozevi i burgije. E sad ne znam pored toga koliko bi jos imao ulaganja. Nisam bas siguran da bi mogo sam da odradim preglede i popravke jer to nisam nikad ni gledao kako se radi. Osim tih kliznih lezajeva, koje uglavnom imaju ti stari strugovi, ima li jos neki izrazen nedostatak? Cena mi je primamljiva i bas se razmisljam sta da radim.
 
Nazad
Vrh