Alati i radionice

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
9.496
Lokacija
Srbobran
Ne znam da li već postoji ovakva ili slična tema, (tražio sam, al' nisam našao), pa ako je nema onda mislim da ne bi bilo loše da je imamo.

Svako od nas u svom traktoru, kombajnu i drugim mašinama, ima po koji ključ, klešta, šrafciger, čekić... A kod kuće se često nađe po koji komad ručnog električnog alata, npr. bušilice, testere... Oni umešniji već imaju mnogo više od alata, a o profesionalcima da i ne govorim.

Svedoci smo da se sada mogu naći razni alati po svakavim cenama pa čak i mizernim. Naravno i kvalitet je takav. Zato bi u ovoj temi mogli diskutovati o alatima, ručnim i onim malo većim, kako za profesionalce tako i za one koji bi ga retko koristili. Ovde bi mogli iznositi iskustva, preporuke i savete, koji bi bili od pomoći od nabavke pa do upotrebe pojedinih alata. Naravno, poželjno je što više slika da potkrepe diskusiju.

Kako su alati neizostavni inventar radionica, ovde možemo i o njima pričati. (Slike nekih radionica sam već video negde na forumu ali ne mogu sad da se setim u kojoj temi.)

Evo, i jedno konkretno pitanje. Hteo bih da kupim neka kvalitetnija klešta za papučice (stopice), na pijaci ih ima mali milion vrsta, al' većina ne vredi ništa. Ako neko ima neka baš dobra, mogao bi da mi kaže oznaku pa da znam šta da tražim.

BEZ ALATA NEMA ZANATA ! :ppozdrav:
 
problem kvalitetnog alata svi imamo, ali se sve opet svodi na novac jer kvalitet postoji, samo za njega treba mnogo vise ::novac::. postoje i nacini za puno jeftinije dolazenje do kvaliteta. ja sam na nekim otpadima dolazio do kvalitetnih kljuceva i alata koji su donoseni iz kasarni i vojnih radionica. tu je bio problem samo ko prvi cuje da je tako nesto stiglo, inace ako zakasnis biras izmedju 15,16 i 21,23. druga i malo skuplja varijanta su buvljaci gde se jos uvek provuce ponesto kvalitetno a to cak i onaj sto prodaje ne zna. zadnji put sam naleteo na dva srafcigera stara na kojima pise made in jugoslavija kvalitet ekstra a cena dz. treci nacin je recimo unior ili sl. ali je to najskuplje
 
@ dukej
Koristim uniorova klaesta za papucice do 6mm2.Postoje dva tipa klesta.Ona sa zaobljenim zljebovima za papucice,kojima je "mesto za kabel cevcica ( O ,kad se gleda iz profila ) i ona kojima je jedan zljeb malozaobljen
w1bgk8.jpg
a drugi poput slova M za tip papucica kojima je "ulaz" z kabel u obliku slova U.Klesta su placena nekih 1000 din pre par godina i vrede svaki din
 
Ova klešta nisu ni za k***c (pogotovo ako su ona tanja,pa se uvijaju kad se stisnu).
Čim nađem način da postavim sliku,pokazaću vam moja klešta za buksne od 35 e
 
Alata solidnog kvaliteta ima u Pančevu na buvljaku, donose Poljaci a cene su skroz OK.
 
ja sam pre par godina preko kataloske prodaje uzeo set gedora neke firme Phantom, za nekih, tadasnjih 70-tak evra. evo i dan danas se drze. snaperi nemaju lufta, ne preskacu. svi nastavci, izuzev jednog, su citavi. od elektricnog alata uglavnom koriastim one hobby varijante tipa einhel i oni se nisu lkose pokazali, ali samo za kucnu radinost. za ozbiljnije poslove,cini mi se da nisu dorasli
 
Kod kuće koristim profi alat BOSCH bušilica i velika brusilica,malu brusilicu isto profi AEG,
od ključeva original GEDORE stare 20 god i još uvek su kao nove a i viljuškaste i okaste ključeve takođe koristim GEDORE i Hazet.
Alat koji nosim u mašinama je hobi jer desi se da zaboravim ključ na krilu traktora ili na priključku pa je šteta gubiti kvalitetan alat :udri:
 
Mogu da vam kažem pošto sam potrošio stotinak raznim ručnih mašinica da ako vam treba nešto pouzdano a relativno jeftino to je Makita. Skoro se kod nas pojavio i Fein koji je nepoderiva varijanta napravljen za više generacija ali naravno skupo...
Ovo po pijacama, bušilice i brusilice za 1000-3000 din ne vredi ni tih para osim ako vam cilj nije da probušite stotinak rupa u drvetu.
Bosch i Aeg, kvalitet varira od dobrih do osrednjih mašina, malo je kocka kad kupuješ na šta ćeš da naidješ.
U zadnje vreme sam kupio nekoliko mašinica u Woby house, Womax ili tako nekako koje sasvim solidno rade, čak sam naišao da pod tom firmom mašinica koja je napravljena u Schepah-u. Ako kupujete jeftin alat Woby house je sasvim solidan izbor.
 
Za mene je UNIOR najbolji proizvodjac alata... Ali problem je sto ima mnogo kopija. Moja radionica je opremljena Uniorovim alatom koji je kupljen pre 15 godina u Poljskoj. Placen je ko ziva soda ali je stvarno kvalitet. Sto se tice elektricnih alata najvise imam boshovih aparata (brusilice, busilice, polirke, hoblerice). Trenutno radionicu snabdevam u Woby Housu, kvalitet im je solidan a ima i garanciju na elektricne proizvode...
A pre sam kao eksperiment kupio 2 brusilice na saboru za 1500 din. Jedna je crkla cim sam ukljucio (unutre sve delovi od plastike) a druga za divno cudo jos uvek radi. Isekla je metala, crepa ali ne mogu joj nista... :ppozdrav:
 
lakarije je napisao(la):
Ova klešta nisu ni za k***c (pogotovo ako su ona tanja,pa se uvijaju kad se stisnu).
Čim nađem način da postavim sliku,pokazaću vam moja klešta za buksne od 35 e
ova klesta su dosad upresovala na hiljade papucica od 1,5 do 4mm2, ponovo pisem da su unior i da nisam imao nijednu reklamaciju na posao koji sam obavio sa njima.Namenjo sam se i ja kojekakvih pijacnih varijanti slicne konstiucije i stvarno nisu nizasta, za vece kvadrature koristim hidraulicnu presu
 
sto se tice alata elektricnog pristalica sam starih poznatih marki , to su mercedesi u tu nema greske

recimo imam veliku brusilicu FLEX i od kako znam za sebe ona radi i radi , uz nju sam imao i B&D ali su mi je ukrali , skoro sam kao pojacajne kupio jednu METABO , isto prva liga alat

malih brusilica imam najmanje 5 komada , od toga jedno 3 profi a ono ostalo kupljeno u FISu sa 2 godine garancije i njih samo koristim kada se radi nesto krkansko , recimo sjecenje keramike , zida ili kada stavim celicnu cetku u nju i nesto odhrdjavam , tada je spalim za par sati i odnesem im na reklamaciju i samo kazem ''nesto nece'' odmah dobijem drugu i tako u krug :D

busilica imam isto podosta ali daleko najbolja od svih mi je METABO , regulacija brzine i upotrijebljene sile je fenomenalna a snaga 1010W :D , imam ih jos podosta i isti slucaj je kao sa malim brusilicama , garancija ovo ono ::svaka cast::
takodje imam i kvalitetnu stubnu busilicu koja je 56 godiste i bolja je od vecine novih

aparata za varenje imam 3-4 komada raznih snaga i dimenzija , njih sam sve radio sam sebi

u planu je i neki tokarski strug ako bude bilo srece (citaj para)

sto se tice kljuceva ima dosta kvalitetnih proizvodjaca ali vecinom sto kupujem novo kupujem MULLER profi , cijena opravdava kvalitet , od svog njihovog alata sto sam kupio stradala je samo jedna 19ka viljuskasta ali me ni ne cudi posto sam nagulio cijev na nju i potegao ::lose::

i ako naletim na pijacama ili vasarima kvalitetan polovan alat za malo para , to ne propustam ::namigivanje::
 
E da takvu Metabo sam i ja imao daje punih hiljadu vati snage na sto obrtaja, za bušenje gvoždja ubilo se, čak i za narezivanje navoja.
 
I ja sam imao jednu metabo bušilicu ali je stradala. Otišli su joj namotaji. Od alata koristim Unior extra i Unior LS. Čitav komplet Uniorovog alata je star 25 godina i dan danas služi jako dobro.
 
dzionik je napisao(la):
E da takvu Metabo sam i ja imao daje punih hiljadu vati snage na sto obrtaja, za bušenje gvoždja ubilo se, čak i za narezivanje navoja.

u tome i jeste caka kod metaba , imaju savrsenu elektroniku koja stiti uredjaj do te mjere da je skoro nemoguce unistiti :D
 
Nemam nista profi alata,za kucu imam sasvim dovoljno.Imam neku rusku busilicu cale je pre 20 i jace godina kupio od rusa i dan danas radi,brusilicu imam onu malu,ostale kljuceve imam ne markirane,nadje se po koji unior i to je to.Sve u svemu puno vise zavisi od majstora nego alata.
 
Meni je jedino garnitura vilastih ključeva UNIOR ostala od biznisa kad smo za kukuruz kupili 539... Traktor ni u dvorište nije ušao....
 
@KR
Jeste ali za profesionalce koji koriste svakodnevno,ali za amatere da preseku po koju cev,naostre raonike i sl gluposti ovo je sasvim dovoljno.Bolje u kuci imati komplet raznovrsnog alata nego npr samo 1 markiranu brusilicu.
 
Nazad
Vrh