Alati i radionice

@kiraj
Dok sam radio u nekadasnjem " gigantu" kablovske industrije, niko od starijih kolega nije ispitivao rotore.Uvek je bila prica da se nosi na neku masinu koja proizvodi el.mag.polje za ispitivanje rotora. Sa kolektorskim motorima sam se retko druzio al se secam da je prica uvek bila ako varnici puno, rotor.
Jedino sto mozda moze da utice su upravo ti tvoji radovi. Kolko se secam rotor mora biti idealno izblansiran a sa tvojim radovima je poprilicno ibacen iz "ose".
 
Hidraulična dizalica kada podigne lagano popušta. Gdje i šta bi trebalo zamjeniti da se to ne dešava. Ovakva (slika je s interneta):
366227.jpeg
 
Hidraulična dizalica kada podigne lagano popušta. Gdje i šta bi trebalo zamjeniti da se to ne dešava. Ovakva (slika je s interneta):
366227.jpeg
Ako već nisi, prvo proveri i po potrebi, nalij ulje do maximuma....
Drugo, mogućnost postoji da su gumeni elementi u njoj defektni,potrošeni,oštećeni, upitna je dostupnost istih i cena,pa samim tim i isplativost reparacije....
Ja sam više hid. dizalica "vratio u život" ali su mi i delovi i njihova cena bili i više nego prihvatljivi...
 
Ma dizalica je jeftino kupljena na buvljaku. Nije kinez nego neka dobra stara škola, nosivosti 12 tona (ovu sam stavio samo za primjer). Nalio sam friško ulje (hidraol 46). U principu služi svrsi (podignem traktor i poduprem ga s nečim da ne stoji na dizalici) ali bih pokušao ju srediti ako ide.
 
Varstroj sa trafoom ili inverterski? Napon između elektrode i mase, kod trafo aparata je oko 50V i to zna opasno dobro da prodrma ali teško može da ubije.
Treba voditi računa da ne držite u jednu ruku golu masu a u drugu elektrodu ako vam rukohvat nije dobro izolovan. Napon između mase, ekektrode ili kućišta aparata i zemlje ne sme da se pojavljuje. Aparat treba uvek uključiti u utičnicu sa dobrim uzemljenjem. Najopasnije je ako napon 220V probija prema zemlji, zato strogo treba voditi računa o uzemljenju. Čak bi trebalo poštovati i pravilo da je faza u utičnici uvek levo, jer tako faza kroz aparat prolazi bezbednijim putem.
Sve to kod CO2 aparata treba poštovati mnogo više i uvek imati na umu da je uzemljenje obavezno. Jer kod CO2 aparata često dolazite u direktan kontakt sa žicom za varenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Svi ti monofazni "co2" aparati što idu na monofaznu struju su pljuckavci. Bez uvrede za vlasnike istih.



Nego, gde nam Lovac Luka nestao. Baš mi nedostaju njegovi postovi. Sve sumorno bez njega.
 
Možeš li to malo detaljnije pojasniti?
Jednofazni utikač mogu utaknuti u utičnicu na 2 načina. Imam talijanski bojler (Sime) s jednofaznim priključkom. Kod njega je bitno da faza dođe na pravu stranu, inače ne radi. Zato sam morao obilježiti fednu stranu na utičnici i na utikaču.
Jel na tvorničkom utikaću obilježeno koja je lijeva strana? Ako je označena, kako to prepoznati?

I neke nove brand name veš mašine, digitalne, neće da startuju ako im u utičnici ne dolazi faza levo i ako utičnica nema uzemljenja.
Svaki uređaj koji ima utikač/viljušku pod 90stepeni treba mu dovesti fazu levo zbog sigurnosti. Jer tako faza, npr kod električnog šporeta i frižidera, uvek ide prvo u prekidače pa termostat a onda u grejač. Ako se uključi naopako, faza ostaje u motoru/grejaču i kada je uređaj ugašen na termostat ili dugme. Kod veš mašine to može biti opasno kada se vadi mokar veš a grejač je naprso.
Ako primetite da vam na električnom šporetu tinjalica svetli(prigušeno) iako je šporet na dugmetu ugašen, onda treba okrenuti utikač u utičnici i ona će se potpuno ugasiti.
Skoro sam gledao šemu koja dolazi uz neku Tursku utičnicu, na njoj je nacrtana faza desno što nije dobro. Naravno i ta utičnica je nula od kvaliteta. Ništa bez Nopala.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Svi ti monofazni "co2" aparati što idu na monofaznu struju su pljuckavci. Bez uvrede za vlasnike istih.



Nego, gde nam Lovac Luka nestao. Baš mi nedostaju njegovi postovi. Sve sumorno bez njega.
Nisi u pravu,imam einhell-ov co2 aparat,negde 90-tih donet iz Nemacke,vari odlicno,naravno vari do lim 3mm za preko toga je slab.
 
Nisi u pravu,imam einhell-ov co2 aparat,negde 90-tih donet iz Nemacke,vari odlicno,naravno vari do lim 3mm za preko toga je slab.

To je igracka , nisu pravljeni CO2 samo za limare , klasicni 3-fazni CO2 tek su startali sa 250A ali ne ono pise na tarabi.

- - - - - - - - - -

Probaj inverter kemppi minarcmig 200 pa ces promeniti misljenje

I taj ti je igracka , pogledaj intermitencu za 100%.
 
Nazad
Vrh