Alati i radionice

Ljudi, citah ovaj zadnji post od 'LovcaLuke' i nemogu da se otmem utisku da je ovo nesto najace sto sam procitao na ovom forumu.
Da postoji mogucnost, pritisnuo bih dugme 'zahvali se' najmanje pet puta.
Cist hedonizam i cisti humor, protkan vrhunskim tehnickim znanjem, neophodnim da se prezivi posle nuklearnog rata..
Taj kovac je univerzalni genericki lik koga su imala samo retka sela(ili predgradja), obavezno skolovan po Svapski, ali toliko markantan da je za decu ostajao nezaboravan za ceo zivot..
Slanina se pece na zaru ili vatri od koje bi po recima danasnjih strucnjaka kancer dobili i umrli u roku od odmah, ali tada nije bilo sanse jer su umirali od ciste starosti.
Svi poslovi su bili neka vrsta igre(ali nema sanse da bi to neko priznao), danasnje 'majstorsko' papreno naplacivanje i deranje nije postojalo, novac se nije jurio, bilo je sramota biti tajkun..
I naravno, kad si decak od 11 godina, radoznao i bezbrizan maksimalno, ovo ne zaboravljas nikada..
A tek kad ti iz nevezuse da grumen karbita I konzervu od farbe
Sva USTA se osuse od pljuvanja u karbit!!
A ono gruva ko top!!!!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Jel zna Neko gde ima da se kupi KARBIT!!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
I kod mene se zvao karabit.
Inace to je kalcijum karbid, a krec je kalcijum karbonat. Dobija se suvom destilacijom kreca.
Kada se izlozi vodi, stvara se gas acetilen.
 
Ja tog kabita imam bocama pa za novu godinu i božić namuzem malo u najlon kese al samo male od dve kile. pa kako to gruva, ko haubica jednom mal ne ogluvi od zaj "bancije,bio džak od veštaka,a društvo daj pa daj reko to je puno, no iz radonalosti popustim im ,napunimo i odemo malo dalje od kuća, bio sneg neka njiva ljudi navezli 5-6 kola kuruzovine u kupu,aj reko tu cemo ,stavim džak a kraj njega stavim petardu da ga aktivira pa gas iza kupe da se sakrijemo kad je to opalilo na jedno uvo nisam čuo sat vremena a kupa se razletela do pola od detonacije , od oda samo male kese.
 
Ja tog kabita imam bocama pa za novu godinu i božić namuzem malo u najlon kese al samo male od dve kile. pa kako to gruva, ko haubica jednom mal ne ogluvi od zaj "bancije,bio džak od veštaka,a društvo daj pa daj reko to je puno, no iz radonalosti popustim im ,napunimo i odemo malo dalje od kuća, bio sneg neka njiva ljudi navezli 5-6 kola kuruzovine u kupu,aj reko tu cemo ,stavim džak a kraj njega stavim petardu da ga aktivira pa gas iza kupe da se sakrijemo kad je to opalilo na jedno uvo nisam čuo sat vremena a kupa se razletela do pola od detonacije , od oda samo male kese.
Gde punis boce kabitom da i ja kupim malo,nisam znao da ga pakuju i tako?
 
Mislis na Acetilen?Pucam i ja ali punim kese za zamrzivac i mora pola sa kiseonikom to kad zvizne oma iskoci osigurac na trafou :haha:....A dzak smo punili onaj od smeca,i metli pod cupriju,detonacija hmmm,nista pametno,radio staklorezac dva dana po komsiluku :haha:...
 
Pa acetilen kad kupuješ il menjaš boce u bocama za autogeno odnosno jedna je to kabitni gas acetilen, druga kiseonik pa malo acetilena dve tri sekunde onda ga nafilaš sa kiseonikom , zavežeš i samo ti fali petarda da to aktiviraš da ti neopali u ruci.

- - - - - - - - - -

Mislis na Acetilen?Pucam i ja ali punim kese za zamrzivac i mora pola sa kiseonikom to kad zvizne oma iskoci osigurac na trafou :haha:....A dzak smo punili onaj od smeca,i metli pod cupriju,detonacija hmmm,nista pametno,radio staklorezac dva dana po komsiluku :haha:...
Pa gde medju kuće da to opali, dobro nije nekog staklo iseklo.
 
Može neki mašinac da mi objasni razumljiv jezikom šta znači kod nareznica fini navoj?
Recimo ima
12x1,5
12x1,25
fini navoj 12x1,5
U čemu je razlika prvog i trećeg
 


Evo mog karabita koji cuvam u nafti

- - - - - - - - - -


A evo i mojih kabitnih(ovde sam cuo da se tako zovu)boca pored boce sa co2 gasom
 
Po standardu za metricki navoj postoji standardni(normalni) korak i sitni korak(koji se nekada nazivao fini).
Nema razlike izmedju prvog i treceg(iako pise fini).
 
Ja sam cuo u firmi od nekog PAPAN-a izraz GUSTI navoj (sitni fini) a pitam ga rodjo koji je RETKI kaze onaj u shrafshtock-u

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Mašinci kod ručnog urezivanja navoja jel mora set od tri ureznice ili je dovoljna ona jedna iz seta (mada mislim da služi da se "pročisti" navoj)?
 
Nazad
Vrh