Alati i radionice

Iskustva?
50e9466ae0d4114d6aa4773ddf5b359e.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
Iskru je kupio KINEZ isti onaj WOBI HAUS mslm matrix gmbh ili tako neki
Drugar kupio veliku brusilicu 230mm 10-11000din toliko I vredi, sva nikakva nemoze da pridje onoj staroj SAMO ZA INDUSRTISKO UPORABO

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Kinez je kupio samo ime, a fabriku je uzeo Svajcarski Perles, i tamo se i dalje rade brusilice i busilice u kvalitetu ali pod Perlesovim imenom. Imam takvu veliku brusilicu vec 10 godina.
Ovo sa slike gore je teski bofl.
 
Da to je REL i TIG 250A 380V ;probaću da se čujem sa njima.

- - - - - - - - - -

Pa sa početka problema mogao je 5-6 elektroda da povuče pa da stane ili ako stoji malo duže u "leru"sad baš zeza ;i mislim da je neka glupost gledali smo unutra ali jadac nemoš pronaći .
 
nemoj da cekas da ces ovaj aparaat da popravis u ovlascenom sevisu za 20,30 eu,nuisam hteo da komentarisem,ali ne znam ako je ne daj boze pukla ploca,vise ti se isplati da kupis drugi polovan,nego tu plocu da ti zamene..a i kad nazoves servis,obicno svi kazu da je to vec staro...ako se ne snadjes,kontaktiraj me,dacu ti brioj od majstora iz Debeljace,koji meni popravlja aparate,i invertore,dosad se nije desilo da nesto nije mogao da popravi...a jako je povoljan a cenama
 
To verovatno dobar elektronicar popravi.
Moj co2 je nesto prespojio u elektronici pa mi pali sklopku odma ali sam mu pronaso sistem dok neodnesem tv majstoru.
 
Kinez je kupio samo ime, a fabriku je uzeo Svajcarski Perles, i tamo se i dalje rade brusilice i busilice u kvalitetu ali pod Perlesovim imenom. Imam takvu veliku brusilicu vec 10 godina.
Ovo sa slike gore je teski bofl.
E taj BOFL je ISKRA, postojala je I ISKRA ERO dobra bila a ISKRA je radila po licenci PERLES a zadnju perles 230mm sam kupio u MERKUR Novi sad oko 120e I dobra je bila al mi je ukrali

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Naravno račun ko na takmičenju.Mada malo šale nije na odmet ,smanjilo se varenje sad se prave bolje mašine i orudja pa se manje i lomi.
 
Al stvarno kad upalis STARU MRCINU pa ima onaj zvuk dok vari ono da rezi I rze to je uzitak a on bekon 110-130kg kablovi ko palac debeli a jos ona rucka odozgo da stelujes struju, grebenjak kao za elektricnu stolicu to su chari trafoa!!! A ako ga "NAMUNJIS" do BALCAKA iskacu I oni veliki nozasti osiguraci one 3 faze u satu za struju moras namotati elektrode na njih, a u one male ekser majka
Tako je nekad jedan stari rodjak zavarivao,inace je bio kovac-potkivac Bravar mehanicar, a brava na vratima od kovacnice iskovana ima patent kluc da odvrne vijak kojim se zakljucavaju vrata, slicno kao lopov sraf na tocku od auta ali jos sakriven u cauru da nemozes klestima
kovacnica nikad okrecena a unutra sve zanimljive stvari vatra nakovanj cekici ona busilica stubna na slaninu, tocilo na slaninu ono sto ima korito za vodu, vinta dizalica, mehanicki cekic AYAX, mehovi I ventilatori, kljesta jedno 2m niz, neke pra stare brusilice, mengele, I jedan stari SHVAJS APARAT RADE KONCAR na 4 tocka neke imt SMB boje klesta za elektrodu BAKELIT braon, a za masu stegica, elektrode debele 5_8mmmogao bi u pile na mesto raznja staviti a neki stari orman pun burgija ureznica nareznica turpija,
Uvek polu mrak, mirisi cjumur nikad koks, cjumur I kukuruz u zrnu, tu se pekla I slanina za frustuk, dole po patosu sve opusci naj gore krdze VIKEND, VEK, MORAVA, na zidu majstorsko pismo I poster VESNE ZMIJANAC 1983g al je bila ribetina!!!
Naravno TITINA slika kako radi na strugu, I jos neki natpis na NJEMACKOM gotic slova ostao od prvobitnog vlasnika radnje ispred dvoriste od zutih cigala, prozori na kuci KAKI boja govno zuta, kapija drvena u istoj nijansi podbocena nekom bagrencinom stupcem nekim,
Shupa pored kovacnice I pod njom uvek MAJMUNSKO OSTRVO 2-3 seljaka drze miting dok cekaju red
Majstor mrga 185cm 120kg crn ko ugalj oni Hitler brcici na desnoj ruci ima samo mali I do mali prst posledica ZMAJa nosenog, ali mu ne smeta da uhvati cekic ili drugi alat jak kao stena nema vrat, uvek kacket na glavi onaj somotni kao Paja u kamiondzijama samo izbusen od varnica, a onaj panj na kom je nakovanj mislim da je bio star jos kad je SHVABA ucio zanat dobio neku patinu, na nakovnju glava zmaja neki zig i pise 120kg
A jos stara legenda da nakovanj kuje 9 kovaca u noci punog meseca I da u njega ukivaju meteorsko gvozdje, a ZMAJ na njemu!!
A oni neki kontra sekaci sto se zaglave u onu kvadratnu rupu u nakovnju,
U malo da zaboravim razbacanih I poderanih potkovica do volje a u cosku radionice KARBITARA autogeni aparat na karbit, najvise lici na ATOMSKU BOMBU glomazno misticno I'ma neke pozorcice neke slavine satove bas onako do jaja za klince
Dodjes tamo a majstor uvek bosonog u klompama I leti I zimi, nesto vari pa ti kaze dofati zica iz ormana a onaj trafo rze, uzmi I naocare da gledas i kecelju da ne izgoris! A naocare kao iz filma putovanje u buducnost aluminijumske okrugle one za varenje I crna I bela stakla a guma na njima crveno crna, jos ti vikne pozuri sa zicama(elektrode) PLIVA PLUZINE
a ti mozda 6_12g sve te vuce da te nauci da SHVAJSUJES!!!!! Bas je bilo MOCJNO u kovacnici
A ispred bio neki geleder za vezivanje konja I neka klocna da konj stavi nogu da turpija kopito!!!
A tek gledanje kako potkiva tacno me vrati u detinjstvo

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ljudi, citah ovaj zadnji post od 'LovcaLuke' i nemogu da se otmem utisku da je ovo nesto najace sto sam procitao na ovom forumu.
Da postoji mogucnost, pritisnuo bih dugme 'zahvali se' najmanje pet puta.
Cist hedonizam i cisti humor, protkan vrhunskim tehnickim znanjem, neophodnim da se prezivi posle nuklearnog rata..
Taj kovac je univerzalni genericki lik koga su imala samo retka sela(ili predgradja), obavezno skolovan po Svapski, ali toliko markantan da je za decu ostajao nezaboravan za ceo zivot..
Slanina se pece na zaru ili vatri od koje bi po recima danasnjih strucnjaka kancer dobili i umrli u roku od odmah, ali tada nije bilo sanse jer su umirali od ciste starosti.
Svi poslovi su bili neka vrsta igre(ali nema sanse da bi to neko priznao), danasnje 'majstorsko' papreno naplacivanje i deranje nije postojalo, novac se nije jurio, bilo je sramota biti tajkun..
I naravno, kad si decak od 11 godina, radoznao i bezbrizan maksimalno, ovo ne zaboravljas nikada..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh