Alati i radionice

Da, seče se polako kružni var, pa se izvuče gornji deo iz donjeg.
Je sam nekada ove prepravke radio serijski.
Dan-danas koristim ovakav kompresor u radionici..
 
Planirao sam da pravim to ali nikako da uhvatim vremena.
Nadam se pomoci od tebe kolega kada budem stupio u taj poduhvat
Vidim da si veliki profesionalac u svom poslu

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
I mene to zanima. Imam jedan kompresor od frižidera, nisam sa njim ništa duvao ali sam ga čisto isprobao da vidim da li radi. Na jednoj cevčici uvlači vazduh a na drugoj izduvava. Nisam nikad video unutrašnjost takvog kompresora, ali sad iz ove priče pretpostavljam da taj uvučeni vazduh ide kroz ulje u kompresor koji se kupa u ulju? (Jel tako? Il' sam lupio? ::sramota:: )

Ima li kakav klip na youtube o toj prepravci?
 
Nema problema, vodicu vas kroz postupak "step-by-step":osmeh:
Dakle, kada otvorite kompresor, skidate gornji deo limarije na kome je izlazna bakrena cev koja ide sa glave malog kompresora.
Na glavi tog malog kompresora je obicno samo rupica kroz koju se usisava freon i ulje. U tu rupicu se uvuce plasticno crevce koje se izvuče napolje kroz gornji poklopac(predhodno se izbuši otvor fi:cool:.

Ja sam nekada skidao i glave tih kompresora radi nekih modifikacija, ali sada preporucujem da se prvo proveri dali kompresor radi i nabija pritisak, pa tek onda počne otvaranje radi sredjivanja usisa.

Ko nema automat za start motora, imam rešenje i za to. Koristi se brava iz auta. Ja sam nekada koristio Zastavine(fića, stojadin itd).
Taj motor ima glavni namotaj za rad i pomoćni namotaj za start. Početni polovi oba namotaja su povezani(donja iglica).
Da bi se odredilo koji je glavni a koji pomoćni namotaj, treba malo znanja elektrike i unimer. Glavni namotaj ima dosta manji otpor(oko 20oma), a pomocni je oko 50oma.

Povezivanje na bravu od auta ću vam objasniti kada dođete do faze povezivanja. :osmeh:
 
Slikaću sutra unutrašnjost tih kompresora i delove....
Razvalim godišnje nekoliko komada, zbog bakra....:osmeh:
Ja nikada nisam uradio taj postupak o kome kolega Mirosti priča, radi kompresor i ovako bez problema...
Koristim za sve namene i jednom mesečno njime duvam vazduh u bocu od hidrofora, ne tera ulje na cevčicu uopšte...
A napravio sam par komada i komšijama, jedan je čak uspeo da napumpa zadnju gumu na IMT 533 do eksplozije !!!
Eksplodirala !!!
Pametnjaković ostavio da se pumpa bez nadzora, i izašao na sokak da bistri dnevnu politiku s komšijama (među kojima sam bio i ja), i odjedared BUUUUUMMMM !!!
Prvo nismo skontali šta je eksplodiralo, A NIJE NI ON, i odjedared otrča u pravcu kuće a mi za njim...
Onda smo videli o čemu se radi, guma se rascvetala i nije joj bilo spasa...
Pokušavao on u sopstvenoj režiji da je osposobi, nekakvim "bajlazima" i sl, ali ubrzo osavanula nova spoljašnja guma na Fergusonu...
Nikada više nije ostavio kompresor bez nadzora....:haha:
 
Kako ga koristis u radionici? Jel si mu ugradio bocu? Ja imam dva komada isprobao i drukaju, ali mi zvrje tako u garazi.

Da, imam bocu. To mi sve stoji obešeno na zidu iznad radnog stola, tako da ne zauzima prostor.
Ranije sam koristio dva komada u bateriji pa sam čak radio i manje farbarske zahvate.
Bez problema sam više puta pumpao gumu 16.9-28..
Koristim pritisak oko 20 bara, pošto tako imam duplo više vazduha.
Ja koristim kompresore od većih zamrzivača(410l).
Rođaku sam nekada preradio jedan kompresor od hladnjače, trofazni.
Tek, taj radi za sve pare..
 
Zbog iskorisćenja stare radionice za kotlarnicu, pa sad imam kotlarnicu od 60m2
morao sam da se selim, opet struja, svetla kapije jos da se spoji grejanje i uradi plafon i bice
Sinoc sam završio prednju kapiju, radionica je sad 12x7m
Visoki deo je 7x7na visinu 3,3m prolazno kapije na obe strane
A niski deo 5x7 visina 2,5 na zalost ima betonsku ploču na plafonu
U niski deo su stale stacionirane masine, ako Bog da uskoro strug i glodalica
A u planu je i nastresnica ispred radionice 7x12m na visinu 5m zbog kamiona pa bih je onda polako zatvarao okolo
d590cacccf3a1b082da058b35d033551.jpg
82cc5774cb06e1593c0df7264f2dfd02.jpg
ab0d43a6f4cb9685baddf3dc550cfa96.jpg


Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
@Dobrinčan ako imas neke gedore u kvalitetu mogu i te. Ali najbolje da uzmes kovane gedore.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Aha,okej potrazicu nesto kvalitetnije. Nego sto se kocke tice tu nema nikakve razlike izmedju klasicnih gedora i ovih namenjenih za pistolj?
 
Ostajete uskraćeni za "pogled u unutrašnjost" jednog kompresora za rashladni uređaj, jer sam, izgleda, uglavnom, uvaljao kroz trampu s Ciganima-gvožđarima za plastične vangle i korita...Imam neke delove, i sav bakar je u jednoj kanti, ali nedostaje dosta delova, a najslikovitija bi bila direktna fotografija unutrašnjosti, čim se iseče poklopac brusilicom i otvori...
Elem, evo mog kompresora, nisam ga otvarao, ali sam jednom istočio trafo ulje iz njega, pa nalio naftu unutra, promućkao, pa opet istočio, i nalio proceđeno trafo ulje natrag... Kažu da najčešće crke od opiljaka, kada napravi kratak spoj... Spojio žice u kućištu, da imitira prekidač, direktno povezao glavni vod starim kablom od radio aparata, otvorio cevčice za ulaz i izlaz vazduha, povezao na izduvnu cevčicu "pištolj" s manometrom, i tako radi već dugi niz godina...
Nije nikada ni štucnuo, jedino ga u hladnim zimskim danima unosim u toplo, jer ulje toliko zgusne da ne može pokrenuti motor...
Priznajem da ne znam o kakvim se preinakama radi, iz priče kolege Mirosti-ja...
Kod mene nisu trebale, zaista i ovako odlično radi, a bukvalno svakodnevno se koristi...

20181123-095626.jpg
 
Nazad
Vrh