Alati i radionice

Mali zavrtač ali zajeban :osmeh:

xtczao3.jpg


I pored bušenja rupe, pukne šraf (6mm).
 
Dobar kvalitet. Kupim sraf M10 8.8 kvalitet a on ako ga zategnem jace neretko proslajfuje:sjasi:. Zato stalno trazim i skidam sa vozila one predjasnje, iz Titinog vremena, dok je gvozdje bilo gvozdje.
 
Gde god da vidim na najlonima srafove FVG crne tj. niklovane kupujem ih bez razmisljanja pa neka stoje u rezervi. Takav se kvalitet vise ne pravi.
 
Imam i dobavljaca iz Kv koji je izgleda sklonio nesto srafova kada je fabrika propadala. A za ove iz Pozege nisam siguran da li imaju srafove iz fabrike vagona.
 
Danas tata za 2000 dinara kupio 2 kamionske dizalice.
Jedna je 10-15tona (nisam siguran) i ispravna je, ali treba malo ispolirati klip u gornjoj zoni i zameniti ulje. Zanimljivo da mali klip u koji ide poluga ima unutra feder koji sam vraca klip u gornji polozaj.
E druga je dizalica Sloga Nova Varos. 30 tona, ali je zaglavila u gornjem polozaju. Izgleda bas lepo. Farba nije izguljena, ima skoro celu ciavu nalepnicu i vidi se da nije puno radila, ali eto iz nekog razlga je zakovala i nece da se vrati klip nkako. Moram je rastaviti i pokusati da je osposoim. Ako je popravim, bice mnogo veselo. Taman da opremim oba kamiona sa sposobnim dizalicama:osmeh:
 
Evo ja ponovo dobio kljuc na poklon. Ovoga puta okasti 8-9 (bas mi je hvalio) i dobro je ocuvan, a i deluje kvalitetno. Jes da nije sa foruma, ali poklonjenom konju se u zube ne gleda.:osmeh:
 
Verovatno ne plače. Onaj ko takav alat voli on ga i čuva.
Uglavnom se bratija obezbedi alatom čišćenjem kojekakvih šupa i starih radionica. Ne znaju ljudi šta imaju pa prodaju u gvožđe ili bace u otpad. Još i časte kada im neko oslobodi prostor.
 
Pricao mi rodjak koji je vozio kamion gradske cistoce u BG-u sta sve moze da se nadje pored kontejnera i u kontejnerima. To je cudo neko. Kaze oni cigani sto se voze na kamionu kao da imaju njuh za te stvari, a ne mrzi ih da ceprkaju pa su nalazili svasta. Rcimo kompletna gedora iliti set nasadnih kljuceva, znaci komplet. Onda ispravan televizor i kompletan menjac od jugica i jos dosta stvari koje nekom nisu trebale, a opet nekom drugom puno znace.
 
Matić je u pravu...
Ciganija skuplja "stari otpad" "sekundarne sirovine","sve što Vam je staro i ne treba Vam", pa dok jedan dogovara s gazdom, druga dvojica "razgledaju" avliju, i merkaju i pajaju sve šta dohvate...
Gomila primera kod mene u malom selu sa 32 kuće...
Sad kada viču, "brojleri, 'kumulatori, radijatori", svi trče i zatvaraju kapije, puštaju kerove i svak' ih dobro isprati pogledom dok ne izmaknu niz ulicu...
 
90% alata koji je po pijacama i buvljacima je od preko.Da li je tamo kupljen ,ukraden ili dobiven samo da bi isprznili neki prostor ,ne znam .Verovatno ima sve tri varijante.
 
Ma odrađen je 100% gde i kako to ne znam,vidi se da onaj ko ga prodaje nema pojma šta prodaje.Ajde da su samo klešta bila tu nego i stara kovačka vatra koja radi na remen,set glodala,turpije aznih oblika i za razne materijale,ali meni trebala samo klešta jer sam skoro imao potrebu za njima i napatio se sa nekim Knipex,hoće šaku da polome dok preseku žicu,a ove Gedore rade baš onako kako treba dišu ali stežu,nema napora u šaci ni malo.
 
Moguće su svakakve varijante, često se desi da udovice majstora rasprodaju budzašto celu radionicu samo da oslobode i rasčiste prostor, ukoliko nema nekog da to nasledi ili koristi. Meni je pokojni deda bio kovač, i otac je. Posle dedine smrti baba je ciganima dala staru bor mašinu, tri rame od bicikla, i nekoliko gvozdenih masivnih ukrasnih konstrukcija od parkovskih klupa. Ćale kad je čuo šta je uradila mal se nije šlogiro, al' proš'o voz (pre 35 god. :osmeh:). Njoj je to smetalo, i kad je videla ove da prolaze ulicom samo ih je pozvala i oni su sve pokupili.
 
Nazad
Vrh