Alati i radionice

Svako ima pozitivna i negativna iskustva kao i mišljenja.

Imas makite koje su radjene u Japanu ali imas i one u Rumuniji , moguce imaju jos ponegdje pogone.

Nesto kao i SKF lezaji , one koje se mogu kupiti ovdje su pravljeni u Italiji su smece , zato se ovdje pocelo masovno trositi japanci NTN ,Koyo koji su u istom cjenovnom razredu.

- - - - - - - - - -

Ja sam upravo pazario preko limunda po preporuci člana vladj neki alat između ostalog i jednu staru brusilicu Iskru od 24000W pa sad rizikovao jesam a da li će vredeti će vidimo...


Bacen novac, vrlo teska i vrlo pogubna za ruke zbog vibracija.
 
Cestitam na kupovini. Prodavac je korektan, uzimao sam ranije dosta alata od njega. Imam slicnu Iskru 2500W od 8500 obrtaja. Jedina zamerka je tezina. Jer je masivne konstrukcije i pravljena je da traje. Ima snage na pretek. To se ne unistava tako lako. Pre bilo kakvog ozbiljnijeg posla OBAVEZNO namontiraj zastitnik. Ako se ne ljutis postavicu sliku brusilice koje si pazario. :ppozdrav:Nije te tesko pronaci jer sam stalno u rubrici "masine i alati".



originalslika-velika-pro.jpg
 
Valjda 2400W sunce mu poljubim...

Imam takvu, mislim da je starija od mene (ja sam 85 godiste). S njom vecinom brusim deblje komade zeljeza i ako bas moram rezem nesto. Kupili smo ju polovnu i nismo dobili stitnik nikakav. Brusilica nema meki start a naradila se prije rata kod komsije bravara i to dosta. Dosta se otima i s njom ne volim raditi. Kad ju netko dodje posuditi obavezno napomenem da ona ne oprasta greske i da treba s njom pazljivo raditi. Kad god su ju vracali ljudi su samo rekli da ju vise nece posudjivati jer je stvarno zivotinja od alata.

Jako kvalitetan stroj, po nasem iskustvu nepoderiv. Samo jako oprezan budi s njom i sve ce biti OK.
 
Ja znam jednom koji je skinu zastitu , sjekao beton , pukla sajba , polomila obje kosti na ruci , sreca nije ga pogodila u glavu jer mu ne bi trebao gips na ruci 2 mjeseca.
 
"E"...Japan
"R"...Romania
"G"...England/UK
"A"...USA
"Y" Kina
"K" Kina

Noviji modeli makitinog alata ,na librici imaju slovo .Po njemu se zna zemlja u kojoj je alat proizveden.
Mala i velika brusilica koje sam pre par godina kupio su proizvedene u Rumuniji.
Ova mašina je proizvedena u Kini.
f448a96f04ac006bc3a0e15042b598a5.jpg
 
Ja znam jednom koji je skinu zastitu , sjekao beton , pukla sajba , polomila obje kosti na ruci , sreca nije ga pogodila u glavu jer mu ne bi trebao gips na ruci 2 mjeseca.

Znam ja ja ko puno bisera... Bilo je likova koji su na brusilicu stavljali sajbe od kruzne pile pa rezali neke letve pa kad je skocila u rame, onda su krivi svi samo ne on... Nas clan zombie666 je namontirao na brusilicu vodilicu od motorke i misli da je napravio pravu stvar ali ja takve "marifetluke" ne podrzavam niti naj manje.

Ja na svim malim brusilicama (tri komada) imam zastite i nikad mi ni ne pada na pamet da ih skidam. Za veliku da negdje nadjem na buvljaku kupio bih sigurno i namontirao samo sto se to kod nas bas i ne nadje lako a i ne koristim ju za rezanje mozda jednom u 2 godine, samo brusim s njom jer se iskreno bojim te brusilice...
 
Novije brusilice te snage su tri puta lakse i upola manje i nekoliko puta bolje balansirane.

I tri puta manje traju. Cinjenica je da sav elektro alat starije generacije ima mnogo duzi vek trajanja nego ove nove "plasticne" masine. Moju ne prodajem da bih je hvalio. A oni koji je imaju znaju da nisam slagao ni za tezinu, ni za snagu prilikom secenja, a ni za vek trajanja. Necu ulaziti u dalju raspravu na ovu temu. :ppozdrav:
 
skupo je,novi alat je po toj ceni u rangu makite ili boš

http://www.winwin.rs/makita-ugaona-b...0-1153739.html
I meni se cini da je onaj HILTI skup, ali opet razmisljam to je ipak 1400 W i uvezeno iz Svajcarske, a ova Makita kod nas samo 720 W i ko zna gde je proizvedena cim je zavrsila na nase trziste. Resio sam da uzmem neku polovnu, ali sa pedigreom i preko 1000 W. Juce i danas sam bas radio sa nekom "no name" od 600 W i nije to rad nego mucenje. Videcu, mozda ispadne nesto povoljnije, a kvalitetno.
 
I tri puta manje traju. Cinjenica je da sav elektro alat starije generacije ima mnogo duzi vek trajanja nego ove nove "plasticne" masine. Moju ne prodajem da bih je hvalio. A oni koji je imaju znaju da nisam slagao ni za tezinu, ni za snagu prilikom secenja, a ni za vek trajanja. Necu ulaziti u dalju raspravu na ovu temu. :ppozdrav:

Kako ih nisam koristio nesto previse , kolega ih je poslao na otpad do sada mozda i 20komada, od toga 5-6 makita. Po njegov rang listi je makita najbolja onda plavi bos , stare iskre su tek na 3 ili 4 mjestu. Inace je znao sa makitom sjeci non stop po 5-6 sati. Plocevine 6 metara duzine 10mm debljine, brusne ploce kupuje na kutije:)
 
Znam ja ja ko puno bisera... Bilo je likova koji su na brusilicu stavljali sajbe od kruzne pile pa rezali neke letve pa kad je skocila u rame, onda su krivi svi samo ne on... Nas clan zombie666 je namontirao na brusilicu vodilicu od motorke i misli da je napravio pravu stvar ali ja takve "marifetluke" ne podrzavam niti naj manje.

Ja na svim malim brusilicama (tri komada) imam zastite i nikad mi ni ne pada na pamet da ih skidam. Za veliku da negdje nadjem na buvljaku kupio bih sigurno i namontirao samo sto se to kod nas bas i ne nadje lako a i ne koristim ju za rezanje mozda jednom u 2 godine, samo brusim s njom jer se iskreno bojim te brusilice...
Ja za svoju veliku brusilicu nikako da nađem odgovarajući štitnik, a zatreba mi često kad treba isjeći nešto deblje.

Forumaši su je idenifikovali kao makitu i uvijek bojim da će neko nastradati ako je uzme dok nisam tu.
Nedavno na pijaci nađem kod jednog čovjeka desetak štitnika za bosch brusilice 230 mm, ali sve sa nekom malom šelnom od 60-70 mm. Na ovoj je 90 mm, koga god pitam kaže da nije vidio nikad takvu. Po svoj prilici moraću nabaviti jedan tako manji pa isjeći i navariti veći prsten.
 
Imam i ja isti problem na mojoj Hilti velikoj brusilici. Prsten je tacno 90mm i nisam nasao originalni nego sam uzeo manji, malo ga razvukao i navario parce koje je falilo. sada sljaka. A sto se tice aparata za varenje cudi me da niko do sada nije spomenuo Alfa in invertore koji su se pokazali fenomenalno. Imam i u firmi jedan koji non stop radi i majstori su prezadovoljni njime.
 
Znate li neku radnju koja prodaje srafove sa sitnim navojima(i odgovarajuce matice), npr M16, M18...., na komad. U Vs gvozdjare ne drze ovu robu, a preko interneta nalazim samo one koje bi prodale na kutiju. :sta:
 
Nazad
Vrh