Alati i radionice

Jel ima neko od vas kombinovani aparat kzubr znači elektro + co2 kolega je uzeo novi,i sad ga interesuje da li je normalno da kad se pusti dugme za varenje na pištolju,žica stane odmah a gas stane za 2 sekunde,tj. tek za 2 sekunde se čuje relej i isključi ventil za gas,da li je to normalno za elektro ventile,ili nije,ja imam na svom aparatu mehanički ventil za gas,pa nisaam baš upućen u ovu tematiku.
 
drage kolege nadam se da je ovde mesto za ovo pitanje gd i kako se može pronaci literatura ili ako neko ima da ubaci kako se razvrstavaju elektrode po oznakama koja za sta služi oznake i o varenju matrijala raznog da se procita ali ozbiljno stivo malo hocu da skupim o tome znaje da nemam samo osnovno neznanje priuceno.::sramota::::pomoc:;
 
Verujem da neko od iskusnijih kolega ima neko stivo a sigurno i znanje pa da nam neke stvari moze razjasniti. Za pocetak mozes kucati na internetu na engleskom pa mozes neke osnovne stvari skrpiti, tako sam ja.

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Ima na internetu i na nasem jeziku i to malo vise od osnovnih stvari. Skoro sam bas naiso na jednog sto snima i ima stvarno raznih stvari za videti, a objasnjava bas razumno i odgovara na pitanja u komentarima.
 
Ovo je sa neta za osnovne razlike.

Prema tipu obloge elektrode se dele na: oksidne, mineralno-kisele, rutilne, bazične i celulozne.

Oksidne - izrađene od oksida gvožđa, kvarca i prirodnih silikata. Šljake koje se dobijaju topljenjem tih elektroda su kisele, sadrže veliku količinu kiseonika i zbog toga su im mehaničke osobine dosta niske. Zavarivačko tehnološke osobine su im vrlo dobre, šljaka se lako odvaja a zavari su glatki. Upotrebljavaju se u slučajevima kada je izgled zavara bitniji od njegove mehaničke osobine.

Mineralno kisele – obloga im je sastavljena od oksida gvožđa i mangana, najčešće i u obliku ruda kvarca, rutila i znatne količine dezoksidanata. Zbog manje količine kiseonika imaju bolje mehaničke osobine nego pri upotrebi oksidnih elektroda. Ipak, nije preporučljivo koristiti ih za zavarivanje čelika sa visokim sadržajem sumpora zbog mogućnosti pojave kristalizacionih pukotina.

Rutilne – upotrebljavaju se zbog dobrih mehaničkih i zavarivačkih osobina. Dobre su za sve položaje zavarivanja. Stabilnost električnog luka je vrlo dobra. Zbog visoke kiselosti šljake koja nastaje topljenjem rutilnih elektroda, pri zavarivanju čelika sa visokim sadržajem sumpora može doći do pojave kristalizacionih pukotina.

Bazične elektrode – sastoje se u većem delu od krečnjaka, dolomita, magnezita i kalcijum-fluorida. Šljake nastale topljenjem ovih elektroda su takođe bazičnog karaktera, zbog čega se u zavaru ne pojavljuju kristalizacione pukotine. Iz ovog razloga se ove elektrode upotrebljavaju za zavarivanje čelika sa visokim sadržajem sumpora, kao i za materijale nepoznatog sastava i porekla. Šljake se teško odvajaju, naročito u korenskim zavarima, pa se upotrebljavaju za zavarivanje veoma odgovornih konstrukcija. Zbog nestabilnosti električnog luka (usled visokog sadržaja CaF2), bazične elektrode se upotrebljavaju uz jednosmernu struju. Osetljive su i na promenu električnog luka, pa pri njegovom naglom povećanju dolazi do poroznosti šava, dok veliko smanjenje el. luka izaziva lepljenje elektrode. Pošto se drže pod uglom od oko 900C, potrebna je posebna tehnika i dobra obučenost zavarivača prilikom upotrebe ovih elektroda.

Celulozne – obloge su im sastavljene od organskih materijala (celuloze), koje se tokom zavarivanja raspadaju i stvaraju zaštitne gasove. Količina šljake je manja nego kod ostalih elektroda. Zbog velikog provara, najčešće se upotrebljavaju za zavarivanje korena cevi.
 
Ima na internetu i na nasem jeziku i to malo vise od osnovnih stvari. Skoro sam bas naiso na jednog sto snima i ima stvarno raznih stvari za videti, a objasnjava bas razumno i odgovara na pitanja u komentarima.
Odlicno, imas neki link ili nesto da nadjem ja se zlopatio po americkim sajtovima, bas sam pre neko vreme gledao malo razlike izmedju 6013 6011 i 6010 elektroda.

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Jel ima neko od vas kombinovani aparat kzubr znači elektro + co2 kolega je uzeo novi,i sad ga interesuje da li je normalno da kad se pusti dugme za varenje na pištolju,žica stane odmah a gas stane za 2 sekunde,tj. tek za 2 sekunde se čuje relej i isključi ventil za gas,da li je to normalno za elektro ventile,ili nije,ja imam na svom aparatu mehanički ventil za gas,pa nisaam baš upućen u ovu tematiku.
Normalno je, ne treba da se nervira zbog toga
 
E oznacava elektrodu,prvih 2 broja oznacavaju minimalnu tenzionu silu(60,000 psi-a,70,000psi-a),1 da je pogodna za sve smerove, 2 da je za ravno i horizontalno samo,zadnjih 2 broja vrstu obloge i potreban polaritet.Inox 29\9 je nesto kao visoko kvalitetna univerzalna elektroda koristi se za spajanje raznorodnih materijala,slabo zavarljivih,gde ti treba i snaga i elasticnost da nebi pucalo,ne rdja var i slabo se jede.E jednom sam nasao brosuru od nekog proizvodjaca elektroda,bas lepo ljudi sve objasnili te primene ali nisam uspeo opet da je nadjem.Svi oni imaju ali ovde bolje objasnjeno bilo.
 
Za prvu pomoć.
4e16d4f6b7d24049b829c751466a2fb1.jpg
0688c7b5c2c4e23b6f499513ac56b91d.jpg

https://www.scribd.com/document/226373882/Svet-Zavarivanja
Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Koje ulje se sipa u pneumatske pištolje za odvrtanje šrafova (oni vulkanizerski) i koliko ulja (i koliko često)? Kupio sam sad jedan polovan, a do sad nisam imao dodira sa pneumatskim alatima.
 
Ja sipam original ulje,ima da se kupi u prodavnicama alata,a mislim da je to isto kao ulje za sivace masine.jednom dnevno.
 
Laka za zavarivanje rutilna elektroda za zavarivanje u ravnoj poziciji,sledeca dobra svojstva materijala daju dobar finis\izgled vara pri butt(verovatno pricaju o korenu,spajanju dve ploce) i filet poziciji vara.Dobro odvajanje sljake,stabilan luk cak i pri niskim strujama zavarivanja cine ovu elektrodu veoma pogodnu za zavarivanje tanjeg materijala\lima.Nesto u tom smislu koliko sam uspeo da prevedem.Nisam siguran da sam razumeo sta pitas...to je njihova oznaka za 6013 elektrodu.
 
Ako oces da pistolj radi bez problema moras sipati original maslo za tu namjenu ili moze ko jbrtka ono za svelje. Ja sam sipao neka motorna I svasta nesto I onda se lopatice na turbini zalepe pa nece da radi, onda rastavljaj pa peri I tako.
 
Znaci namensko samo? verovatno hidraulicno,transmisiono ili atf-koliko sam svatio ono sadrzi dosta detergenata...nesto od toga bi verovatno moglo da zameni tu specijalnu corbu.Ja na primer kod mene ovako nestrucno bi pre neki kvalitetan atf ili pod 2# hidrol redji sipao zbog gustine...ali ipak pitanje za strucnjaka kao @Stalker.
 
Naziv ulja za pneumatske alate je manje vazan,svaki proizvodjac ima svoje ime,a kod nas ih ima nekoliko...Zajednicka karakteristika je manje vise isti hemiski sastav.Namenski,a to pise na etiketi,koristi se za podmazivanje sivacih masina i preciznih mehanizama.Pakuje se u plasticne flase od 1 litra.
Koristi se preko pripremne grupe koja reducira pritisak na 6,2bara,izdvaja vlagu iz vazduha i u odredjenom vremenskom intervalu pusti po jednu kap ulja u onstalaciju.
Ko nema pripremnu grupu moze pre upotrebe nakapati 30~50kapi ulja u alat pre pocetka rada.To je dovoljno podmazano za nekoliko sati rada.
Sta je najvaznije,svi pneumatski alati,bez obzira na velicinu i proizvodjaca pocev od vasarskih kineza pa do CPF-a,rade na MAX.6,2 bara pritiska.Sve preko toga vodi Vas alat u sigurnu i brzu smrt.
 
Nesto kao modrica hd 22? kupio sam pre nekog vremena jednu kantu od 10l...retko gotovo bezbojno ulje, ima te neke specifikacije za sivace masine na njemu....
 
Naziv ulja za pneumatske alate je manje vazan,svaki proizvodjac ima svoje ime,a kod nas ih ima nekoliko...Zajednicka karakteristika je manje vise isti hemiski sastav.Namenski,a to pise na etiketi,koristi se za podmazivanje sivacih masina i preciznih mehanizama.Pakuje se u plasticne flase od 1 litra.
Koristi se preko pripremne grupe koja reducira pritisak na 6,2bara,izdvaja vlagu iz vazduha i u odredjenom vremenskom intervalu pusti po jednu kap ulja u onstalaciju.
Ko nema pripremnu grupu moze pre upotrebe nakapati 30~50kapi ulja u alat pre pocetka rada.To je dovoljno podmazano za nekoliko sati rada.
Sta je najvaznije,svi pneumatski alati,bez obzira na velicinu i proizvodjaca pocev od vasarskih kineza pa do CPF-a,rade na MAX.6,2 bara pritiska.Sve preko toga vodi Vas alat u sigurnu i brzu smrt.
 
Ja ne koristim to podmazivanje iz pripremne grupe zato sto je onda crevo zamasceno iznutra I nebi smeo da ga koristim za neke druge alate, farbanje npr. tako da sam uzeo oval mali nastavak kao na slici sa biaksom I navrnuo ga na alat I isto radi dobro.
Fotografija0162.jpg

Mada ovo je ipak CP I moze da radi I bez ulja :haha:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh