Alati i radionice

Monofazni CO2 aparat je (isto kao uostalom i drugi monofazni aparati za varenje) za lakse radove, i tanje materijale. Za konstrukione materijale debljine preko 10mm je bilo koji monofazni aparat za zavarivanje neadekvatan.To je kao jesti supu kasikicom za kafu....
 
Svaki uređaj koji ima utikač/viljušku pod 90stepeni treba mu dovesti fazu levo zbog sigurnosti. Jer tako faza, npr kod električnog šporeta i frižidera, uvek ide prvo u prekidače pa termostat a onda u grejač. Ako se uključi naopako, faza ostaje u motoru/grejaču i kada je uređaj ugašen na termostat ili dugme. Kod veš mašine to može biti opasno kada se vadi mokar veš a grejač je naprso.

Velika hvala na pojašnjenju, posebno boldanom. Šteta što smo jako udaljeni, ovo vrijedi barem dobro piće. :ppozdrav:
Imam veš mašinu spojenu pomoću produžnog kabla. Slučajno je bilo dobro uštekano, ali sam ipak, zahvaljujući tebi, obilježio strane koje se trebaju spojiti. Naime, ljeti kad često grmi, izvadimo utikač iz utičnice.
 
Ima i kod produžnih kablova pravilo
Produžni sa nekoliko utičnice, uvek gledate sa mesta gde mu dolazi kabal (odozgo je uvek rupa za kačenje na zid). Uvek se stavi kabal preko kabla pa uključi i tako ostane faza levo. Mislim na kabal od uređaja preko kabla od produžnog pa uključite. Tako ne može da se izvuče maksimum dužina produžnog, ali je pravilno. Popravljajući kvalitetne produžne ustanovio sam da je braon žica uvek levo. Kod motalica takođe ide faza levo, sem ako ne uključite tako da utikač pokrije dve utičnice, tj kabal ne ide ka spolja nego ka unutra.
Grejalice, el. radijatori i ostala grejna tela isto vode računa o putanji faze, da se smanji rizik od elektriziranja.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zavisi kakva je gumica oko klipa. Ako je mnogo tesna i kruta, teško sa će lako klip da se vrati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je normalno ako se da rukom stisnuti u početni položaj. Ako ne, bilo bi dobro pronaći uzrok i spriječiti eventualni veći kvar. Možda je u pitanju samo neka nečistoća.

Meni je nekoć davno na stojadinu nakon koćenja ostao zakočen jedan prvo kotač. Vratio sam klip uz pomoć pajsera i čekića, a do doma cca 60 km) sam kočio samo ručnom kočnicom. Naravno uz veliki razmak i jako opreznu vožnju. Kad sam otvorio, našao sam unutra komadić trave. Sam bog zna kako je ušla, ali čišćenje je riješilo problem.
 
Ja sam skoro uzeo te bohler (fox eti čini mi se)i baš su mi se dobro pokazale. Inače ne radim mnogo, ali neki subjektivni osjećaj je da su nijansu bolje od zagrebačkih (ez11f). Jadran sam koristio kad sam počinjao i nisu mi bile najbolje, ali ne mogu ih pljuvati pošto ni ja nisam imao pojma o zavarivanju (zlobnici bi rekli da nemam ni danas :osmeh: ).
 
Ja u zadnje vrijeme kupujem samo "zika 11" i extra sam zadovoljan, I dobre su na kontaktu mada ni jadranu nista ne fali. One su jako dobre za stare rdjave materijale.
 
ako nekome treba za delove saljem za dž.
probao sam ih remontovati pre 5-6 godina,zamenjeno ulje,rastavljane i opet nece da dignu natovaren šleper
pre 20 dana su konačno izbačene u zadnju avliju :osmeh:
TxFrqaJ1EqhoIho5dAu5WqOoEvQSIxBisE4xO1zsUIJxHSt2uN7wlKkYz4IaFI6gEvzoqIk0nBuvloWiEPJ5sWSB3LXPxJSboaBv-jQkBGQ7RmfQulat5pTNUFgaYxu_Xr3zrHdl0_nZjSb-eI7JRMAiTntKNxJo8W6bTpZOBU8PaAz9BxKLApfdZgj__cU2tIfX94s1af0_rkihzgo5G8gj78FSgYj_1r2TUphqDFVmhrxb098gWlIeNWMgJtFYl-x_slXpeC0olBsIjAAm7GttcWmXvJK1kPBqE1yBkvOGXjneKDRuTvlmk4woYFS1zaEC70qJh7sUvRTKXNW9LnZgchw9gU2qxqKPXGYls4ajFfjb8u5cPhmZpVbZk6sgr84G0ZPJU74zeO1eKYh9islUiJO2NSgpzXGKDfA5AxZGrk9EwPjCbVhL179uZVaFNsEzN64ikEtTOH4gRAGHw0McWaDtZ_5ooBDqd3L41wLK25DmalgUakJeY29xSMdDBveyoiULBbaJ6FKpYVY9wCfzLsln43wVvDXQ7vO-7gvqT7mPJUp-9vVheJUuX4PKW_YKWiPL_vrhBwrG77-UgdwIb_0p7RB1NvZia0FjgS1uB4qHCsETzXY7rgHdulkJoj2vkUrG6BdKgOaVB9I8vKxtXFaks2OSOfool_ve4_Z4=w689-h917-no
lZrAfzj8hGLxOWFJ3Eq9CwTb5Phob6T6zEsqdZZibzLCi97J9PmhWI9h7mJEvqyRZ6MurbFFAiJ5_p44vL7lyxn9Mul1NmoDhuj8p9ug4fwiJV2UFaFohYy8n6uToIaeq3NxOcSpxXOYLQ56DfFgNYvfSlb6gyMDNZ-JNUSCOYtSnI2i6yChZ-shbtxBXwvnUOMOF58eR4v_XurBCLYCkL6-cggkqyD417zvhiM0Yw_GZ1k6nEMfARfpVWGNJw9EzbYBAHVDV-df9OtDPtRZ6lvDCrcE5HMgNW0vBKThL73K2dBN3Ae5VEFceUAVzKOqd5Q39dMT02PQhugr2A1r9eeLf55XS5RGWtuvppPXBDN9EKmRxBwRw6cq4Ayyj5Yq3cg9nw1erk7ChKyFt5tAbGlqBSN-JrTPPUK4tEJJBGB62DYUSlocsCDBiS6No7HmfKGrt1tukPjeRDSA6PvZdGIksHmpU57XpT4BXICq5_SACVvasXTqsInl1uzeV1Ow17iNG31TnUQ_JXm6UgRpqcXGSqYnoniQYT0Psxm0IOw7Mmi3CJN7qc26r3Jlu9EsnGVTSoEJD1j33ABUhTar14kDDUfL6Wi4yGyX0z-WWlxi--7nTqcd4VNGm547-HFYU1kDlL1v4QGhI-WZJfmCPvg6XdWVByAg4YWxCXHULfiJ=w689-h917-no
 
Nazad
Vrh