Alati i radionice

Malo se majstorisalo ovih dana. Ostalo još malo da se prebrusi i da se ofarba. Ispala je velika i teška, blizu 30kg. Pakne 15 cm širine i hod je 17cm.
7bb4b7f02217d5e84ce1114f861a160b.jpg
dffd2939a5965ad43bc55d1bf67c30e8.jpg


Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk
 
Ako oces da pistolj radi bez problema moras sipati original maslo za tu namjenu ili moze ko jbrtka ono za svelje. Ja sam sipao neka motorna I svasta nesto I onda se lopatice na turbini zalepe pa nece da radi, onda rastavljaj pa peri I tako.

Imas specijalno ulje koje se koriste u vakum lopaticastim pumpama na muzilicama i slicnim , koje su konstruktivno iste unutra ali prave vakum za razliku od pneumatskog alata koji rade obrnuti postupak.

Ulje je jako rijetko i skida "koksne" naslage i cisti i podmazuje mehanizam u pumpi (lopatice kod vakum pumpi muzilica su od fibera koji se polako trosi) . Recimo westfalija ima pakovanja od 1l , postoje i druga , cijena je u rangu kvalitetnog motornog ulja za dizel kod automobila.

Internet kaze da se ulje za sivace masine ne koristi jer ono nema u sebi aditiv za ciscenje od naslaga koje se stvaraju unutra radom , samo podmazivanje.

Postoje i specijalna ulja za to , navodno alat ne izbacuje van previse a rade posao, ameri ga zovu air tool lubricant

https://lucasoil.com/products/problem-solvers-utility/lucas-air-tool-lubricant-and-tool-box-buddy
 
Kolega pesut svaka cast lepo odradjeno, kazi mi od cega si stavio to da kazem "navojnu sipku" izradio kod strugara ili neki drugi nacin?

Послато са SM-A310F уз помоћ Тапатока
 
Ili ti po "naški" gvint :osmeh:. Stručno čini mi se da je navojna šipka sa trapeznim navojem

To sam pozajmio sa starih zaprežnih kola, tamo pozadi imaju uglavnom taj gvint za kočenje. Ima toga na otpadu stalno baca narod, treba samo malo potražiti.
Inače ovo je radjeno samo brusilicom i aparatom ništa više.

@Milton nešto mi slabo ide to narezivanje i urezivanje navoja nemam dobar alat za to pa nisam ni pokušavao. Ovako i je lakše i brže a i može da se skine lako brusilicom
 
Ma kad razmislim mozda je i bolje sto su zavarene,oce sarafi da popuste pa pakne klamicu, pa kad oces da stegnes a ono sjebane imbus glave . Dobro je sto si napravio dosta prostora ispod paknova, ja kad sam sebi pravio ostavio sam vrlo malo I kad trebam npr. stegmuti neki veci saraf za stablo ne moze glava dolje da stane.
 
Ma ne fali mu ništa ni ovako zavareno, nema da klecne.
Treba još obratiti pažnju da pakne budu šire od ovog donjeg U profila koji kliza da bi mogla da se stegne neka duža cev vertikalno i da prodje pored tog profila.
 
Zadnji put bio sa caletom na otpad kupili neke strafove,matice,platne-feder platne i obicne i u kvalitetu po diskont ceni jer on pomogao gazdi nesto a ovaj se za to setio...ne znam tacno koliko kila ali od svega po malo uzeli sto ti zapadne za oko da ti moze koristiti, kad ti neki zatreba nema da skaces do prodavnice a i nije ni jeftino,ovo samo preturam i uzmem sta mi treba.
 
Edge, tako i moj Babo. Stalno nesto cunja i trazi po otpadima :haha:. Nasao je gomilu korisnih stvari, delova za kamione, srafova i slicne robe. Koliko puta mu zatrebaju te sitnice sto nadje tamo. A tek srafovi jer je vecina u kvalitetu. Problem je sto to tako ostravi ili gurne u cosak pa se posle ubijest trazeci ili donese neku stvar koju narednih 5 godina premesta od coska do coska :sjasi:.
 
Danas sam morao da uzmem ovaj uniorov set 3/8 sa dubokom 10 za grijace na jtd.
Fotografija0375.jpg

pola cola ne moze da udje a 1/4 se uvija.
 
Poslednja izmena:
Je li kupovao ko skoro plocevinu 6mm? I zna li ko kako se krece cen po kg odnosno kvadratu?
Kod nas je 100din/kg. A sečenje otprilike još 100, 200din na ukupnu cenu. Zavisi koliko udaraca na presi imaju i otprilike kako koga zavrnu, jer to ne ide na račun. Jedan kvadrat lima debljine 1mm ima 8kg, svaki sledeći mm ima +8kg, pa onda računaj koliko imaš kvadrata.
 
Nazad
Vrh