Alati i radionice

Kako mislite nema mogucnost stelovanja?
Takav ima mehanicarr sto mi odrzava kamione. Godinama ga koristi. Samo sto bi njemu trebao i jaci kljuc jer radi sa velikim motorima i vecim srafovima.
Pogrešno sam se izrazio,nema mogućnost baždarenja.:ppozdrav:
 
Koju mast da stavim u glavu male brusilice? Je l' može LPD, pošto nju imam? Ako treba neka druga recite mi kakva pa da pokušam da je nabavim jer bi trebalo namazati još dve ćaletove brusilice. Jedna od njih je bila svojevremeno u servisu (rotor je bio otišao) pa pretpostavljam da je tamo dobila mast, dok druga nije nikad mazana a negde je iz sedamdesetih-osamdesetih.

Ma može i ta. Bitno je da znaš da ne puniš kobasicu pa da sad tovariš unutra. Samo malo na prst i ubaciš i dovoljno je.
 
Izgleda sa sam napravio glupost. Rasklopio sam glavu i oprao je u benzinu ne razmisljajuci da ce taj benzin uci i u lezaje i isprati mast iz njih (ako je uopste ima). Problem je sto ne znam kako da pridjem lezaju od tanjirastog zupcanika jer je on izgleda upresovan na osovinu i ne mogu da ga skinem. Kasnije cu postaviti slike...

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Isto sam i ja uradio pre mesec dana kad sam menjao zupcanike na mojoj brusilici :D,hteo sam i ja da ga skinem ali nije islo,nisam hteo slomiti nesto.Zato sam potopio glavu u ulje i ostavio preko noci,valjda je pomoglo,posle sam je sastavio i za sad radi,koristio sam je par puta.
 
Evo slika:








Pre nego što sam je oprao, glava se malo (možda i malo više nego što treba- nemam iskustva sa tim pa da znam šta je normalno) grejala i menjala je malo brzinu (na prazno, nisam još ništa probao da radim sa njom). Četkice sam promenio i jedino što mi pada na pamet je da je možda malo pretegnuta. Na njoj su bile dve žilet platne, možda bi godila još jedna za probu ali gde da to nabavim i kako uopšte da znam da li je pretegnuta glava i da treba dodati još jednu žilet platnu? Na koji način da to uopšte utvrdim?

Što se tiče masti, gledao sam u jednoj prodavnici kod nas, imaju mast u tubama za trimere i to Stihl 80gr i Husqvarna 250gr po istoj ceni (oko 700 din). Da li je tolika razlika u količini rezultat kvalitetnije Stihlove masti u odnosu na Husqvarninu, ili je to samo koliko koji brend dere na svoje ime?
 
Ja sam na poklon dobio NOVU malu bosch amatersku brusilicu koja je imala gresku na lezaju konusnog zupcanika. Odnesao sam ju majstoru koji popravlja te alate i kaze mi da se to u pravilu ne popravlja na amaterskim alatima al s obzirom da je brusilica nova da ce mi to odraditi. Kad sam dosao po nju, naplatio mi popravak nesto oko 7€. Kaze da je zeznuto ispresavati taj zupcanik a jos veci problem kad se vraca nazad zbog uzubljivanja u tanjurasti, da se bas mora znati tocna mjera. Previse posla za amaterski alat al kako kazem nova je pa steta da se baca...
 
Ovaj je četvrti,prvi koji sam kupio je nov a plaćen je 20 -tak evra .Verovatno je Kinezke proizvodnje.Ostala tri su kupljena za 12 e .Ne koristim ih ali sam ih spasao od daljeg propadanja.
 
Evo slika:








Pre nego što sam je oprao, glava se malo (možda i malo više nego što treba- nemam iskustva sa tim pa da znam šta je normalno) grejala i menjala je malo brzinu (na prazno, nisam još ništa probao da radim sa njom). Četkice sam promenio i jedino što mi pada na pamet je da je možda malo pretegnuta. Na njoj su bile dve žilet platne, možda bi godila još jedna za probu ali gde da to nabavim i kako uopšte da znam da li je pretegnuta glava i da treba dodati još jednu žilet platnu? Na koji način da to uopšte utvrdim?

Što se tiče masti, gledao sam u jednoj prodavnici kod nas, imaju mast u tubama za trimere i to Stihl 80gr i Husqvarna 250gr po istoj ceni (oko 700 din). Da li je tolika razlika u količini rezultat kvalitetnije Stihlove masti u odnosu na Husqvarninu, ili je to samo koliko koji brend dere na svoje ime?
kad postaviš sve na mjesto okreči osovinu gdje ide šajba , moraš osjetiti malo lufta , i čuje se kako zupčanici lupkaju jedan o drugi , to sve radi bez masti .
Za skidanje velikog zupčanika najbolje je kod tokara napraviti alat ..a ako misliš da je dovoljno podmazati ležaj probaj rastopiti mast pa uliti ili koplet zagrijanu glavu potopiti u rastopljenu mast
 
Sve sam uradio po savetima, ali se glava i dalje greje, prvenstveno na spoju dva zupčanika a onda se dalje toplota širi kućištem glave. Čak sam kupio Husqvarninu mast za glave trimera, nisam je mnogo stavio, prvo sam je izdašno naneo na konusni zupčanik, a potom isto tako i na tanjirasti, sklopio, zavrtio ručno nekoliko puta, ponovo rasklopio i opet naneo mast na tanjirasti zupčanik. U kućište glave nisam stavljao mast već samo ovako na zupčanike (gledao sam na YouTube klip gde neki Rus tako radi). Zupčanici nisu pretegnuti, jer se oseti minimalni luft i kuckanje jednog zupčanika o drugi.
 
Sta moze da bude sa futerom koji se rucno steze. Busio sam neke rupe u betonu sa burgijom fi12, normalno je izvadio i kranuo da vrtim futer, kako bih ubacio tanju burgiju i samo se odjenom futer stegne, onako na prazno, bez burgije. Moze da se odvrce za vecu burgiju, ali kada opet krenem da ga skuljam on opet na istom mestu stegne. Da li moze da se desi, da je upala prasina ispod pipaka i moze li da se raskopa futer i ocisti? Busilica je BlackiDecker.
 
ušla je prašina, svaki "futer" sam uspio otvoriti (bez oštečenja)osim onih plastičnih ..e sad pitanje kakvi ti imaš
 
Odšrafio se šraf u glavi sa levim navojem,taj šraf u glavi imaju sve bušilice koje vrte levo-desno.Taj šraf osigurava da se glava ne odšrafa kad vrti u levo.
 
Hvala. Probaću sutra da dotegnem šraf, pa da vidim šta će biti. Nije radila skoro ništa, prošle godine je uzeo novu u Sloveniji, 900W.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Pretpostavio sam da je tako. Pa koliko sada imate kilo kljuceva?
Od juče pet ,ovaj je kupljen ispravan.Treba da odem do prodavca po njegovu račnu .


Radi sve "zvoni".



Među starudijom po vašarima, nadjem i ovaj sekač za matice.Za manje matice fali još jedan "trn" koji reba da namestim.

 
Uf i meni bi trebao ovakav sekac...
Skoro sam se malo zezao sa pneumatskim pistoljem za odvrtanje- zavrtanje. Iznemadio me kako radi. Neki Okay proizvodjac (prave i kosacice). Moment pritezanja 310Nm. Srafove od Rakovicinog vucnika lagano odvrce. Mnogo unapredjuje posao. Jedino se plasim da kad budem radio sa zardjalim srafovima da ih ne bude lomio.
 
Imate neki predlog za dobar punjač za akumulatore? Imam neki einhel, čas lepo radi, čas zeza.
 
Uf i meni bi trebao ovakav sekac...
Skoro sam se malo zezao sa pneumatskim pistoljem za odvrtanje- zavrtanje. Iznemadio me kako radi. Neki Okay proizvodjac (prave i kosacice). Moment pritezanja 310Nm. Srafove od Rakovicinog vucnika lagano odvrce. Mnogo unapredjuje posao. Jedino se plasim da kad budem radio sa zardjalim srafovima da ih ne bude lomio.
Ti pištolji kad otkinu koji šraf, nekako se i snađeš al što kidaju gedore to je strašno. Ako misliš stalno da ga koristiš, spremi kaljene gedore jer ove redovno koliko god bile kvalitetne, oliže jako brzo.
 
Nazad
Vrh