Organska bio dinamicka biljna hraniva iz programa DOMATRA

Dr.Gruja

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2009
Poruka
2.554
Lokacija
Pecinci Координате 44°54′13″N 19°55′35″E
Pre desetak dana su kod mene u selu bili predstavnici iz firme STELA NATURA i reklamirali ova hraniva iz programa DOMATRA. Kako oni kazu pocinjem citat program domatra cine organska biodinamicka biljna hraniva i organski fito hormoni.Sirovine za proizvodnju biljnih hraniva je stajnjak,biodinamicka komponenta i biljni ekstrati. Ova hraniva su i regulatori pravilne ishrane biljaka,povecavaju imunitet biljaka, nemogu se predozirati,poboljsavaju kvalitet plodova i oplemenjivaci su zemljista. Koriste se za ishranu biljaka pomocu korena i preko lista. Zavrsen citat.

Sta mislite o ovim djubrivima da li ste ih kotistili i kakvi su vasi rezultati. :sta: :sta: :sta: :sta: :ppozdrav: :udri: ::novac::
 
Ikod nas su imali prezentaciju i koliko cujem od kolege koji ih zastupa za teren srema ima interesovanja :ppozdrav:
 
Biodinamička priča je još iz dvadesetih godina prošlog veka. Svodi se na zakopavanje kravljeg roga u stajnjak ili zemlju i dodavanje homeopatskih količina više biljnih ekstrakta. Ima tu i lunarnog kalendara pa i zodijačkih znakova, svašta su ljudi dodavali tokom godina.
Davno sam gledao neku emisiju sa italijanskim vinogradarom koji pravi biodinamičko djubrivo od ovčijeg stajnjaka, niko ne može da objasni zašto ali vinograd djubren takvim djubrivom daje tridesetak posto više i boljeg groždja nego konrolni.
E sad šta prodaju ti stručnjaci... bojim se da nije još jedna prevara.
U svakom slučaju to nije nešto što ne može svako sam da uradi uz malo truda pa da vidi da li ima rezultata.
 
@dzionik
Tako je,ovo spada u domen zaboravljenih znanja ,koje su pre 100 i više god. paori u panoniji i ko zna gde još koristili
i uz pomoć te tehnologije rezultati su bili isti ili bolji nego sada.Nedoumica je samo u tome da li su recepti koji se sada nude tačni ili nisu.Ja se sećam knjiga mog deda Save(bio svršeni đak Velike poljoprivredne Škole u Pešti 1924.)
I tamo su bila detaljna objašnjenja o biodinamičkoj poljoprivredi sa tačnim receptima.Nešto knjiga se i sačuvalo i evo ,ponovo je aktuelno a tek će da bude.Meni lično je samo žao što niko neće da sluša to što mi govorimo i treba da dođu iz bela sveta pa da se oči otvore i pre će te njih slušati ,makar ne bilo tačno ,nego nas.Al to jetako,stranci uvek znaju bolje.Ne ljutim se ja ni na koga,samo mi je malko žao.
 
Verujem da ne može da škodi a ako ne škodi onda koristi :haha:
Šalim se malo. Pitanje je koliko to košta? I još jedno pitanje, zašto bi neko kome je dostupan stajnjak kupovao ovako nešto?
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Deda Lalo nisu to stranci to je domaći proizvod, Stela Natura je domaća firma u njoj radi i onaj Luka Radoja (on je bio kod nas u selu na predavanju) što je nekad bio na TV-u u poljoprivrednim emisijama i pričao o štelovanju plugova, sejalica, berača, kombaja, itd. :ppozdrav:

Bez zamerke... :ppozdrav:

NIJE: onaj Luka Radoja !!!

Za nekoliko minuta, na Internetu, prikupio sam linkove o autorskom profilu gospodina doktora agronomije Luke Radoja:
http://www.agropress.org.rs/?action=member&member=author&id=19
http://www.zoominfo.com/people/Radoja_Luka_96714309.aspx

Jedan od naučnih radova docenta dr Luke Radoja:
Hidrostatički vibrator za ubiranje voća trešenjem
 
bravo dr Grujo, samo nam javljaj rezultate.
Meni je takav homeopatski pristup agronomiji i ekologiji uopšte bio malo ezoteričan ali je činjenica da su skoro svi dobri posmatrači prirode od Viktora Šaubergera, Masanobu Fukuoke do Bila Molisona imali takav pristup minimalnog mešanja u prirodne procese.
Deda Lalo nije to zaboravljeno samo je iskrivljeno do te mere da ponekad postaje smešno.(bar na prvi pogled)
Recimo od originalnog recepta Rudolfa Stajnera (prvi je pomenuo složenicu "biodinamička") koji je sadržavao ekstrakte-čajeve sedam biljaka sada se pominju recepti koji u sebi imaju i meda, mleka i svašta još. Stajner je 1924 izdao knjigu sa predavanjima koja je održao (mislim negde u Češkoj) i gde su objašnjeni principi biodinamičkog pristupa poljoprivredi.
Tada je i napravljeno jedno od najstarijih udruženja za organsku biodinamičku sertifikaciju "Demeter" koja i danas postoji iako je konvencionalna hemijska poljoprivreda preuzela izraz biodinamička za neke svoje proizvode.
I svakako si u pravu Nebojša, jedno od glavnih pravila je da se poveća biodiverzitet na farmi i minimalizuje unos što podrazumeva da se svi preparati gaje i prave na farmi.

Evo ga i link sa receptima
http://www.biodynamic.org.uk/farming-amp-gardening/preparations.html
 
Predlažem da autori priloga, uz dostavljene linkove, napišu i par reči objašnjenja na srpskom jeziku (samim tim će i predloženi linkovi, ka dopunskoj literaturi, dobiti odgovarajući odziv čitaoca).

Sa moje strane, danas i sutra i nadalje: svaki objavljeni link biće dopunjen kratkim objašnjenjem (tj. prepričaću sadržaj stručnog ili naučnog teksta).
Naime, suvoparno navođenje linkova ka izvesnoj literaturi može dovesti čitaoca u zabunu, može dovesti do želje čitaoca da zauvek pobegne sa našeg voljenog Foruma PoljoInfo.com.
 
Najbolja prirodna prihrana je supstrat na kojem su rasle gljive. Steriliziran u startu, bez ikakvih dodataka jer gljive ne trpe kemijske proizvode (mada su ljudi nasli nacin da koriste neke pesticide i fungicide a da gljive to ne primijete...) cist i pun totalno prirodnog dusika za brz i bujan rast povrca ili cvijeca.

Drugi dobar izvor su gliste sto preradjuju organski otpad (hrana, papir, drvo itd.). Konacni proizvod glista je visoko hranjiv prirodni materijal i reducirani otpad sto se moze osusiti i komprimirati u brikete i koristiti kao zamjena za ugljen za grijanje kuca ili plastenika.

U oba slucaja proizvodnja organske hrane za njive je ekonomski isplativa i garantira vam certifikat ako zelite prodavati proizvod kao organski. A buduci je organska proizvodnja u ogromnom zamahu u inozemstvu, plasman proizvoda i odlicne otkupne cijene su prakticno zagarantirani ako imate certifikat.

Moja osobna preferencija je uzgoj gljiva iskljucivo za tu svrhu jer gljive na kraju prodam tako da mi je ciklus proizvodnje 100% organski i 100% efikasan. Nema otpada, nema gubitka.

Sretna okolnost je sto je u Spanjolskoj potraznja za gljivama (i bukovaca i sampinjoni) 3 puta veca od proizvodnje...
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Deda Lalo nisu to stranci to je domaci proizvod, Stela Natura je domaca firma u njoj radi i onaj Luka Radoja (on je bio kod nas u selu na predavanju) sto je nekad bio na tv. u poljoprivrednim emisijama i pricao o stelovanju plugova, sejalica,beraca, kombaja, itd. :ppozdrav:

Sem onog sajta na engleskom na kom jedva da nešto piše, jesu li ostavili neki kontakt?

zorancile je napisao(la):
Dr.Gruja je napisao(la):
Ja cu probati da prskam sa Domatrinim djubrivima deo soje, repe i deteline pola pola pa da vidim razliku izmedju prskanih i neprskanih useva. :ppozdrav:

Rezultat?
Pridružujem se pitanju :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh