Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne obracajte paznju na poznavaoca,on samo lobira za svoje.Situacija ni izbliza nije tako crna.Generalno,u svetu nema hiperprodukcije,pogotovo ne vilameta i mikera.Bugari vec 15 godina krecu sa proizvodnjom,pa se ne micu od pocetka.O Kosovu ne vredi trositi reci.Bosna ima nekih pomaka,ali su gotovo sve hladnjace u Srpskoj vezane za Srbiju.Ako dodje do velikog proboja u Vojvodini,sto je jos uvek pitanje,kombinovano sa Poljskom moze doci do velike produkcije jesenjih sorti.Vilamet i miker opet ostaju u deficitu,a njihovo trziste postoji sto pokazuju ogromna ulaganja u skladisne kapacitete od strane zapadnih kompanija.
Neophodno je izvrsiti pritisak na hladnjacare da bi smo dobili svoj deo_Oni nisu ugrozeni,svi veliki su u dilu sa bankama,tako da lako dolaze do veoma povoljnog kapitala
Uzgred,da li ste znali da je referentna kamatna stopa ECB -Evropske centralne banke 0 %,sto znaci da banke izmedju sebe i od centralne banke pozajmljuju novac bez ikakve kamate.Zbog toga su i krediti privredi veoma povoljni.Jeftin novac se preliva i na nas pa imamo poplavu kes kredita.Dok su kamate na stednju izuzetno niske oko 1% godisnje.
Tacno je da u jednom delu postoji zastoj u traznji,ali to nije samo slucaj sa malinom,globalno postoji problem sa niskom traznjom svih vrsta robe kako poljo. tako i industrijskih.U cilju jacanja traznje se sprovode mere monetarne politike koje sam gore pomenuo,nazalost, bez veceg uspeha.Dokaz toga je niska stopa inflacije u evro zoni koju svim silama pokusavaju da poguraju,cak i besomuucnim stampanjem novca,koje se ugladjenim recnikom naziva politika kvantitativnog popustanja.Evo ovih dana smo svedoci radikalnog poteza u najrazvijenim zemljama Evrope,zabranjuje se voznja dizel automobila,,kao fol zbog zastite zivotne sredine,ustvari pokusavaju se ljudi naterati da kupuju nove aute,da bi se pokrenuo privredni ciklus.
Tako da i u pogledu maline stvari stoje isto,nista se nece dobiti smanjenjem izvozne cene,to znaju svi pravi igraci,zato je i ne obaraju i ona je i dalje visoka,jer kupcima nije problem cena.Prosto traznja je niska.Ako vam neka roba ne treba vi je necete kupiti bez obzira na povoljnu cenu.Ako vam treba,vi cete je kupiti,ako imate novca,bez obzira na visu cenu.

E sad,za pokretanje privrede ostalo je jos jedno resenje,koje NIKADA nije omanulo.Ali to ostavljam vama da prokljuvite.Ipak stara mudrost kaze -Oni koji pricaju ne znaju,oni koji cute znaju.
 
Taj nacin koji nikada nije omanuo ce se desiti vrlo brzo. Posle toga bice potreba za svom vrstom robe sto ce pogurati privredu u celom svetu. Ja se nadam da cemo biti dovoljno pametni i pokusati da i kod nas ne bude to. Jednom da mi gledamo, da ne budemo uvek ucesnici.
 
@jevto

Ako je sve tako zasto nema potraznje za malinom, zasto cene padaju iz dana u dan. Pa ovaj jedan ovde prodaje koliko dugo neki original niko nece da mu kupi zasto?
Da tako dobro poznajete ekonomiju kao sto tvrdite onda bi ste na osnovu par bilansa hladnjaca videli u kakvim se problemima iste nalaze. Nadam se da znate da "citate" bilanse?
 
Dobio je odgovor. Prinos nam nije ni potreban ko zna koliki kada imamo izuzetno veliko prosirenje povrsina. Putujem Srbijom i znam o cemu prica. Vi branite svoj stav sebe kao proizvodjaca , zastupate svoje interese. Voleo bih da vas vidim na trzistu, voleo bih da to sto ste napisali kazete nekome Nemcu, Francuzu, Holandjaninu ili bilo kome drugom kome treba da prodate malinu. Trziste ne funkcionise , naprosto nema prodaje, nema dobrih ugovora, gubimo kupce, par godina je bila izuzetno jaka cena sto je kupce pojedine (ne sve) preorijentisalo na drugu stranu. Sada ima alternativnih trzista, a kada dodje red da mi nasu prodajemo, imamo je toliko u ponudi da cemo sami obarati cenu u izvozu samo da bi se malina prodala.

Ko to kaze da se uopste pregovara prodaja unapred za narednu sezonu? Imate li jos kakvih stereotipa koje cete nam napisati. Jako su retki, bas bas retki kupci sa kojima sada mozete da pregovarate o sledecoj godini. Koje parametre vi sada imate za sledecu sezonu? Koje parametre oni kao kupci imaju za sledecu sezonu? Za sledecu sezonu pregovarate pred sledecu berbu.

Koliko je to" izuzetno veliko prosirenje povrsina" u hektarima i tonama to vi recite a ne ja video iz kola kad sam isao kod taste pa je to dokaz za hiperprodukciju.
Kazete "Kako mozete tvrditi da nemamo hiperprodukciju kad maline ima zasadjeno po celoj Srbiji a pre pet godina to nije bilo tako?" a necete da objasnite kako se ta hiperprodukcija ne vidi u otkupljenim kolicinama,gde se izgubio PRODUKT te hiperPRODUKCIJE?
Kod Poljaka se to jasno vidi jer im je proizvodnja skocila sa 90.000t na 150.000t to je HIPERPRODUKCIJA.
Koja hladnjaca je prekinula otkup,kad je "ostala neprodata malina koja je preneta u novu sezonu",gde je ta fantomska malina koja se vuce po hladnjacama od 2015god?
"Ko to kaze da se uopste pregovara prodaja unapred za narednu sezonu?" To kaze Paun predsednik Udruzenja hladnjacara u jutarnjem programu na tv Pink ,da ugovore za sledecu sezonu pravi u oktobru,novembru i decembru,da se probio na trziste Japana...
" Malina ne moze da apsorbuje unistenu privredu, problem je sto od maline previse ocekujemo i to u trenutku kada svi konkurenti dizu proizvodnju." i ovo je razlog zasto bi mi trebali da pokrcimo malinjake,da napravimo vise mesta konkurenciji?
 
@Srb1n

Pravite se nevesti ili neobavesteni ali pre pet godina nije bilo malina po Vojvodini sada imaju vec i kombajne to je dokaz da je proizvodnja povecana, dokaz je broj firmi koje ucestvuju gore na otkupu vi ih mozda ne znate ali ja ih znam itd itd. Jako sam dobro obavesten, ne pisem napamet. Zapadna Srbija ima vece povrsine pod malinom, jug Srbije, deo oko drine itd. Svuda se povrsine pod malinom povecavaju.

Ne treba biti puno pametan pa doci do takvog zakljucka. Kada se zna da su prenete kolicine iz prosle godine i kada se zna da su banke manje kredita odobrile ove godine (gubici napravljeni prosle godine) zbog losih bilansa. U kombinaciji sa padom cena i velikim ovogodisnjim rodom ne samo kod nas nego i u svim drugim zemljama situacija uopste nije dobra.
Voleo bih da vas licno vidim na trzistu, da mi pokazete znanje i umece.

Moze on odredjene kolicine da ugovori u oktobru, novembru i decembru ali vecinu robe tada da ugovori ne moze, niti bi iko normalan to uradio, ugovarati nesto a da uopste ne znate sta ima na terenu, kakva je situacija.
 
Da dragi poznavaoce,znam da citam i da "citam" bilanse.Nekad davno sam Vam rekao da imam dodira sa trgovinom jedne berzanske robe,nije poljoprivredna.Verovatno ste to zaboravili.
Cene nisu nize i nize kod velikih izvoznika.Za Marka ne znam zasto je zapeo da prodaje odmah robu.Trebao je ukalkulisati troskove lagera,nije se mogao pouzdati da ce cene istog trenutka skociti cim se zavrsi berba.Valjda svako prvo istura svoju robu-koju je jeftino platio-pa tek u nedostatku iste trazi drugu,koju mora i labaratorijski da ispita,jer su vece sanse da ne odgovara standardima prskanja koji primenjuju njegovi kooperanti.Jer njegovi kooperanti mahom primenjiju njegov plan prskanja i uzimaju hemiju preko njega.
 
@Srb1n

Malina uvek ide gore dole, ona ce se vratiti ponovo ako budemo pametno radili i kad iz posla izadju oni ljudi koji su u posao usli da bi se preko noci obogatili.

- - - - - - - - - -

@jevto

Odlicno ako znate, hocemo onda da analiziramo po dve hladnjace iz svakog dela Srbije pa da vidimo kako to one dobro posluju? Ali pustite price kakva auta voze i kakve su im hladnjace, poslovni prostor... To moze da impresionira nekoga ko se ne razume u posao. Nego da mi vidimo tu koliko koja hladnjaca duguje novca , kakvi su prometi i , kakva im je rocnost obaveza, koliko duguju dobavljacima i sl... Ako hladnjace dobro posluju zasto banke stopirase kredite ove godine, nesto nisu kao ranijih godina davale sakom i kapom iako su kamatne stope zaista niske na trzistu, nikad nize nisu ni bile.
 
Zapeo čovek sadi se pa se sadi.... AMAN BRE?????? GDE SU TI MALINE, KOLIČINA???!!!
Ima jedan što otvara fabrike po celoj Srbiji i ubi se pričajući kako nam dobro ide... A mi najniži rast u Evropi, plate nigdr nema, do 15-og u mesecu se ne sastavljamo. Mogu ja sad da postavim hektar malina, džaba mi je ako naberem 3000kg,koliko je onaj u Arilju brao sa 10 ari pre par godina.
 
Gvozdene pa hajde pazljivo pogledaj tu tabelu
,
Gledam ja, gledao i analitičar koji ju je pravio i dolazimo do istog zaključka, a on stoji u naslovu.

Može se sad statistički gimnasticirati pa doći do čega god se želi, ali jedna stvar se nikako ne može dokazati, a to je da ne postoji nikakva šansa za nekom pregažavanjem.
To nije moguće, jer da jeste pregazila bi Poljska u malinarstvu Srbiju do sad.
A jeste li?
Pa nije jbg.
A Vojvodina će je pregaziti.
Pa neće niti može.

Ili pogledaj stvar ovako..
Kažeš nema stoke u Vojvodini, biljna proizvodnja je dominantna.
Tačno, ali šta to znači?
Ako uvažimo činjenicu da je biljna proizvodnja baza, sirovinska baza za stočarsku, zar se ne može zaključiti da je Vojvodina sirovinska baza za centralnu Srbiju?
A jasno je ko u takvoj situaciji ima bolju prespektivu. Sigurno ne onaj ko prodaje sirovinu, već onaj ko je makar za jedan stepen preradi.
Ili...ta biljna proizvodnja je uglavnom ratarska, a ratarstvo je najjednostavnija grana proizvodnje u ukupnoj poljoprivredi, ona je u poljoprivredi ono što je poljoprivreda u ukupnoj privredi, najprimarnija, a time i najneprofitabilnija delatnost, koja jeste veoma bina, ali i dosta jednostavna, nezahtevna, može je obavljati skoro svako, a to ne donosi profit, po stanju stvari.

Čitaj ovo bez emocija, to je naprosto tako, i zato uvek zasmeta neka nadmenost Vojvođana, i priče kako su oni nešto iznad.
Onaj ko prodaje kukuruz ne može biti iznad bilo koga, on je ispod svih jer prodaje najprimarniji mogući proizvod.


 
Vratite se temi

Jel znate da je sutra protest u Ivanjici. O tome ni reci.Ako vas to ne interesuje da gasim temu.
 
Zasto nam se urednik drzi pravila ko pijan plota?Nek se seti reci druga Tita u ovakvim situacijama.Ipak trba stvoriti siru sliku da bi se razumeo ovaj nas detalj koji se zove malina.Pa hajte da analiziramo bilans,Vi mi pokazete fiktivo stanje,a ja Vam kazem stvarno.Bilansi se steluju,to svi znamo.Bitno je stvarno stanje a ono se ogleda u realnim dobrima koje hladnjacari poseduju ili koriste.
Pad kreditne aktivnosti po pitanju maline skopcan je sa globalnim povecanjem napetosti.Ponavljam,traznja nije visoka,jer malina nije medju prvim stvarima na koje mislite u ovakvim vremenima.

- - - - - - - - - -

Protest je u Prilikama kod Ivanjice,pa Limeni,hocemo li se konacno sresti?
 
@jevto

Sta vam vrede realna dobra ako su vam obaveze puno vece od vrednosti tih realnih dobara? Ali vi to ne mozete da shvatite koliko ja vidim... Preinvestiranost.

@xsale

Mene samo zanima kakvo ce resenje ponuditi a da je odrzivo...
 
Shvatam ja i ponavljam,iza velikih igraca stoje velike banke,ako bude potrebe bice i nekog otpisa ili reprograma duga.Za sada nema potrebe za tim.Sto se tice njih izvozne cene su visoke i takve ce ostati pa ne vidim razlog zasto se ne bi izaslo proizvodjacima u susret.Ne trudite se da branite neodbranjivo,stanite uz nas,prihvatite realnost.
 
U Prilikama je danas vasar,dok ce se protest ipak odrzati u Ivanjici:

http://infoliga.rs/2017/08/16/u-ivanjici-na-preobrazenje-protest-malinara/#more-4015

Apelujem na sve kolege koje mogu doci,da dodju.Nesmemo zaboraviti da su izvozne cene visoke,nesmemo dozvoliti da nas obmanjuju.Isto vazi i za proizvodjace kupina.Samo pritiskom se pravi rezultat!Osiguranja i banke za svoje sluzbenike govore "nasa prodajna sila".I mi proizvodjaci imamo svoju proizvodjacku silu i to moramo pokazati!
 
@frigy

Situacija se menja iz godine u godinu, koliko je njih uslo u posao racunajuci da ce brzo doci do zarade, koliko njih moze dalje da ulaze a da radi na granici rentabilnosti... Stvari nisu nimalo bas tako jednistavne kako to vi zamisljate.

@jevto

I znaci te banke prate hladnjace finansijski bez ikakve provere jer su bilansi lazni, sve je lazno i sakriveno... Samo me zanima ti ljudi sto se bave procenom rizika, jel oni gledaju u bilanse ili mozda u nebo ili u graske, koji metod koriste, po vama oni gledaju izgleda u graske...

Vasa sila je samo brojnost ,tu silu koristite na pogresan nacin. Ne trazite resenja normalna i trzisna vec koristite metod prinude sto nije dobro. Pisao kako treba da se organizujete ako to zelite.
 
Nismo deca poznavaoce,uvek su isti ljudi u nadzornim i upravnim odborima velikih banaka i kompanija.Ja sam siguran da ni Crops i Descur nece propasti pa malinu platili u 300 dinara.E za vas domace koji nebom parate nos,nisam bas siguran.Iskreno,sami ste svoju sudbinu odredili.Vi ste opljackali i unistili sve domace banke,zar sad imate ikakvog prava da pisnete jer nema ko da vas pokriva?Kakvo trziste,kakvi bakraci,sila i pamet uvek sve resavaju!
 
@jevto

To na sta vi aludirate nema znamo svi kako se zavrsilo, nema vise ni jednih ni drugih. Ove preostale
banke posluju po trzisnim principima a ne po babu i stricevima... Ne gledaju niti u pasulj niti u nebo, gledaju u stvari koje vi ocito ne razumete, a tamo sve pise... To bljestavilo, automobili moze da impresionira ljude koji se ne razumeju u posao, ja gledam neke druge stvari. Pomenute firme iako strane itekako imaju svoje limite u prednosti su jedino sto imaju trziste svoje odakle dolaze...

Steta sto toliku silu i energiju ne usmerite u pravom smeru, ka resunjima onima koje sam pominjao i o nuima pisao a koja su trzisno odrziva.

@cegovac
Mi smo jedan cudan narod, vise vole ljudi kada ih lazete nego kada im govorite istinu.. Da pisem da je malina u uzvozu 10eura svi bi bili odusevljeni, svi bi me po ramenu tapsali, ovako kad pisem istinu koja nije bas sjajna onda samo napadi na mene, uvrede, nerazumevanje , ne prihvatanje drugacijeg misljenja itd itd...
 
@jevto

Ako je sve tako zasto nema potraznje za malinom, zasto cene padaju iz dana u dan. Pa ovaj jedan ovde prodaje koliko dugo neki original niko nece da mu kupi zasto?
Da tako dobro poznajete ekonomiju kao sto tvrdite onda bi ste na osnovu par bilansa hladnjaca videli u kakvim se problemima iste nalaze. Nadam se da znate da "citate" bilanse?

Evo na primer jedna firma; a ponovo ono isto pitanje, znaš li da dosta hladnjačara izvoze sami sebi malinu?


urednik-direktor-informera-u-biznisu-sa-malinom-zaradio-milione



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh