Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poljska vise proizvede nego mi i okruzenje zajedno.Nasa sansa je u Vilametu i Mikeru,ono sto oni ne rade.Sto se tice Bugarske ona nema radne snage da bi povecavala proizvodnju ovih sorti.Kosovo ima ogranicen kapacitet,jedini konkurent nam je Bosna i ona moze razviti proizvodnju maline,obzirom na dostupnost jeftine radne snage.Ali da li ce se to dogoditi,videcemo.Ne bih rekao da u ovom trenutku ima hiperprodukcije Vilameta i Mikera.Cena od oko 2 evra u izvozu nije toliko losa.

@ jefto Pomeniste Bugarsku. Meni se odma nametnu ,neka saznanja od pre 5 god. zbog cega se odustalo sirenje proizvodnje maline u Bugarskoj....? A sad imam saznanja da se bas tamo odrzava sastanak ..VELIKIH SVETSKIH igraca.... Kao onaj sastanak (veoma tajanstven...iiii..)) sto je se odrzao od 09 05 2016 do 11 05 2016 u Sabcu ...i nesto slicno al meni ne poznatih izvora ..odrzavali se sastanci u prvoj polovini juna u Valjevu...nesto kasnije cini mi se u Kosjericu..?

Na sastanku 10 maja ce se dogovoriti koja ce cena biti za ovu god. i za naredne 3 ...? To je sastanak na SVETSKOM nivou..? Stoga me veoma cudi da se bas tamo odrzava...?

Na nasem nivou, cini mi se da je zakazan sastanak za 5 maj..? a neki ..kao pred uvertira odrzace se nesto ranije..?.

"Cena od oko 2 evra u izvozu nije toliko losa." Ne bih bila losa ..? da nije alavosti nasih preradjivaca...i da se taj kolac podeli sa proizvodjacima ....Al posto oni na x otkupnu cenu +0,10-0,15 eur troskova prerade...dodaju jos do 0,75eur +? ciste zarade.....E to se nemoze uklopiti u "oko 2eura". A imamo "VAJNE" menager.....? . Sto pregovaraju na svetskoj pijaci....a bilo bi bolje da to ustupe nekim drugima...? .. to je neka druga tema...? Lako je prodati nesto kvalitetnije (tudju muku i znoj) po jeftinijoj ceni....a samo sebe ugraditi...u ? dobit. To bi bila neka treca tema.
 
Puls proizvodjaca je sasvim dovoljno i ove godine opipan,tako da ce 2017.biti med i mleko s obzirom kakva ce ova 2018.biti-malina 60,kupina 15. Samo mogu reci neka nam je Bog u pomoci i nista vise. Ja vas necu vise zamarati ali slobodno zapisite sta sam Vam sad napisao. Nas nemar i staticnost i nezainteresovanost za promene nam pocinje sve jace i jace da se lupa o glavu,i lupace tako dok god diktatori budu hteli jer nema ko da im se suprodstavi,mi smo nazalost saka obicnih nesposobnih jada nespreminih za borbu,za bolje sutra. Stara garda je navikla da crnci i da radi bilo koji posao,ali tesko nasoj deci sa nama,tesko toj deci sutra sta smo im ostavili u nasledje,kakvu drzavu i kakva domacinstva (mozda nam jos domacnstva nisu oronula i drze se kilavo,ali za par godina uzece nam lesinari i zadnji zalogaj iz usta jer su shvatili da mogu da rade sa nama sta hoce.)!:kisa:

Zivi bili.
:sreca:
 
@ pole

Ne znam nista pouzdano za te sastanke.Ako iih ima,prirodno je da ih drze u tajnosti.
E te alavosti hladnjacara izvoznika,ja se bojim.Oni nemaju visoke troskove rada i struje.Obe stavke su im najjevtinije u Evropi.Njihov glavni trosak su krediti u osnovnna sredstva,dakle hladnjace i u obrtna sredstva.Idealno bi bilo da dobbiju kredit za hladnjacu na rok od 30 godina i pri kamati od npr.3 godisnje.Tada bi se smanjio ogroman pritisak koji oni prenose na proizvodjaca u pogledu otkupnih cena jer pokusavaju da zarade i do evra po kg maline,kako bi ogromne kredite otplatili u periodu od 5 godina koliko im cesto banke daju.
To je ta preinvestiranost koju poznavalac pominje,a u stvari se radi o halapljivosti hladnjacara koji naglo prosiruju kapacitete da bi grabili sto vise maline sebi.
Taj problem koji su izazvali pokusavaju da rese tako sto planiraju da obore otkupnu cenu ove godine.
Ako izvoze po 2 evra rolend,a zna se da imaju preko 70% rolenda od otkupljene kolicine,uzimajuci u obzir njihove realne troskove i solidnu zaradu,ako se nisu nepovoljno zaduzili,otkupna cena bi mogla biti 1,4-1,5 evra.

Jos pre 15 godina se pricalo o bugarskoj proizvodnji maline,ali su oni posle toga usli u EU,koja je otvorila svoje granice za njihovu radnu snagu.Mnogi su otisli u Nemacku,itd. I natalitet im je ocajan.Recju,to tamo nema ko da radi.Oni nece povecavati proizvodnju ozbiljnije.
 
@ pole

Ne znam nista pouzdano za te sastanke.Ako iih ima,prirodno je da ih drze u tajnosti.
E te alavosti hladnjacara izvoznika,ja se bojim.Oni nemaju visoke troskove rada i struje.Obe stavke su im najjevtinije u Evropi.Njihov glavni trosak su krediti u osnovnna sredstva,dakle hladnjace i u obrtna sredstva.Idealno bi bilo da dobbiju kredit za hladnjacu na rok od 30 godina i pri kamati od npr.3 godisnje.Tada bi se smanjio ogroman pritisak koji oni prenose na proizvodjaca u pogledu otkupnih cena jer pokusavaju da zarade i do evra po kg maline,kako bi ogromne kredite otplatili u periodu od 5 godina koliko im cesto banke daju.
To je ta preinvestiranost koju poznavalac pominje,a u stvari se radi o halapljivosti hladnjacara koji naglo prosiruju kapacitete da bi grabili sto vise maline sebi.
Taj problem koji su izazvali pokusavaju da rese tako sto planiraju da obore otkupnu cenu ove godine.
Ako izvoze po 2 evra rolend,a zna se da imaju preko 70% rolenda od otkupljene kolicine,uzimajuci u obzir njihove realne troskove i solidnu zaradu,ako se nisu nepovoljno zaduzili,otkupna cena bi mogla biti 1,4-1,5 evra.

Jos pre 15 godina se pricalo o bugarskoj proizvodnji maline,ali su oni posle toga usli u EU,koja je otvorila svoje granice za njihovu radnu snagu.Mnogi su otisli u Nemacku,itd. I natalitet im je ocajan.Recju,to tamo nema ko da radi.Oni nece povecavati proizvodnju ozbiljnije.
Slazem se za otkupnu cenu.Ako je izvozna cena 2 evra onda hladnjace mogu da plate 1.4 eur svezu malinu i da im ostane 10-20 centi po kg u zavisnosti od procenta rolenda.Velike hladnjace ne prelaze 50% rolenda,dok se u malim hladnjacama moze izvuci i do 80% rolenda u zavisnosti od vremenskih prilika...
 
Slazem se za otkupnu cenu.Ako je izvozna cena 2 evra onda hladnjace mogu da plate 1.4 eur svezu malinu i da im ostane 10-20 centi po kg u zavisnosti od procenta rolenda.Velike hladnjace ne prelaze 50% rolenda,dok se u malim hladnjacama moze izvuci i do 80% rolenda u zavisnosti od vremenskih prilika...

Procenat rolenda se povecava i kod velikih izvoznika,jer sve vise rade sa malim hladnjacama na terenu,transport i vreme od njive do tunela je sve krace.Nema nepotrebnog tumbanja ,preslagivanja gajbica,cekanja na istovar...
 
Ovde od prosle godine polako se uvodi otkup do 14h sto se obere, i doplacivalo se 10din po kg, mislim da ce ove god biti pod obavezno takav rezim, znaci sto se pbere pre podne doveze se odmah, popodnevno branje vozis uvece, tezina gajbice neto 1500gr-2000gr zavisno od hladnjace, mislim da ce u ovom slucaju rolenda biti 90%... Sto se cene tice...Pitanje je, sto bi neko platio nesto 2eur ako moze to da kupi za 1eur?
 
Puls proizvodjaca je sasvim dovoljno i ove godine opipan,tako da ce 2017.biti med i mleko s obzirom kakva ce ova 2018.biti-malina 60,kupina 15.

Opet pala cena? Zanimljivo ali ipak optimisticno. Ja mislim da je veceras cena 55din na vecinu otkupnih mesta. Kupina 12din i to 100kg moze da se preda na 1 polj gazdinstvo. Uz sve to potreban je i lekarski pregled vlasnika polj gazdinstva

- - - - - - - - - -

U svoje ime mozes reci da si nesposoban.kad nemas cilj bices uvek nesposoban
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh