Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zoran 55 zato sto cuju pd neko da je proizvodio kg maline za 60 dinara jer je prvi put plevio pred berbu,bez navodnjavsnja i djubrenja i onda mu na 30 ri rodi 300 kila pa i ne placa radnike...e tako jedan da kaze odmah ce svi takp i shvatiti ....10 vrhunskih maoinara na forumu kazu da kilo proizvedu za 120 do 140 dinara pa sta treba jos ja stvarno ne znam
 
Ma ne traže malinari od države, nego od mene. Ja plaćam porez, država uzme od mene i da malinarima. To mi malo smeta, ništa drugo.
Pa sto se onda ne bunis kad daju strancima? Oni su ti mozda dobri? I samo ti sigurno placas porez od svog ovog napacenog naroda i niko vise.
 
Ma ne traže malinari od države, nego od mene. Ja plaćam porez, država uzme od mene i da malinarima. To mi malo smeta, ništa drugo.

Pa zato sam tebi i odgovorio .Ne uzimaju malinari od tebe ,od tebe uzima neko drugi,ko uzima od svih nas toliko da jedva ostane da se prezivi.Okrecu nas jedne protiv drugih i mogu da rade sta hoce.Sve vucibatine i neradnici su na nekoj drzavnoj sisi da se ne bi bunili,vecoj ili manjoj,a radan svet nema vremena za borbu,zbog borbe da se prezivi.
 
Na hektar maline se potrosi hemije i djubriva otprilike oko 1000 eura i minimum 200 litara goriva ,sto bi bilo oko 400 eura godisnje PDV-a.vrate subvencija 50 eura i to je sve.To su direktna davanja.Indirektna su 1000 dnevnica od po 20 eura koje zavrse po pumpama i prodavnicama Srbije sto bi bilo jos minimum 4000 eura PDV-a,eto kad pitas da ti razjasnim malo.Sad ti prosudi sam da li taj malinar treba da ima neka prava ili ne.
1000 eura i minimum 200 litara goriva ,sto bi bilo oko 400 eura godisnje PDV-a.

kako si to izracunao?
 
Bavim se ja takodje vocarstvom vise vrsta, sticajem okolnosti prskao sam malinjake Vilameta i Polane. Polana je kesa obicna za proizvodnju, to je jednostavno proizvesti. Vilamet je zahtevniji i to smatram visim pristupom poslu. Meni smeta kada se preduvavaju cifre. Za 2000e po ha je nemoguce potrositi na djubrenje pa sve da radis malinu u hidroponiji bez zemljista.
 
Uzmite u obzir i razliku u kvalitetu zemljista i potrebu za djubrenjem u Macvi ,Vojvodini i brdskim predelima zemlje.
 
Mozes ti slupati i 50 000 ,ne moras meni dizati cenu proizvodnje ,nisam ja iz ministarstva.Aj mi molim te napisi sta ti to toliko prskas i po kom programu za 1500 eura ili skoro 200 000 dinara.Na pp posto ovo nije tema za to.


@ zoran 55

ne znam da li se ovo odnosilo na mene.,ako jeste ja sam samo odgovarao na pitanje sta to malinar donosi drzavi,otprilike koliko plati porez.Onda se nakaci covek da kaze da ja nemam pojma ,a on ZNA.NIti je mene briga koliko on potrosi na malinu,a jos je manje briga onog sto smara sa kojim to pravom malinari traze nesto od drzave,ali ce bar, nadam se, prestati da pita jedno isto .

Ne naopako, i ti delis svu ovu muku sa nama..
 
Ma ne traže malinari od države, nego od mene. Ja plaćam porez, država uzme od mene i da malinarima. To mi malo smeta, ništa drugo.

Zgrabio si subvenciju za tu prcvaru a od koga? Razmisli koliko ti dali?40%? Ja nisam uzeo 40% zato im sad ne dam nista dodatno.nisu mi oni sadili a ni pravili. Vecina je mladja od nekog voćnjaka.

- - - - - - - - - -

Ja ne znam cime se bavis.pretpostavljam samo mada blizu sam.verovatno smo nesto radili. Na malinu nemam pdv,na kucu takodje... kakav pdv tebi mi uzimamo?jel onih 8%?
 
Na ove cene proizvodjaci Polke i Polane nalaze se u daleko tezoj situaciji nego ostali jer njih branje daleko vise kosta.

- - - - - - - - - -

Nemojmo oko proizvodjacke cene, pisao sam to vec ozbiljni proizvodjaci Willameta kazu da je proizvodjacka cena 0,80 centi. Po sadasnjim trzisnim cenama mnogi rade na granici rentabilnosti. Onaj ko dosta mora da plati oko obrade maline i branja taj sigurno ne moze da bude ni na pozitivnoj nuli, ostali mogu nekako do pozitivne nule da dodje, mislim da ce ova godina biti pocetak smanjivanja zasada jer ce mnogi hteli ne hteli morati da izadju iz price zvane proizvodnja maline.
 
Pa nema sta ti da pricas za cenu kostanja prozivodnjr kad ne slusas sta ti profi i malinari iz prve ruke kazu,to sto se tebi ne svidja sta da radimo mi,uostalom nisi kompatibilan da pricas uopste o citavoj proizvodnji pa s toga nemoj da uzimas za ptabo da ti odredjujes jer se malo razlikuje od tvog onlajn rada....da hoce da se smanje povrsine hoce,ali se to desilo i kada bi bila npr 180,jedino ove najave oko 230 mogu da ostave biznis malinare u poslu,svaka cena ispod oni odustaju i ulazu dalje u neke profitabilnije poslove
 
Da ne zvuči kao digresija na dosadašnju besedu uz naravno čast svim kolegama, ali mišljenja sam da se kalkulacija koštanja nikako ne može obračunavati a da je merna jedinica jedan kilogram. Jednostavno više je činilaca koji utiču na krajnji bilans jedne kalendarske ili vegetacijske godine kako god, pa je relativnost zaista velika.
Na jednoj određenoj površini može se svake godine uložiti podjednako novca, ali to neće značiti da je uloženo i jednako hraniva, jer se cenovno stvari promene iz godine u godinu. Opet, ako se odlučimo da unesemo jednaku količinu đubriva bez obzira na cenu recimo, opet se ne može garantovati jednak prinos jer su faktori u periodu razvoja i plodonošenja mnogobrojni, a oni klimatski najdominantniji.
Lično vodim evidenciju svih troškova vezanih za proizvodnju, ali jednakost, pa čak ni neku sličnost u kontinuitetu ne uspevam pronaći. Jedina tačna računica je ujedno i ona najprostija, a to je kada se od zarađenog odbije uloženo. Ako želim da ta razlika bude veća a nisam realista, onda ne obračunam svoj umni i fizički rad. :)
Ako govorimo o zaradi u ovoj i budućim godinama, stvari će se nažalost u ovom lancu teško menjati u našu korist. Svi troškovi ali i rizici će kod nas i dalje ostati prisutni, za razliku od ostalih karika koje će svoje izbaciti ili ih svesti na minimum.
Hvala onome ko je ovu temu započeo ili je kanalisao i nazvao ovim imenom i tako nam dao širok dijapazon pisanja, ali nekako sve vreme dok postoji i dok je pratim više i više mi liči na mesto gde se samo okupljamo a ništa ne rešavamo. Znam, većina gaji nadu da će cena ipak otići na gore i koliko toliko zadovoljiti osnovne apetite pa se i dalje ponaša pomalo opušteno i uljuškano, ali šta ako se to ne bude desilo, ili ne u dovoljnoj meri .? Bojim se da ćemo možda žaliti zašto nismo nešto na vreme preduzeli ili barem pokušali. Pojavljuje se ovde jako dobrih ideja koje bi trebalo podržati, objediniti, pokrenuti i realizovati, ali da bi to bilo izvodivo moraju se prvo odbaciti gordost i predrasude prema kolegama koji te ideje predlože.
 
Joj ljudi, pa ko se leba najeo od maline....Ja evo sad pišem čekam smenu,radio sam noćnu,vozim sada 30km do kuće i idem pravo u malinjak, tamo me očekuju radovi čitav dan. Juče se probudio u sedam i još nisam spavao. Jedan rođak juče došao u malinjak i kaže nema pare za koje bi ja radio ovo po ovakvom suncu. Zato kažem ko se leba najeo.....
 
Poslednja izmena:
ova izjava je cisto simbolickog karaktera koja oslikava visevekovnu tradiciju u nas - Ne daj Boze da se Srbi sloze! pocnimo prvo od ratara,stocara ,sada vocara...pa prosirimo na korpus celog naroda.... kraj :off_topic:
 
Da li neko može da potvrdi informaciju da se u Arilju malina plaća 200 dinara/kg???
Da li na ruke (deo preko 120) da ne aktiviraju menice ili kako već to ne znam. Ali dobio sam takvu informaciju.
Hoće li neko da prokomentariše ovo... Demantujte ili potvrdite...
120 je premalo ali ići na 80 i 90....pa to je sprdnja sa narodom, čisto pokazivanje sile da mogu da rade šta hoće. Pokazuju nam da je i ovih 120 dobro, jer može biti i gore... Zamisli sad ti radnika koji ti bere za 2000+hrana i smeštaj. On nabere 50kg(mada dok nije pun rod i po ovom suncu i to je pitanje da li može), znači zaradio ti 50x80=4000. Od toga njemu 2000 na ruke plus hrana i smeštaj??? PA ZA ŠTA MENI OSTAJE, ZA BENZIN DA ZAPALIM SVE OVO... ni za to nemam.
 
Joj ljudi, pa ko se leba najeo od maline....Ja evo sad pišem čekam smenu,radio sam noćnu,vozim sada 30km do kuće i idem pravo u malinjak, tamo me očekuju radovi čitav dan. Juče se probudio u sedam i još nisam spavao. Jedan rođak juče došao u malinjak i kaže nema pare za koje bi ja radio ovo po ovakvom suncu. Zato kažem ko se leba najeo.....
E moj druze,propaganda je cudo....Trogodisnja propaganda od strane drzavnih struktura je urodila plodom i sada ce ubirati plodove te propagande (znate vec ko)...Da je malina isplativa kao sto je predstavljaju ,ja bih do sada bio milioner......
 
Poslednja izmena:
Joj ljudi, pa ko se leba najeo od maline....Ja evo sad pišem čekam smenu,radio sam noćnu,vozim sada 30km do kuće i idem pravo u malinjak, tamo me očekuju radovi čitav dan. Juče se probudio u sedam i još nisam spavao. Jedan rođak juče došao u malinjak i kaže nema pare za koje bi ja radio ovo po ovakvom suncu. Zato kažem ko se leba najeo.....

Dobro sad imas 2 dana slobodno iz nocne pa udri . . . . . .:haha: ( ovo vazi samo ako si u nekom drzavnom preduzecu )

Elem , u sl sam situaciji , radim u javnom preduzecu a slobodno vreme koristim za privatan posao . ( nije vezano za poljoprivredu )

Sta sa ljudima i citavim porodicama koje zive iskljucivo od malina i svog ( najcesce fizickog ) rada ne mogu ni da zamislim.

Ova god za malinare je losa a s obzirom na sva kretanja u svetu i na trzistu bice sve gore .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh