Cena i plasman višnje 2017

Ako se priča onda bi to trebalo da se radi u temi za 2017 godinu a ako je nema neka je moderator otvori ili može i neko od članova foruma....
 
Zdravo, kod nas u Makedoniji visnja je izmrzla negde oko 50%. Za otprilike desetak dana pocinje berba. Neoficijalno prica se da ce cena biti 84 eurocenti. Videcemo, obicno cena u regionu svakiput je ista. Kad pocne otkup objavicu cenu kod nas, pozdrav.
 
Ima li nesto u vezi cene, kod nas malo ima visnje a to sto je po pijaci nije merodavno. Da li je neka hladnjaca izasla sa cenom iz Merosine npr?
 
Videcemo. U nasem kraju je slab rod ove godine zbog mraza. Kome je i nesto ostalo to je nekih 50% u najboljem slucaju. Cujem da ni u ostalim delovima srbije nije nesto bolja situacija. Ako pocne sa 70 sa tendencijom rasta to je sasvim korektno. Kod nas se cena jos ne pominje.
 
Prica se da ce biti 60-70din u Leskovcu. Optimisti prognoziraju 80-90din. Mada je to i nije realno a ni dobro za nas. Jer istorija kaze ako bude tako onda sl.godine cena ide na 30din.
Sledece nedelje se sastaju hladnjacari da daju cenu.
 
Cena zavisi od potraznje. Ako nema sta da ponudis onda je dzaba visoka cena. Sta ako ove godine bude dobra cena na ovakav rod a iduce bude jos losija godina nego ove? Sumnjam da bi iduce ponudili 30din. Hladnjacarima je mala razlika u troskovima dali je pola hladnjace ili puna a zarada kad je puna je mnogo veca nego kad je poluprazna. Cena iz godine u godinu varira od ponude i potraznje ne od visine cene.
 
Potražnja i kvalitet.Ako stane kiša biće dobra cena u suprotnom sve će platiti kao drugu klasu 40-50din.
 
I da ne bude nerealnog klasiranja kao prosle godine, kad je navodno prva klasa bila 40 dinara, a sve placali kao drugu klasu po 25... Jedino je Dzervin kolko ja znam realno klasirao u mom kraju... U mom visnjaru je realno sve druga klasa, uz ovako mali rod necu ni da prodajem, zovem rodbinu i komsije da naberu kom kolko treba za sok i prskam od kokomicesa sto pre, vec je krenuo unajvece. Ne bi bilo zgoreg preko foruma organizovati bojkot otkupljivaca koji nerealno klasiraju (ako dodje do toga), tj da se organizujemo da se tera samo kod onih koji posteno odrade klasiranje. Inace, mislim da ce i dogodine da bude podnosljiva cena jer sigurno nece biti lagerovane visnje kod hladnjacara, poljska pukla, makedonija i srbija su takodje ove godine lose sa kolicinom...
 
Jedino je Dzervin kolko ja znam realno klasirao u mom kraju

I ovi "moji", Podgorinafrukht iz Osečine, su realni mada nemilosrdno strogi.
Nađu jednog crva, ćao, druga klasa.
Ali ako ga ne nađu, ako je višnja stvarno ok, ide u prvu.
S tim što ti to saopšte na početku, znaš unapred šta te čeka.
Naravno, sa onima koji im više robe isporučuju, sa ozbiljnim otkupljivačima, malo drugačije dogovaraju.
 
U Nisu je kolko ja znam skoro sva prosle godine otisla kao druga klasa. Kod mog tasta je definitivno nerealno klasirana, al jbg, to je ono kad si mali proizvodjac pa te jebava ko kako oce. One godine kad je bila velika potraznja i drugu klasu placali kao prvu, po 100 dinara, a prosle odrali ljude :sta: Brate bre, nek se ustali na 50 dinara (+- 10), pa da posadim dedovinu i da se zenim :haha:
 
U Nisu je kolko ja znam skoro sva prosle godine otisla kao druga klasa. Kod mog tasta je definitivno nerealno klasirana, al jbg, to je ono kad si mali proizvodjac pa te jebava ko kako oce. One godine kad je bila velika potraznja i drugu klasu placali kao prvu, po 100 dinara, a prosle odrali ljude :sta: Brate bre, nek se ustali na 50 dinara (+- 10), pa da posadim dedovinu i da se zenim :haha:


Hihihihi, to je i realna cena visnje. Tj 0,5€ po kg
 
U Nisu je kolko ja znam skoro sva prosle godine otisla kao druga klasa. Kod mog tasta je definitivno nerealno klasirana, al jbg, to je ono kad si mali proizvodjac pa te jebava ko kako oce. One godine kad je bila velika potraznja i drugu klasu placali kao prvu, po 100 dinara, a prosle odrali ljude :sta: Brate bre, nek se ustali na 50 dinara (+- 10), pa da posadim dedovinu i da se zenim :haha:

Nema sta da cekas zemljace.
Sadi i uzivaj, na 3 ha npr i 0.1 e da ti ostane je 4-5 hiljada eura...tako da sadi dedovinu i budi gospodin covek a ne rob kod nekog ko ce da te tretira kao smece i da ti da bednu platu.
 
Samo ti druže sadi da budeš gospodin. Pa u najmanju ruku TEŠKO NEZNANJE. Ko ima par hektar voća ili više neće nikad biti gospodin.

Mislim da povrsno sagledavas stvari.
Ako ostane u gradu, zavrsio ili nezavrsio skole, naci ce neki posao kod nekog gazde ili u drzavnoj firmi sto je manje verovatno, postace rob, radice za bednu platu, ceo zivot neko drugi ima da mu bude kriv sto je nezadovoljan, zivot ima da mu se svede da kuca-posao, ako bude imao srece icice jednom godisnje u Grcku na letovanje i to je to, zdravlje ce kad tad da mu strada zbog premora i nezdravog stila zivota itd itd

A ako posadi visnje ili neku drugu kulturu, imace dosta posla, ali neuporedivo manje nego da radi kod nekog drugog.
Imace vremena na pretek, radice zdrav posao, bez stresa, radice kad bude hteo i koliko bude hteo...
Zaradice ozbiljan novac koji moze da sanja ako radi neki posao u gradu kod nekog...koji moze da potrosi kako hoce
Imace vremna za skijanje zimi, pecanje kad mu se peca, da ne radi nista kad je hladno, da se druzi sa ljudima koliko hoce, da bere pecurke, planinari itd itd sta god mu padne na pamet.
A sto je najvaznije bice svoj gazda.
Pa ti vidi ko je gospodin sad.
Nemoj da plasis ljude, posla ima ali taj posao ne moze da se uporedi sa onim poslom koji mladi rade za bednu platu gde im dusu uzimaju.
Zato mladi svi, nemoj da ste magarci i da mislite tudjom glavom, nego pravac ko ima dedino imanje i poljoprivreda.
Na zapadu je trend da ljudi idu iz velikih gradova, evo npr u Londonu zivi srednji i najnizi sloj ljudi, gospoda u svakom smislu te reci zivi van grada. itd itd
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh