Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

V

Verbatim

Guest
Koliko puta godisnje i kojim preparatima treba prskati vocnjak( jabuke, kruske, sljive, kajsije....) u toku jedne godine?
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Verbatim je napisao(la):
Koliko puta godisnje i kojim preparatima treba prskati vocnjak( jabuke, kruske, sljive, kajsije....) u toku jedne godine?
Hvala.

To ti je jako široko pitanje. Zaštita jabuke je zahtjevna, dakle ima dosta prskanja. Kruška je gotovo ista kao i jabuka. Dok recimo višnja ima laku zaštitu. A preparata ima brdo.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

A kakva je situacija sa kajsijama, jer imam nekoliko kod kuće i neprskam ih. Međutim pojave se izvesne fleke po plodovima prilikom dozrevanja. To se sigurno nesme dopustiti, kada se proizvodi za tržište. A za višnju nisam znao da je uopšte treba zaštititi prskanjem. :sta:
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

U danasnje vreme gotovo svaka vocna vrsta se stiti hemijskim sredstvima. Bez toga nema moderne proizvodnje.
Evo na ovom linku imate zastitu nekih vaznijih vocnih vrsta:

Zaštita breskve i kajsije od štetočina

mada je to samo orijentacijono...
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Sada je već krajnje vreme da se voćnjak prska bakarnim preparatrima. Ko to još nije učinio uhvatiti prvi lepi dan. Prethodno iz voćnjaka izneti sve zaostale mumificirane plodove jer su izvor zaraze.Sredstva su kuprozin ,kuprablau,bordovska čorba i slični.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

molim ko zna da kaze. zakasnio sam (a mozda i nisam) sa zimskim prskanjem bakrom. naime, nijesam oprskao vocnjak u novembru, vec tek sredinom februara. mogu li sada preskociti prskanje crvenim uljem(kod nas to praktikuju prije faze misjih usiju, u pitanju je jabuka),ili moram ipak oprskati ovim preparatom. bojim se da ne bude puno bakra, posto je crveno ulje na bazi bakra.
puno hvala
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Imam u dvoristu nekoliko jabuka neznam koje vrste, nekoliko sljiva (stanlej, pozagu, rusku), ima neka kajsija, vinogradarske breskve, dunje, tresnje visnje, ma od svega po neceg.
Nisam nicim prskao na jesen, juce sam okrecio stabla i stavio malo kokosinjeg djubriva ne pregorelog. Cime to sve da prskam i kad? Ima li neki univerzalni preparati ili sve to moram posebno i kad?
Dali treba da bacim nekog vestaka ili je kokosinje djubrivo dovoljno?
Okrojio sam sta se da dohvatiti rukama sa zemlje, a ovo ostalo za koji dan. Posle toga prskanje (valjda) ako mi dazete cime.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

molim ko se razumije u zastitu da posavjetuje. naime, malcice sam zakasnio sa tretiranjem crvenim uljem (jabuka), ili nijesam. smije li se sa blazim rastvorom crvenog ulja oprskati jabuka u kasnijoj fenofazi misjih usiju? jos se nije pojavio roze pupoljak. da ne bude havarije? puno puno hvala
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Ja cu sutra (Subota) ako Bog da prvi put spriati moje vockice,
nisam mogao ranije jer je hladno i noci su oko -2*C a nekako "popiruje" -duva pa mi nije bas lako popeti se na lotru. nastojati cu sutra to uraditi pa kud nosilo inace ce mi biti pokasno.
biti ce to mjesavina ulje i sumpor, barem tako kazu za prvo spricanje.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Ne sumpor,već bakar+ulje
Odakle si pa je kod tebe minus,kod nas je jutarnja +8,dnevna +25,voćke u punoj cvatnji,kajsija prošla cvatnjavrijeme idealo bez oborina
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

tako nam kazu i prodaju ovdje cjeli "komplet" u jednoj kutiji zajedno dvije plasticne boce jedna sumpor a druga ulje, zatim to uzmjesati i pospricati. tako radimo vec godinama i godinama.
ne da se ja razumijem vec tako nam kazu ovdje u Ontariju, Kanada.

oh ne kod nas nema cvjeta jos niti se pupoljak nije pokazao za zivot. ali odjednom ce to udariti naglo znas mi ga ovdje na preskok radimo, preskocimo proljece:)
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

molim ko ima iskustva da prokomentarise i posavjetuje zastitu jabuke od cvetojeda,(tako u mom rodnom kraju zovu ovu stetocinu) prskao sam vocnjak u svim fenofazama, a sinoc me zovu i kazu ima nekih crva u cvijetu(tamo je cvetanje tek pocelo). kolika moze nastati steta i sta mi valja cinjeti. ima li smisla prskati necime sada dok je cvijet?puno hvala
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Dok je cvatnja u toku nesmiješ ići sa insekticidima, a nakon nje oprskaj sa nekim sistemičnim insekticidom da ga suzbiješ.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

@Becarino pusta

Posto imas dosta iskustva sa vocnjakom ,da li prskas izmedju redova protiv korova i cime ili obradjujes nekom masinom i kojom .Pocelo je korov da mi taste izmedju redova mnogo brzo .Probao sam frezom ali je to veoma sporo,vukao tanjiracu ali ona ukoliko hocu da je priblizim sto vise redu vrlo lako predje u red i napravi mi problem ( creva za navodnjavanje,sadnice ) .
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Nakon što nasad navrši 4-5 godina onda idem u međuredni pojas (ispod voćaka) sa totalnim herbicidom, a dotad ide obrada strojem sa ticalom ili kopanje. Jabuku sam svu okopavao ručno jer nisma imao stroj sa ticalom. Koristim herbicide na bazi glifosata, a tretiranje radim pred cvatnju jabuke, zatim još jednom kad ponovno narastu tjekom godine i nakon berbe još jednom.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Video sam tvoju sliku sa obradom izmedju redova ,odlicna stvar.Ali ja imam problem sto su mi razvucena creva za zalivanje kap po kap i onda ta masina ne dolazi u obzir.jos sam u dilemi da li da ih pomeram i vrsim takvu istu obradu kao kod tebe ( sto je veliki posao pomeranje laterala ) ili da prskam glifosatom.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Koji nasad imaš, koliko je star i koliki je razmak između te unutar reda? Pa jel nemožeš podići cijevi i okačit ih na stabla ili prvu žicu (ako ju uopće imaš jer neznam šta uzgajaš)? Onda bi mogao prolazit sa strojem unutar reda ispod cijevi.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Jesenas posadjeno 8 ha.Izmedju redova 5 m a izmedju biljaka 3 metra .A u pitanju je leska .Ako sam dobro razumeo i ti imas neki zasad jabuke gde imas kap po kap kako si tu obrdjivao izmedju njih kada su bile male?
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Ispod jabuka smo ručno kopali, a između smo frezali i tanjirali. A dok nisam kupio stroj sa ticalom za obradu u višnji onda sam kroz njene redove išao sa sjetvospremačem (običnim) sa pačijim nogama širine 15 cm.
 
Odg: Prskanje vocnjaka u toku cele godine

Ovo ticalo kako ga ti zoves ili pipalica sve jedno.Da li to moze posebno da se uzme ili ide sa celom skalmerijom mislim setospremacem ?
 
Nazad
Vrh