Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

A što, zar za beton ne moraš da se savijaš??' ha ha ha ...ma razumem te...
Ne znam, da li će to granje generisati neke patogene, i kasnije štetiti voćkama...Ali ja mislim da to treba prethodno nekako usitniti....pa zatanjirati, tjt pokriti zemljom...
Ne znam kako to možeš samo tanujiračom???
 
Radio sam ja to ranije ali manje grana, kad pređem tanjiračom one uđu plitko pod zemlju, kasnije se pojavljuju kad se ponovo tanjira ali ne prave problem jer su natrule pa pucaju i raspadaju se i do sledeće godine ih više ni nema.

Naravno to važi samo za ovogodišnje, ako mora nešto jače i deblje da se izbaci to iznosim iz njive.
 
190? I kako ti je tamo gore među oblacima :osmeh:
Ne bi trebalo da bude problema, uz redovnu zaštitu i zakopane biljne ostatke, male su šanse da se gljiva razvije. Osim toga, kako pričaš, čini mi se da si to već radio, samo sad tražiš neku potvrdu da je to ok.
 
Šta mi je ovo na jednoj trešnji, samo na jednoj, samo na vrhovima mladim list, ali ne ni na svakom vrhu?




Drugo pitanje, neke mlade trešnje kod kuće, 5 godina mislim, svake godine im krene ovo sa listom, malo liči na kokomices ali ne bih rekao, ožegotine nisu, prskane su poslednji put početkom maja...bude ovako, ufrulaju se listovi, u donjem delu krošnje ih bude kao spaljenih, stisneš ga on se smrvi ko čips fazon. Da ne fali nešto u zemlji?




Imamo jedno crevo koje je odvod od česme dvorišne, pa ga pomeramo tamo amo svaki dan da malo i zalije poneku, da im ne smeta nešto odatle mada tu ne koristimo deterdžent osim retko kad, znači soc od kafe, opran lukac, nema hemije...
 
Oktopod, ti lancetasti listovi mogu biti od glifosata, tako se manifestuju ta oštećenja. Sad, da li je moguće da je i neki virus, nisam siguran, nepoznato mi je.
To što ti se uvijaju listovi i suše se sa strane, može upućivati na nedostatak kalijuma. Kakvo ti je zemljište tu, po pitanju gline. Ima li je i koliko?
Evo par sličica: https://www.google.ba/search?q=K-de...a=X&ei=MSeFVdeQLOGv7Ab4xKngBw&ved=0CAYQ_AUoAQ

Vuxsd, koje su dimenzije tog insekta? Na prvu se vidi da je tvrdokrilac, po izgledu antena i njevom obliku djeluje kao da je neki od hrušteva ili gundelja. U ovo doba godine su baš aktivni, skoro sve vrste. Odrasli oblici se hrane lišćem u krošnjama drveća i najaktivniji su u suton i zoru, kad je smjena dana i noći.
 
Vuxsd, koje su dimenzije tog insekta? Na prvu se vidi da je tvrdokrilac, po izgledu antena i njevom obliku djeluje kao da je neki od hrušteva ili gundelja. U ovo doba godine su baš aktivni, skoro sve vrste. Odrasli oblici se hrane lišćem u krošnjama drveća i najaktivniji su u suton i zoru, kad je smjena dana i noći.

Velika buba, baš velika - 3-4 cm. Tvrda i jaka. I ružna.
 
Oktopod, ti lancetasti listovi mogu biti od glifosata, tako se manifestuju ta oštećenja. Sad, da li je moguće da je i neki virus, nisam siguran, nepoznato mi je.
To što ti se uvijaju listovi i suše se sa strane, može upućivati na nedostatak kalijuma. Kakvo ti je zemljište tu, po pitanju gline. Ima li je i koliko?

Moguće da je od herbicida, palo mi je na pamet, kao što se vidi odmah uz taj red je njiva na kojoj je kukuruz pa je korišćen neki herbicid sigurno. Nego mi je bilo čudno što je samo na toj jednoj a ima ih 22 u redu, plus samo na krajevima ovogodišnjih grana, ne i na ostatku stabla.

Ove slike nedostatka kalijuma mi izgledaju da je baš to, kakvo je zemljište ne znam na žalost...treba uskoro da prskam protiv kokomicesa pa ću dodati i kalijum, blagodarim :)
 
Naisao sam na dva korisna PDFa , vezanih za insekticide i fungicide, spisak aktivnih materija reg.u Srbiji , nazivi preparata , primena , itd..
Ali nisam uspeo da ih skinem , tako da evo linkova ,a ako neko uspe da skine, neka javi

http://en.calameo.com/read/0008106193037c9555585

http://en.calameo.com/read/000810619e3349c8e8134

Ovo ako bi iko mogao pretpostavljam da bi to bio Oktopod... Ja pokušao i ne kontam se u ovo kao ni Marica u ... novine. :osmeh:
 
Hehe pogledao sam odmah ali ne može da se skine, ovo nalik na knjigu što se otvori nije PDF već je Flash player aplikacija koja prikazuje slike koje mogu da se listaju.

Te slike se čitaju upravo iz PDF fajla ali je nemoguće njega skinuti jer na sajtovima sa OK softverom kao što je ovaj se ne može u kodu sajta koji naš kompjuter otvara videti link do PDF fajla pa čak ni link do SWF fajla odnosno flash player fajla, nekim alatima doduše se može skinuti SWF fajl pa nekim drugim alatima da se konvertuje u PDF...

Pošto to nikada nisam radio pa nemam te softvere pri ruci, nešto mi beše mrsko, ako baš treba mogu se iscimati :)
 
Ovih dana sam obilazio neka mesta i usput sam zapazio da skoro sva stabla sljiva imaju znakove bolesti sarke. Mesta su udaljena po 20-30 km. Da li je moguce da se toliko prosirila? Mozda su nas zaprasili da bi nam uvalili onu gmo sljivu Sweet honey cini mi se?
 
To znači da NE SMIJEŠ raditi u nasadu na rezidbi, povijanju i općenito nikakve poslove. Prašina od prskanja ulazi ti u dišne organe i kožu i ugrožava ti zdravlje. Ni košnja trimerom nije poželjna.
 
remiks, opusti se, niko nas nije zaprašio. Početkom prošlog vijeka Srbija je bila najveći izvoznik šljiva i to je bila požegača, bistrica, mađarka ili savka, kako je gdje zovu. Idealna za sve zbog odnosa suve materije, šećera, kiselina. Virus je prisutan odavno i širom svijeta. Italija se sistematski bori protiv tog virusa, evidencijom svakog stabla u bilo ono u voćnjaku ili ne, redovnom kontrolom, I ako se nađe pozitivan uzorak, to stablo se odmah spaljuje. Na taj način se uništavaju domaćini tom virusu, kojeg kasnije na zdrave biljke prenose vaši, buve i drugi sišući insekti. A da se to koristi za razmnožavanje, nema ni govora. A nas i naše postupke neću ni komentarisati, to znate i sami...

I da, u petak stižem u Vrnjačku banju sa kolektivom :osmeh:
 
ja mislo da je predoziranje sa specijom bogami nije kakva je bolest u pitanju ako neko moze da mi kaze posto se bolest siri i do zdravih listova ima koje imaju skoro koje su svi listovi svi hvala u napred za svaki savet
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Nazad
Vrh