Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ne znam, voleo bih da znam sa sigurnošću...više ne znam ništa veruj mi :D

Pojavi se otprilike posle berbe, tad krenu simptomi, u junu recimo.

Danas opalih kajsije i trešnje sa Merpan+Galafungin+Kalcijum (jel beše kalcijum?), za trešnje malo rano galafungin, za kajsije taman, krenula malo šupljikavost lista i tačkice po plodovima, al bitno da sam trešnje fungicidnuo sa 2 preparata :)

@markoko
Merpan ili Mankogal80 + Tonus ili Cipkord
 
Ja danas oprskao kajsije,makogal+akord+talstar ec+slavol vvl+frend okvasivac.Nadam se da vise necu prskati osim prihrane slavolom
 
Bakterije se ne mogu ovako odokativno utvrditi, trebalo bi to na laboratorijsku analizu. Možemo mi ovako pretpopstavljati, ali će ti malo ljudi sa višim naučnim zvanjem reći da je to to, bez čvrstih dokaza. Ono što mi vidimo da biljka crkava, nema joj pomoći i najbolje eliminisati oboljele dijelove, da se ne širi dalje...
 
Pozdrav svima,

Na šljivi, stenlej, pojavili su se savijeni listovi kao na slikama ispod. Moze li neko da mi kaze o čemu se radi i kojim preparatom da polijem kako bi se rešio ovaj problem.
Zadnji put je prskano pre 15-ak dana sa kubik plusom i dimetokogalom.

dsci1630.jpg

Hvala unapred!

Nisu to nikave uši i slično, ovo je klasična primjer gdje je probila monilija. Ove godine je bio jako velik pritisak bolesti, naročito zbog kišnog vremena. Trebalo je iči čak i tri prskanje. Na početku, puna cvatnja i u precvjetavanju.

Evo malo o bakteriskim oboljenjima

Bakterijska palež http://www.vocarstvo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=

Ervinija: http://www.vocarstvo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=4
 
Poslednja izmena:
Pa ovo kad gledam rekao bih da ja generalno nemam taj problem. Čak i ova jedna što sam je izvadio, ona sa snimka, nije imala ove neke simptome već simptome smole ispod pupoljka i nešto sitnijeg lista i zakržljalog rasta, što neki problem jeste ali nije ovaj.

Kod mene na listu te pege ne budu oivičene, vremenom ceo list žuti, rđa, kao što se vidi na sličici, tako da mislim da je kod mene ipak obično gljivično oboljenje. Dešava se doduše da krene smola na deblu, taj problem imaju svi koji imaju na magrivi trešnje, kod mene ove godine sam video na visini 30ak cm sve sa iste strane kora malo se razlistala i smola, postoje 2 moje pretpostavke, ili je grad kad je padao tu oštetio a kasnije se primeti problem, ili moj otac kad kosi sa samohodnom a ne stavi iza džak nego izbacuje travu na stranu, sve ta trava udara na isto mesto i seče. Skrenuo sam mu pažnju na problem ali džaba, bitno je da komšije kažu kako je lepo pokosio, ne gledamo na stvari iz istog ugla :osmeh:
 
Ako moze neki savet sta i kako dalje. U zasadu mlade visnje 5-6 sadnica imaju ovakve siptome.
 
Ne vidim baš najbolje, šta je problem, gornje lišće nije krenulo kako treba, ali nema nikakvih drugih problema?

Ja kad slikam ovakve stvari, sitne, na maloj distanci, stavim ruku iza, dok aparat ne zumira pravi objekat, onda sklonim ruku i "opalim" :D Zbog ljepše slike...
 
Lose sam slikao, poslusacu tvoj savet u vezi slikanja. Problem je u tome da lisce krene i onda kao da dobije neku svetliju boju i zakrzlja. Ostale sadnice su ok samo sto je pocelo nesto da ih gricka pa sam isprskao kombinaciju Nurelle D i Mankogal.
 
Slično je i kod mene na trešnjama, kao da ih je rutava buba grizla pošto nisam video gusenice ili nešto treće...mada imam i neke trešnje iz jednog rasadnika da mi je svaka tako šugava, šta im se desilo ne znam, imale su pupoljke al su sve metiljave nekako.
 
Mislim da kod mene nije problem sa sadnicama. Skupo sam ih platio a i svi koji su tu uzimali rasad imaju samo reci hvale za taj rasadnik. Zakasnio sam sa prskanjem insekticida i prilikom prskanja primetio sam gusenice koje su spadale sa sadnica. Praticu ih i gledacu sta i kako dalje. Pocinjem da razmisljam da nije nesto do korenovog sistema?
 
I kod mene na kajsijama je bilo sitnih crnih gusenica duzine oko 1- 1,5 cm, nisam siguran, ali sumnjam na gusenicu gubara jer je u blizini suma. U poljoapoteci su mi preporucili dimetogal, sa kojim sam i prskao. I neki mladi orasi su poceli da listaju i na par mladih listova sam primetio par gusenica, moracu i orahe da poprskam sa dimetogalom.
 
Имамо проблем са крушкином осом. Да ли крушке могу да се прскају превенције ради? Чиме и када? Да ли сада има смисла прскати нечим? Нападнуте, младе гране смо посекли и спалили.
 
Mikicamix, viđao sam dosta takvih sadnica, kruške, višnje, šljive, jabuke, desi im se nešto, i jednostavno neće da raste taj vršni dio. Stoji tako, da kratke priraste, a onda ga prestigne neki niži, a vidim da ima i tu jedan koji hvata zalet. POjave se tako i sadnice sa nekom "greškom", jednostavno stvaraju ogroman broj mješovitih popoljaka. Te sadnice nemaju veliki prirast, zametnu veliki broj plodova, koje ne mogu iznijeti, pa odbace dosta, ali se opet za sledeću godinu stvaraju mješoviti pupoljci.
I vrijeme zeza, ne podnosi svaka sadnica i voćka isto, sačekaj da se vrijeme stabilizuje, pomozi sa azotom, pa ćeš vidjeti. Neće ti biti kasno presjeći na razvijeniji mladar u toku godine.
 
Sto rece jedan novajlija: Nemam pametnog naslova!!!

Zamislite ljudi, kisa pada odjutros, opet, pa dobro odavnooo je nije bilo, zar ne ? Poceo sam ovom posalicom ali misli su mi sumorne , gore nego ovo sivo nebo.
Juce mi dodje do ruke dnevni list "Alo" , i na cetvrtoj strani pri dnu ima tekst gde proizvodjaci sredstava za zastitu bilja upozoravaju o stetnosti upotrebe raznih sredstava, koje nisu dozvoljene u ostatku sveta. Pa cim takve vesti dospeju u ovakve novine, valjda vam je jasno dokle smo dogurali.
Sa druge strane kolege Komadara@ i Oktopod@ (SVAKA IM CAST) postavili su konkurs za razvoj vocarstva, i medju njima i brosure (a meni je krivo sto nemam stampac , da ih sve sacuvam) o raznom vocu i o postupanju sa vocem. U jednoj brosuri , o zastiti voca, nasao sam spisak cak, koja to sredstva ili aktivne materije, kod nas dozvoljene a u Evropi ZABRANJENE, ( ja neznam da prebacujem textove tamo i ovamo , da to bude na jednom mestu radi ilustracije, pa se morate malo pomuciti i naci, naravno koga to interesuje).
Vise puta je pisano o ovome u razlicitim temama, pa i ja sam dodao nesto o tome, pa shodno tome imam neku slobodu da pitam: STA DA RADIMO LJUDI???
Da li da bojkotujemo te preparate, da li da taj spisak vrtimo ovde pre svih pisanija, da li da taj spisak zalepimo na ulaze apoteka, da li da delimo flajere? Moramo dici glas, da li ce biti dovoljno, moramo se nekako organizovati, da li ce biti dovoljno ? Da li jos nekog ima ko misli da ovo nije vazno?
Na delu je TROVANJE nas i naseg potomstva ( i ovako smo u deficitu sa decom) hemijskim sredstvima. Hemijska sredstva su zabranjena i u ratnom sukobu (Sirija, zadnji primer) a kamoli u miru.
Ima li predloga : STA PREDUZETI???
 
Nazad
Vrh