Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ako je sa strane izbocano i spiralno to je osa sikarica, sada napada mladare. Ako je ona,ima jednu generaciju i upitno je da li prskati koliko je isplativo

Послато са VIVAX_Fly3 уз помоћ Тапатока
 
Sa jedne strane izbockano par milimetara i tu je potamnelo i prelomilo se...i ja sam pomislio na tu osu pošto drugih insekata nema na granama.
 
Ja sam ovu šljivinu lisnu mušicu video na kajsiji.... nisam tretirao.... poskidao i pognječio listove....
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD][h=3][/h][TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: ms-PostTitle"]Putoniella pruni - šljivina lisna mušica[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Prilikom pregleda zasada šljive na prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca ( Grapholita funebrana ) kako na listove tako i na plodove šljive, uočeno je nekoliko listova sa deformacijama sa naličja lista i promena boje na lisnom tkivu.
Na naličju lista je primećeno zadebljanje žućkasto crvene boje i odvijanjem zadebljelog dela, primećene su larve dužine oko 3 mm žute do žuto narandžaste boje.
Prilikom konsultacija i dobijenih informacija od strane Centra za prognozu Novi Sad / Kaltenbach 378-380/, utvrđeno je da se radi o šljivinoj lisnoj gali ( mušica ) ; Diptera ; familija Cecidomyiidae koja pravi deformacije na listu šljive u vidu gala duž glavnog lisnog nerva u kojima se razvijaju larve. Javljaju se tokom maja i juna meseca, a gale koje se formiraju na listu mogu uticati na smanjenje procesa fotosinteze biljaka.

sljiva%201_JPG.jpg
sljiva%203_JPG.jpg






[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



http://www.pisvojvodina.com/RegionKI/Lists/Posts/Post.aspx?ID=144
 
Zna li neko sta muci ove tresnje, u jednom delu placa uvek prvo ovaj simptom zguzvanog lista koji se presijava, a kasnije ide simptom ovaj sa spaljenim krajevima.





Imam takodje dva stabla sa puklom korom. Sumnjao sam na bakterijski rak, ima mesta gde iscuri smola ali kad se ocisti tu nema znaka povrede tkiva ni odakle je iscurelo.
Medjutim, jednoj sam tu ranu cistio agresivno metalnim orudjem, mazao krec i slicno i kao da je stalo, njoj je list normalan, plod normalan, porast normalan, a druga ima sitan list, sitan plod, grane metiljave saviju se od jednog ploda...
Ovoj boljoj nema vise trule kore kada cackam ekserom, dok na drugoj skinuh trulog. Ova bolja je normalna od starta, losa ima sitan list od starta.


 
Dunja peta godina. Oplodjeno je oko 5-10% cveta. Skoro pa ništa se nije "Zametnulo" nisam siguran šta je u pitanju, prvi put ove godine sam prskao bakrom u cvetu, činjenica je da sam stavio jaču dozu (od preporučene u cvetu) , u toku cvetanja sam video prilikom obilaska bukvalno samo jednu pčelu, stalno jak vetar, kiša i hladno vreme. Da li sam pogrešio sa bakrom ili je u pitanju sve zajedno...? Uglavnom čim pipnem precvetali pupoljak (cvet) on otpadne.
 
Bakar u cvetu ??? Zar to nije maltene jedini momenat kad se ne sme koristiti bakar? Mozda ti to i jeste uzrokovalo problem....

p.s. izvukao sam zakljucak sa pucanjem kore na tresnji na prethodnom postu, problem je mrazopuc, tu gde puca kora je maltene vodoravno a kroz krosnju tu bije sunce i eto ti...na istom mestu je na obe tresnje, s tim sto jedna ocigledno ima neki drugi problem pa je list i plod sitan.
 
Na everestu piše samo 0,05% u cvetu prskati... I kod mene je slabije oprašivanje od prethodnih godina ali ne baš u toj meri 5-10%, ja to pripisujem lošem vremenu u toku cvetanja, inače nisam prskao bakar.
 
Prskao sam voće (orah, trešnja i kajsija) sa Ridomilom gold MZ. Da li je on adekvatan za primjenu u voćarstvu ili samo u povrtlarstvu?
 
Imam neke santelije i nektarine u dvoristu, uvek obole od kovrdzavosti, malo prskam mlekom i glinom, prezive, rode osrednje i sve ok.
Medjutim sada mi se pojavio sledeci problem, ne znam sta je, lisce zuti i opada, te se cini da nece preziveti.
Pre opadanja sam prskao preparatom bakterije.
952ce15906780e4dc848efeae5d22691.jpg


Kad vec postavih pitanje, moze pomoc jesu li ovo srne skinule list. Od silnog krsa, zeznuse mi jabuku i kalemove visnje:
8e88999eb03edcf4260e764347ffa655.jpg

e5c387be9e9ff3c31e875f367f919cdb.jpg

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
Zamolio bih za pomoć ko može da prepozna koja je ovo bolest breskve i koje preparate da kupim i da oprskam kako bi sprečio da se dalje širi i o tome neka mi napiše ovde ili u privatnu poruku .Breskve sam samo prskao pre kretanja vegetacije krajem februara ove godine bakarnim preparatom Cuprozin 35 WP ima dosta tafrinu kovrdžavost po listovima, i nepoznata bolest koja se pojavila pre nekoliko dana vrhovi grana sa po nekoliko lista deformisani uski listovi, uvijeni unutra mnogo neke crne sitne bube i neka bela masa brasnasta na nekima unutra i biljne vasi ima i bubamara i mrava po bolesnim.. Dali da prvo pocupam svo bolesno lisce i sklonim pa da onda oprskam nekim preparatom i zastitim breskvu.

 
Poslednja izmena:
Pisali smo dosta o tome,prelistaj malo temu,nemožeš sa jednim prskanjem zaštititi breskvu
 
Moj ti je savet da pogledas malo programe zastite koje imas na sajtu svakog proizvodjaca, posebno jer je breskva malo nezgodna za zastitu npr. Galenika http://www.fitofarmacija.rs/home/primena/programi_zastite_biljaka/zastita_breskve.html, Syngenta https://issuu.com/syngentasrbija/docs/syngenta_vocarski_katalog_2016_lowr?e=16843132/34126434
Basf http://www.agro.basf.rs/agroportal/rs/sr/crop_protection/product_detailed_search.html#action
Agromarket http://www.agromarket.rs/srb/zastita-bilja/programi-zastite/1022/Breskva
I jos nesto, po tvojim slikama rekao bih da je u pitanju kovrdzavost lista, pretragom na Googl-u dobijaju se upravo takve slike...
https://www.google.rs/search?q=kovr...lYrUAhVPbVAKHQiHCbEQ_AUICigB&biw=1280&bih=885
 
Kao sto si i sam zakljucio, imas kovrdzavost lista taphrina deformans, a sad imas i vasaka. Ja bih na tvom mestu odmah odsekao cele grane koje imaju skroz urolane listove, bacio ih negde daleko, pa onda oprskao fungicid+insekticid.

Ispod mesta gde si sekao ce ti se zatim pojaviti razgranjavanje, nove grane koje ce sledece godine dati rod.
 
hvala svima na savetu kovrdzavost breskve Tafrinu ima to mi je poznato pocupao sam neko bolesno lisce u prethodnom periodu pojavilo se novo zdravo, dok se posle ovih kisa pre nekoliko dana nije pojavila ta nova bolest koja mi je nepoznata na breskvi uvijenost lisca,vrhova grana sa insektima unutar uvijenog lista i biljnim vasima moguce da je je breskvin smotavac , odrezacu sve vrhove grana sa bolesnim liscem i odneti van vocnjaka i opskati sa nekim insekticidom i fungicidom
 
Poslednja izmena:
Breskve koje svake godine obole ovako prskam po preporuci na dva nacina:
1. mleko,
2. mesavina gline i kreca,
a za odnose i sl imaju uputstva na netu. Naravno ponavlja se cesto.
Ove godine sam ubacio i preparat Bakterije koji je tehnolog hvalio bas za ovo.
Na kraju, ne moze se izleciti, ali biljka prezivi pa i uglavnom iznese rod do kraja godine. Naravno rec je o par komada koje ovako tretiram.
Jedino mi se pojavio ove godine zut list koji opada, ima na slici par postova unazad.

Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
tafrina se sprecava prskanjem na vreme i sa dobrim preparatima ali ako se ne spreci i pojave se kovrdzavi bolesni listovi onda se leci tako sto se bolesni listovi pocupaju i odnesu van vocnjaka prihrani se sadnica KAN-om , zalije dobro, i poraste novo mlado zdravo lisce. A ova uvijenost lisca sa insektima unutra za to mora prskanje insekticidom da se nebi ta bolest pojavila i unistila mlade vrhove grana .
 
prskao sam 3 puta sa dimetogalom do sada, ali posle ovih kisa vidim da su se pojavile lisne vasi na jabuki, a na kruski ne primecujem jos nista ali vidim da se mravi setaju, znaci nesto ima. Da li mogu opet da koristim dimetogal, do sad je bio delotvoran.
 
Nazad
Vrh